Podróże

Zagrzeb – jakie atrakcje czekają na turystów w stolicy Chorwacji?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zagrzeb, Chorwacja

Zagrzeb jest największym miastem Chorwacji. To także stolica tego kraju. Praktycznie na każdym kroku na turystów czeka tutaj mnóstwo atrakcji. Zarówno samo miasto, jak i jego okolice, oferują naprawdę dużo. Coś dla siebie znajdą tutaj miłośnicy wysokiej kultury, pieszych wycieczek i wybornej kuchni.

Pogoda w Zagrzebiu jest bardzo przyjemna z uwagi na wpływ klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Od późnej wiosny do wczesnej jesieni panują tu idealne warunki do wypoczynku i zwiedzania.

Najważniejsze informacje o mieście Zagrzeb

Chorwacja jest bardzo ciekawym krajem pod względem kulturowym i historycznym. To widać dokładnie na przykładzie jej stolicy. Jest to miasto stanowiące centrum naukowe, gospodarcze i kulturalne tego kraju. Dodatkowo jest niezwykle malowniczo położone nad rzeką Sawą w otoczeniu pięknych terenów idealnie nadających się na piesze wycieczki górskie.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Sama historia powstania nazwy miasta jest bardzo ciekawa. Jedna z wersji mówi o tym, że pochodzi ona od chorwackiego słowa zagrabi, oznaczającego zaczerp. Ma to nawiązywać do legendy o rycerzu, który przejeżdżając blisko źródła wody, poprosił młodą dziewczynę, aby zaczerpnęła dla niego wody do picia. Pamiętne źródełko do dzisiaj można podziwiać w Zagrzebiu – jest to miejsce, w którym obecnie znajduje się fontanna przy placu Bana Jelačića. Inne wersje mówią o tym, że nazwa miasta pochodzi od innego chorwackiego słowa, mianowicie od zagrepsti oznaczającego zakopać.

Już w XI wieku na terenach dzisiejszego Zagrzebia utworzono biskupstwo, dzięki czemu życie tutaj zaczęło się rozwijać i pojawiało się tu coraz więcej osób. W XIII wieku miasto regularnie najeżdżali Turcy. Następne lata to utworzenie wolnego królestwa, a także rywalizacja pomiędzy sąsiednimi grodami Gradeca i Kaptola, które obecnie są dzielnicami Zagrzebia. Kolejne wieki przynoszą obniżenie statusu Zagrzebia na rzecz Varaždinu, które staje się stolicą Chorwacji do XIX wieku.

Zagrzeb ponownie odzyskuje status stolicy pod koniec XIX wieku, kiedy to do życia zostaje powołane Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji. Wtedy też następuje duży rozwój gospodarczy regionu. Zostaje między innymi otwarte stałe połączenie kolejowe z Wiedniem, a także powstaje pierwszy wodociąg. XX wiek to dla Zagrzebia i jego najbliższych okolic okres bardzo burzliwy. Początkowo ponownie traci swój status stolicy, by w połowie wieku stać się głównym miastem Niezależnego Państwa Chorwackiego, a następnie niepodległej Chorwacji. W czasie II wojny światowej, a także w okresie, gdy miasto należało do Jugosławii, było kilkukrotnie bombardowane, co spowodowało duże zniszczenia, a także wiele ofiar śmiertelnych wśród ludzi.

Zagrzeb – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Jakie atrakcje czekają na turystów w mieście Zagrzeb? Zabytki architektoniczne to najczęściej odwiedzane miejsca. Jako jeden z najważniejszych należy wymienić tutaj Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała w XI wieku, jednak w czasie najazdów Tatarów została całkowicie zniszczona. Kościół został odbudowany i przetrwał do XIX wieku, kiedy to został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi. Nowa katedra, która stoi w tym miejscu, wzniesiona została według planów Hermanna Bollégo i może pomieścić nawet 5000 osób. Jest ona jednym z symboli miasta. W środku katedry znajdują się zachowane po trzęsieniu ziemi fragmenty fresków z drugiej świątyni, a także obraz Golgota autorstwa Albrechta Durera.

Katedra to niejedyny wart zobaczenia zabytek sakralny, jakim może poszczycić się Zagrzeb. Zwiedzanie miasta warto zaplanować w taki sposób, aby zobaczyć również kościół św. Marka wzniesiony za czasów Beli IV oraz kościół św. Katarzyny z przepięknymi barokowymi zdobieniami. W międzyczasie warto wybrać się na "stary" Zagrzeb. Co warto zobaczyć na starówce? Gornij Grad, czyli Górne Miasto jest centrum Zagrzebia. Jednym z ważniejszych miejsc jest Plac św. Marka. Można tutaj zobaczyć wiele budynków, które powstały w XIX wieku, gdy odbudowywano miasto po trzęsieniu ziemi. W czasie spaceru malowniczymi uliczkami warto zajść do jednej z wielu restauracji, by spróbować miejscowych przysmaków i trunków, z których słynie ten region, m.in. rakii czy medicy. Z potraw warto skosztować m.in. cevapi i odojaka. W czasie planowania zwiedzania tego niesamowitego miasta wiele osób zadaje sobie pytanie: "Zagrzeb i Chorwacja, jakie atrakcje turystyczne tam na mnie czekają? Czy można zobaczyć tutaj coś nietypowego?". Z pewnością niesamowitym przeżyciem będzie wyprawa w pobliskie góry – położone w Kotlinie Panońskiej pasmo Medvednica. Osoby zadające sobie pytanie: "Zagrzeb, co zwiedzić" w planie wycieczki powinny również uwzględnić takie miejsca, jak Ogród Botaniczny czy Park Maksimir. W Zagrzebiu można zwiedzać także wiele muzeów, w tym bardzo nietypowe Muzeum Zerwanych Związków (nazywane również Muzeum Złamanych Serc), a także Muzeum Samochodów Ferdinand Budnicki czy Muzeum Poczty i Telekomunikacji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dreamer4787/Getty Images

Pozostałe wiadomości