Podróże

Co warto zwiedzić na stanowisku archeologicznym w Italice? Starożytne ruiny pełne tajemnic

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski

Zaledwie kilkanaście kilometrów na północny zachód od Sewilli znajduje się jedno z najlepiej zachowanych świadectw obecności starożytnych Rzymian na terenie Hiszpanii. Ruiny rzymskiego miasta Italica, bo o nich mowa, warto zobaczyć z wielu powodów. Co kryją starożytne mury?

Rzymskie miasto Italica założone zostało w roku 206 p.n.e. przez wybitnego wodza Scypiona Afrykańskiego. W czasach największej świetności liczyło sobie ponad 10 tysięcy mieszkańców. To w Italice przyszli na świat dwaj wielcy rzymscy cesarze Trajan i Hadrian, którym miasto zawdzięcza intensywną rozbudowę. Amfiteatr, termy i świetnie zachowane mozaiki to tylko niektóre atrakcje czekające na nas w Italice. Co jeszcze warto zobaczyć?

Historia miasta Italica - od osady weteranów do kolebki cesarzy

Italica założona została przez Scypiona Afrykańskiego (236-183 p.n.e.) - wybitnego rzymskiego wodza i ojca zwycięstwa II wojny punickiej (toczonej przeciwko Kartaginie). To Scypion przeforsował pomysł osiedlenia części weteranów z tej właśnie wojny na terenie obecnej Hiszpanii. Italica powstała w roku 206 p.n.e., kilkanaście kilometrów na północny zachód od dzisiejszej Sewilli. Z małej osady weteranów Italica rozkwitła w wielkie jak na owe czasy miasto, pod koniec istnienia liczyła bowiem aż 10 tysięcy mieszkańców. Z czasem na terenie miasta zaczęły osiedlać się znakomite rzymskie rody arystokratyczne. Z dwóch osiadłych w Italice wielkich rodów wywodzą się rzymscy cesarze Trajan oraz Hadrian.

Dzięki wstawiennictwu urodzonych tu cesarzy, Italica w II w. n.e. weszła w okres dynamicznego rozwoju. Trajan zbudował tu pierwsze marmurowe świątynie, natomiast Hadrian przyczynił się do rozwoju tzw. nowego miasta, którego pozostałości tworzą widoczne do dziś ruiny. Również za panowania tego cesarza powstał ogromny amfiteatr, mogący pomieścić nawet 25 tysięcy widzów (podczas gdy całe miasto nie liczyło nigdy więcej niż 10 tysięcy). Okres największego dobrobytu miasto przeżywało w okresie panowania Wizygotów w Hiszpanii (od V do VIII w. n.e.). Pod koniec istnienia liczyło aż 10 tysięcy mieszkańców. Po zdobyciu Andaluzji przez Maurów w VIII w. n.e. miasto prawie całkowicie opustoszało i okresowo pełniło funkcję kamieniołomu. Wiele budynków obecnej Sewilli powstało właśnie z pozyskanego w Italice kamienia.

Pierwsze prawa chroniące zabytki miasta wydane zostały w 1810 r. pod panowaniem napoleońskim, wtedy również wrócono do nazwy Italica (od kraju pochodzenia Scypiona). Wykopaliska rozpoczęto w latach 20. XIX wieku. Z przerwami prace wykopaliskowe w mieście trwają do dziś. W roku 2001 Italica została wpisana do rejestru zabytków, od tego czasu podlega prawnej ochronie.

Co warto zobaczyć w Italice? Starożytne mozaiki i teatr na 25 tysięcy widzów

Podczas wakacji w Andaluzji warto poświęcić cały dzień na zwiedzenie antycznych ruin. Znajdują się na wolnym powietrzu i są w dużej części odkryte, dzięki czemu bez problemu będziemy mogli wyobrazić sobie wygląd starożytnego miasta. Droga z Sewilli zajmuje jedynie około 20 minut, należy kierować się na miasteczko Santiponce. Przed wyprawą warto sprawdzić godziny otwarcia stanowiska, bowiem różnią się one w zależności od pory roku, w niektóre dni mogą również być nieczynne.

Co warto zobaczyć, gdy dotrzemy na miejsce?

  • Amfiteatr - amfiteatr w Italice był trzecią co do wielkości tego typu budowlą w całym Cesarstwie Rzymskim. Zdaniem archeologów mógł pomieścić nawet 25 tysięcy widzów, podczas gdy całe miasto w tym okresie nie liczyło więcej niż 8 tysięcy mieszkańców. Rozmach, z jakim wzniesiono amfiteatr, pokazuje status mieszkającej tam elity, która za pomocą monumentalnej architektury podkreślała swój prestiż. Będąc w amfiteatrze, warto wspiąć się na szczyt widowni, aby w pełni docenić jego ogrom, a także sprawdzić jego akustykę - pozwalała ona nawet widzom z najdalszych rzędów cieszyć się doskonałą jakością dźwięku.
  • Mozaiki - domy elity panującej w Italice w II w. n.e. i odpowiedzialnej za wzniesienie wspaniałego amfiteatru były niezwykle bogato zdobione. Do obecnych czasów zachowały się w nich głównie mozaiki podłogowe, przedstawiające sceny mitologiczne, rajskie ptaki i morskie zwierzęta. Będąc w Italice, warto zajrzeć do Domu Ptaków, Domu Planetarium i Domu Neptuna.
  • Trajaneum - warto również zajrzeć do ruin Trajaneum, czyli monumentalnej świątyni wzniesionej ku czci cesarza Trajana przez jego adoptowanego syna i następcę Hadriana. Budowla znajdująca się w najwyższym punkcie nowego miasta, otoczona była portykowym dziedzińcem z fontannami i licznymi rzeźbami.
  • Akwedukt - 37-kilometrowy akwedukt zbudowany został w I w. n.e. przez cesarza Hadriana i stanowił dla mieszkańców główne źródło wody pitnej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej
Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Luca Quadrio/Getty Images

Pozostałe wiadomości