Podróże

Sintra – ciekawe miejsca do zwiedzania w pobliżu Lizbony

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sintra w Lizbonie

Sintra słynie przede wszystkim z niesamowitych budowli. Znajduje się tam wiele efektownych rezydencji, pałaców z bogatą historią czy zamkowych ruin. Wszystko to wkomponowane jest w piękny park narodowy Serra de Sintra. Nic więc dziwnego, że zabytki i krajobrazy stają się magnesem na turystów.

Zwiedzanie Sintry, czyli dobry plan to podstawa

Na różnego rodzaju forach turystycznych nie brakuje tematów typu: „Sintra – co zwiedzić podczas jednodniowej wycieczki?”. Zobaczenie wszystkich ciekawych miejsc tego miasteczka w ciągu kilku godzin jest niemożliwe, ale przy dobrej organizacji jest to wystarczający czas na odwiedzenie większości głównych atrakcji. Przed wyjazdem do Sintry konieczne jest stworzenie własnego planu wycieczki i wcześniejszy zakup biletów.

Podróżując z Lizbony autem lub pociągiem, warto wyjechać przed godziną 10 rano. Decydując się natomiast na podróż z Estoril czy Cascais koleją, trzeba wyjechać jeszcze wcześniej, nawet przed godziną 8. Czas dotarcia do Sintry jest bardzo ważny zwłaszcza w przypadku osób, które wcześniej nie zakupiły biletów wstępu do miejsc, które zamierzają odwiedzić. Szczyt turystyczny rozpoczyna się ok. godziny 11 i trwa do ok. godziny 15. Wtedy sporo czasu traci się na staniu w kolejkach do kas. Mając to na względzie, zdecydowanie lepiej już po stworzeniu planu zwiedzania dokonać zakupu biletów za pośrednictwem internetu.

Sintra – co warto zobaczyć?

Osoby podróżujące pociągiem, chcąc nie chcąc, swoją przygodę z miastem rozpoczną od dworca kolejowego. Można tam znaleźć informację turystyczną, uzyskać praktyczne wskazówki, kupić bilety wstępu do różnych miejsc i zabrać ze sobą pomocne w sprawnym podróżowaniu mapki miasta Sintra. Ciekawe miejsca kuszą turystów na każdym kroku, a do tych, które po prostu trzeba zobaczyć, zaliczyć można:

Pałac Narodowy Sintra (Palácio Nacional de Sintra) – jego charakterystycznymi elementami są dwa kominy w kształcie stożka, które dostrzec można już daleka. Kiedyś była to letnia rezydencja królów Portugalii. Obecnie znajduje się tam m.in. muzeum historyczne. Dzięki temu, że ogólny stan Pałacu Narodowego jest dobry, turyści mają okazję zobaczyć wiele detali. Pałac jest częścią Krajobrazu Kulturowego Sintry wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Pena Sintra (Palácio Nacional da Pena) – dzięki temu, że jest położony na jednym ze szczytów gór, można go dostrzec nawet z Lizbony. Pałac wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest prawdziwą perełką Portugalii z okresu romantyzmu.

Zamek Maurów Sintra (Castelo dos Mouros) – średniowieczny zamek z okresu panowania Maurów w Portugalii i na całym Półwyspie Iberyjskim. Podobnie jak większość zabytków Sintry, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Quinta da Regaleira – gotycka posiadłość z XIX wieku, na której znajdują się efektowne ogrody z tunelami.

Klasztor Kapucynów Sintra (Convento dos Capuchos) – zabytkowy klasztor wzniesiony w latach 1548–1560, który jest częścią Krajobrazu Kulturowego Sintry wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poza atrakcjami turystycznymi w samej Sintrze wiele zabytków znajduje się wokół miasteczka. Wartymi odwiedzenia są m.in. Pałac Monserrate i domek Chalet e Jardim da Condessa D’Edla.

Komunikacja: Lizbona – Sintra i dojazd z innych miast

Sintra położona jest zaledwie ok. 30 kilometrów od Lizbony, a turyści mają kilka sposobów wygodnego podróżowania. W opinii wielu odwiedzających to miejsce najlepiej zdecydować się na przejazd pociągiem. Z centrum Lizbony bezpośrednio można dostać się ze stacji Lisboa Rossio. Łatwo i przyjemnie można dojechać również samochodem (oba miasta łączy autostrada). Problemy mogą pojawić się jednak już na miejscu docelowym. Chodzi o dostępność miejsc parkingowych. Ich liczba jest często niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Dzieje się tak zwłaszcza w weekendy, kiedy Sintra jest oblegana przez turystów.

Jeszcze bliżej do Sintry mają turyści wypoczywający w popularnych nadmorskich miastach, czyli Estoril i Cascais (oba położone są w odległości mniejszej niż 20 kilometrów od Sintry). Osoby chcące dostać się stamtąd do urokliwego miejsca położonego pośród wzgórz Serra de Sintra powinny wybrać transport autobusem lub samochodem (w tym przypadku trzeba jednak liczyć się ze wspomnianymi problemami parkingowymi na miejscu). Można zdecydować się również na pociąg, ale w tym przypadku jest to możliwe jedynie z przesiadką w Lizbonie (wówczas podróż trwa ok. 2 godzin).

Zobacz także:

Zobacz wideo: Połączył podróze z treningami

Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

Pozostałe wiadomości