Podróże

Belo Horizonte. Atrakcje, pogoda, historia

Podróże

Belo Horizonte

Belo Horizonte (czyli "Piękny Horyzont") to stosunkowo młode miasto położone w południowo-wschodniej Brazylii. Jest metropolią, która rozwinęła się z jednego gospodarstwa i przerodziła w stolicę stanu. Znane miasto zostało zaprojektowane i zbudowane w latach 90. XIX w., dzięki czemu może się pochwalić ciekawą, modernistyczną architekturą.

Belo Horizonte w Brazylii jest stolicą stanu Minas Gerais. Leży na kilku wzgórzach i jest otoczone górami. Na terenie miasta znajdują się dwa uniwersytety i archidiecezja. Samo miasto Belo Horizonte ma 2,6 mln mieszkańców, a łącznie z przedmieściami żyje tam ok. 5 mln mieszkańców.

Belo Horizonte – historia

W 1701 r. w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się metropolia Belo Horizonte osiadł poszukiwacz przygód i złota João Leite da Silva Ortiz. Jego gospodarstwo o nazwie "Królewski Koral" prosperowało, co przyciągnęło więcej osób do zamieszkania na tym terenie. W tym miejscu znajdowała się także mała, drewniana kaplica, w której modlili się ludzie migrujący z regionu rzeki São Francisco na południe kraju. Nazwano ją "kaplicą Naszej Pani Bezpiecznej Podróży". W jej miejscu postawiono później neogotycką katedrę.

W 1889 r., w którym Brazylia stała się republiką niezależną od Portugalczyków, Belo Horizonte zostało wybrane na nową stolicę stanu Minas Gerais. Zostało od podstaw zaprojektowane przez architekta Aarão Reisa. Było drugim planowanym miastem w Brazylii. Dzięki temu, zabudowa Belo Horizonte jest podobna do planu Waszyngtonu. Ulice przecinają się pod kątem prostym i po przekątnej. Nazywane są od brazylijskich stanów i nazw brazylijskich plemion. Nazwa Belo Horizonte pojawiła się dopiero w 1906 r.

Pogoda w Belo Horizonte

Klimat Belo Horizonte to tropikalny klimat sawanny. Wyróżnia się wyraźną porą suchą, podczas której opady wynoszą znacznie poniżej 100 mm. Najcieplejszymi miesiącami są zazwyczaj styczeń, luty i marzec ze średnią temperaturą wahającą się między 29 a 20℃. W tym czasie są też najwyższe średnie opady - sięgające ponad 300 mm.

Najzimniejszymi miesiącami w Belo Horizonte są czerwiec i lipiec z temperaturami między 25 a 15℃. Nawet wtedy odnotowywano jednak upały sięgające 30℃. Wysokie położenie miasta (na wysokości 852 m n.p.m.) sprawia, że temperatury nie są aż tak wysokie, jak w okolicznych, niżej położonych miastach.

Atrakcje Belo Horizonte – modernistyczna Pampulha

Ciekawe, modernistyczne budynki w Belo Horizonte projektowali znani brazylijscy architekci, tacy jak Oscar Niemeyer czy Lucio Costa. Słynnym obiektem jest stadion piłkarski Estádio Mineirão. Stadion zbudowano w dzielnicy Pampulha.

Jednym z ciekawszych miejsc w Belo Horizonte jest modernistyczny zespół architektoniczny w dzielnicy Pampulha. W 2016 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten fragment miasta został zbudowany w 1943 r. Zaprojektował go Oscar Niemeyer, we współpracy z innymi specjalistami oraz modernistycznymi artystami. Niemeyer zaprojektował betonowe, nowoczesne budynki wokół sztucznego jeziora:

  • kasyno - po wprowadzeniu zakazu hazardu zostało przekształcone w Muzeum Sztuki Pampulha, gdzie można obejrzeć 1500 dzieł brazylijskiej sztuki współczesnej,
  • kościół pw. św. Franciszka z Asyżu - ze względu na nietypową formę fali, budynek nie był konsekrowany aż do 1959 r.,
  • salę balową - zbudowano ją na sztucznej wyspie, obecnie mieści się w niej Miejskie Centrum Urbanistyki, Architektury i Wzornictwa,
  • klub golfowy - obecnie nazywa się "Klubem Tenisowym",
  • dom Kubitschka - dom miał być letnią rezydencją ówczesnego prefekta Belo Horizonte, Juscelino Kubitschka, obecnie jest tam muzeum Pampulhy.

Inne ciekawe miejsca Belo Horizonte

Wartym uwagi miejscem w Belo Horizonte jest park Mangabeiras, położony na zboczu Serra do Curral. Rozpościera się z niego widok na miasto. Część parku porasta naturalny las atlantycki i rezerwat Mata do Jambreiro. Żyje tu 100 gatunków ptaków i 10 ssaków. Z parku Papieża również widać panoramę Belo Horizonte. Park został założony po wizycie Jana Pawła II w mieście.

Będąc w Belo Horizonte, warto zajrzeć do zoo. Jest jednym z najbardziej kompletnych parków zoologicznych w Ameryce Południowej. Można tam zobaczyć 200 gatunków zwierząt oraz pierwszy w Ameryce Południowej dostępny dla publiczności rezerwat motyli.

W Belo Horizonte można zwiedzić kilkanaście muzeów, m.in.: Muzeum Minerałów, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Sztuki i Rzemiosła usytuowane w dawnym budynku dworca kolejowego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mimo sędziwego wieku nie porzucił swojej pasji. 81-latek z Brazylii wciąż gra w piłkę z przyjaciółmi

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości