Podróże

Sölden w Austrii - jakie atrakcje oferuje popularny ośrodek turystyczny?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski

Sölden (inna spotykana pisownia: Solden, Soelden) to gmina w Tyrolu na terenie Austrii. Miejsce to pełni rolę ośrodka turystycznego i sportowego, w związku z czym każdego roku odwiedza je prawie 2 mln osób z zagranicy. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Sölden?

Do Sölden w Austrii warto zawitać zwłaszcza zimą, ponieważ gmina jest znanym kurortem narciarskim. Nazywana bywa nawet alpejską stolicą rozrywki, co wyraźnie wskazuje na charakter tego miejsca. Rozbudowana infrastruktura, piękne widoki, zróżnicowane trasy narciarskie, a także wszechobecne restauracje i bary to główne wyznaczniki Sölden. Wbrew pozorom warto tam przyjechać również latem. Podczas ciepłych i słonecznych dni można wybrać się na długą pieszą wycieczkę, a także skorzystać z okolicznych tras rowerowych.

Sölden, czyli alpejski raj dla miłośników białego szaleństwa

Austriackie Sölden wyróżnia się wyjątkowym położeniem. Znajduje się na wysokości 1368 m n.p.m. (górna część kurortu, Hochsölden, na 2090 m n.p.m.), między dwoma majestatycznymi lodowcami: Rettenbach i Tiefenbach. Taka lokalizacja wpływa bezpośrednio na atrakcyjność Sölden i sprawia, że miejsce to stanowi jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Tyrolu.

Wizyta w Sölden spodoba się zwłaszcza miłośnikom białego szaleństwa. Pokrywa śnieżna na okolicznych stokach utrzymuje się przez cały rok, a trasy dostępne są od października aż do maja. W związku z tym ośrodek Sölden stanowi jedno z najlepszych miejsc do jazdy na nartach w Alpach. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie tras, odnajdą się tam zarówno osoby zaawansowane, jak i początkujące.

Narciarskie trasy w Sölden

Sölden oferuje wiele tras narciarskich, a ich łączna długość to ok. 150 km. Na terenie ośrodka dostępne są także 33 wyciągi. Dużym ułatwieniem dla turystów jest to, że obowiązuje na nie jeden skipass.

Trasy narciarskie w Sölden obejmują trzy główne tereny: górę Gaislachkogl, ośrodek Giggijoch oraz okolice lodowców Rettenbach i Tiefenbach, które połączone są 165-metrowym tunelem. Wybór konkretnego rejonu zależy od upodobań i stopnia zaawansowania narciarza. Trasy w Sölden są bowiem niezwykle zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Początkującym i średnio zaawansowanym poleca się głównie rejony ośrodka Giggijoch. Z kolei osoby zaawansowane i miłośnicy freeride’u mogą wybrać się na Gaislachkogl. Ciekawym miejscem jest także Almdudler Snowpark, który przypadnie do gustu fanom naprawdę ekstremalnej jazdy z przeszkodami.

Atrakcje Sölden

Jazda na nartach to oczywiście główna atrakcja Sölden. Ośrodek dostarcza jednak wielu innych wrażeń. Warto wiedzieć, że stanowi jedyny teren narciarski w Austrii, który umożliwia wjazd wyciągami na tzw. BIG 3, czyli 3 trzytysięczniki: Schwarze Schneid, Tiefenbachkogl i Gaislachkogl. Znajdują się na nich specjalne platformy widokowe, które umożliwiają podziwianie olśniewających krajobrazów. Widok zaśnieżonych szczytów i bezkresnego nieba to niezaprzeczalna zaleta Sölden.

W razie złej pogody można wybrać się do Freizeit Arena. Jest to znany kompleks sportowo-rekreacyjny w Sölden, w którego skład wchodzą m.in. park wodny, basen i sauna. Oprócz tego można tam skorzystać z masażu lub udać się na halę sportową, a także poćwiczyć na siłowni.

Wyjątkowo znaną i lubianą atrakcją w Sölden jest także restauracja Ice Q, zlokalizowana na szczycie Gaislachkogl (aż 3048 m n.p.m). Wybudowana ze szkła zachwyca nowoczesnością, a także pozwala na obserwowanie zapierających dech w piersiach widoków. W restauracji można oczywiście spróbować wykwintnych regionalnych dań i wypić lampkę pysznego wina. Słynna restauracja Ice Q zyskała popularność dzięki filmowi "Spectre", który opowiada o przygodach Jamesa Bonda. To właśnie w Sölden rozgrywa się część akcji tego kinowego hitu. Jest z tym związana jeszcze jedna atrakcja ośrodka. Znajduje się tam kompleks 007 Elements, który prezentuje interaktywną wystawę przybliżającą świat słynnego agenta Jej Królewskiej Mości.

Austriackie Sölden znane jest też z wyjątkowo rozrywkowego charakteru. W ośrodku mieści się wiele barów, pubów i dyskotek, dzięki czemu kwitnie tam bogate życie nocne.

Co można robić w Sölden latem?

W lecie Sölden ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Wśród nich warto wspomnieć przede wszystkim o wyjątkowo malowniczych pieszych trasach turystycznych, które łącznie mają aż 300 km długości. Ponadto w Sölden kwitnie kolarstwo. Turyści mają szansę skorzystać z wielu tras rowerowych, m.in. tras szosowych, górskich szlaków, a także ścieżek przeznaczonych dla całej rodziny. Pod koniec sierpnia w Sölden odbywa się Ötztaler Radmarathon, czyli znany maraton rowerowy, w którym biorą udział najlepsi światowi kolarze.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty

Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty
Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: mbbirdy/Getty Images

Pozostałe wiadomości