Podróże

Mariampol – niewielka miejscowość na Ukrainie. Co można w niej zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Mariampol jest rzadko odwiedzany przez turystów, ma jednak szczególne znaczenie dla niektórych polskich rodzin. Niewielka miejscowość na Ukrainie nie ma zbyt wiele do zaoferowania obcokrajowcom, jest to jednak jedno z tych miejsc, które chętnie zobaczy ktoś, kto interesuje się historią. Zobacz, co znajduje się w Mariampolu.

Mariampol był zamieszkany już w czasach paleolitu. W okresie średniowiecza powstawały tam pierwsze osady i fortyfikacje, które niestety zostały doszczętnie spalone podczas najazdu wrogich wojsk. Współczesna historia Mariampola rozpoczyna się w 1691 roku, kiedy władzę nad regionem przejmuje hetman Stanisław Jan Jabłoński, a na jego terytorium buduje pierwszą fortyfikację i zamek. W późniejszym czasie zmienia również nazwę miasta na Marijampol.

Na terenie Mariampola odbywało się wiele walk i wojen, szczególne znaczenie miasto miało w trakcie wojen napoleońskich. Lata świetności miasta przypadają na XIX wiek. W okresie II wojny światowej w podziemiach działała siedziba nacjonalistycznej UPA, z której działalnością związane były masowe zbrodnie na ludności polskiej, która zamieszkiwała na tym terenie. Pod koniec lat 90. XX wieku starano się odbudować stosunki polsko-ukraińskie. Do dziś organizowane są coroczne oficjalne spotkania mieszkańców Mariampola i Wrocławia, podkreślające pojednanie się obu narodów. Jakie zabytki można znaleźć w niewielkiej ukraińskiej miejscowości współcześnie?

Ukraiński Mariampol – co warto zobaczyć?

Ze względu na niewielkie rozmiary Mariampola i fakt, że położony jest bliżej znacznie bardziej atrakcyjnego turystycznie Iwano-Frankiwska (dawnego Stanisławowa), miejscowość rzadko bywa wybierana przez turystów jako obowiązkowy punkt wycieczki po Ukrainie.

Atrakcje, które można znaleźć w mieście, są związane przede wszystkim z jego historią i raczej nie zainteresują tych, którzy oczekują niesamowitych zabytków architektury. Życie ludzi w ukraińskim Mariampolu toczy się zupełnie inaczej niż w wielkich miastach, warto więc wybrać się tu w podróż, jeśli oprócz zwiedzania kilku najciekawszych miejsc, szuka się przestrzeni, w której można odpocząć i uciec od zgiełku miasta.

Jakie historyczne zabytki zachowały się na terenie Mariampolu i można je zobaczyć po przyjeździe do miasta?

Zamek w Mariampolu

Zamek w Mariampolu został wybudowany jeszcze w XVII wieku na zlecenie Stanisława Jabłonowskiego. Dookoła niego znajdowały się głębokie fosy, a sam budynek posiadał liczne wieże i baszty. Obecnie zachowały się tylko ruiny zamku, a także sąsiadujący z nimi park.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego

Pierwszy kościół powstał w XVIII wieku, jednak ze względu na długoletnie zaniedbanie, musiał zostać wyburzony. Na jego miejscu wybudowano nowy greckokatolicki kościół o tej samej nazwie – Podwyższenia Krzyża Świętego. Obecny wygląd kościoła został zachowany z 1930 roku.

Pomnik Pojednania

Jednym z polskich akcentów, znajdujących się na terenie Mariampola, jest pomnik polsko-ukraińskiego pojednania. Został wybudowany w 2006 roku na wzór statuetki, którą podczas jednej z wizyt wręczył mieszkańcom Jan Paweł II. Pomnik Pojednania został postawiony przez byłych i obecnych mieszkańców miejscowości, na znak wzajemnej zgody i umocnienia sojuszu. W dolnej części statuetki umieszczony jest napis "pojednanie", zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim.

Rzymskokatolicki Kościół pod wezwaniem św. Trójcy

To pierwszy drewniany rzymskokatolicki kościół, który powstał z polecenia Jana Jabłonowskiego. W Kościele pod wezwaniem św. Trójcy znajduje się ikona Matki Bożej.

Ikona Matki Bożej Mariampolskiej

Kopia Ikony Matki Bożej Mariampolskiej została podarowana mieszkańcom Mariampola przez Polaków podczas jednej z oficjalnych wizyt. Oryginalna ikona znajduje się w Kościele Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu.

Klasztor Kapucynów

Klasztor powstał w XVIII wieku i aż do II wojny światowej był siedzibą ukraińskich kapucynów. Później funkcjonował jako ośrodek medyczny, obecnie zaś na jego terenie zostało wybudowane więzienie.

Mariampol – skąd wzięła się nazwa miejscowości?

O ile w przypadku znacznej części miast nie da się jednoznacznie określić pochodzenia ich nazwy, istnieją wyłącznie domysły i przypuszczenia, tak w przypadku ukraińskiego Mariampola da się jednoznacznie zdefiniować jego etymologię.

Ukraińska nazwa Marijampol pochodzi od imienia Maryi, co związane jest z powstaniem nowego, chrześcijańskiego miasta na terenie dawnej pogańskiej osady. Wśród mieszkańców krąży jednak legenda, opowiadająca historię o Janie Jabłonowskim, który uciekał przed Tatarami. Gdy jego koń zatrzymał się przed rzeką, Jabłonowski przeraził się swoją rychłą śmiercią, krzyknął "Jezus Maryja" i właśnie wtedy, nagle, zwierzęciu udało się wskoczyć na brzeg. To na cześć tego wydarzenia polski wojewoda miał nadać dwóm sąsiadującym ze sobą miejscowościom nazwy Jezupol oraz Mariampol.

Na przestrzeni lat nazwa Mariampola ulegała niewielkim przekształceniom. Przez pewien czas miejscowość funkcjonowała jako Marynopil, Marinopol oraz Marijampol.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Podróż śladami dziadków i rodziców

Podróż śladami dziadków i rodziców
Podróż śladami dziadków i rodziców Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: omersukrugoksu/Getty Images

Pozostałe wiadomości