Podróże

Jakie atrakcje i zabytki warto zobaczyć w Shenyang?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Shenyang to wyjątkowe miejsce w Chinach, które przez krótki czas było stolicą państwa. Po tym okresie zachował się fantastyczny pałac cesarski w Shenyang, wzorowany na pekińskim Zakazanym Mieście. Co jeszcze warto zobaczyć w Shenyang?

Wizyta w Shenyang to doskonały wybór dla wszystkich, którzy wycieczki turystyczne lubią łączyć z poznawaniem historii regionu. W Shenyang zwiedzimy pałac cesarski, niezwykłą jaskinię wodną Benxi, zobaczymy ekskluzywny pomnik Mao Zedonga (wykonany z żywicy epoksydowej) i odwiedzimy grobowiec cesarza Zhaoling w przepięknym parku Beiling. Miasto liczące ponad 8 milionów mieszkańców zachwyca mnogością zabytków i ciekawą historią.

Shenyang – stolica prowincji Liaoning i była stolica państwa

Shenyang to największe miasto i stolica prowincji Liaoning. W latach 1625–1643 było stolicą państwa. Badania archeologiczne wskazują, że rejon ten zamieszkiwany był już ok. 8000 lat p.n.e.

W czasie konfliktu rosyjsko-japońskiego (1904–1905) Shenyang i pozostałe tereny Mandżurii stanowiły obszar działań wojennych, a w trakcie II wojny światowej miasto znalazło się pod okupacją wojsk japońskich. W latach 1946–1948 znajdowało się pod rządami Kuomintangu, a następnie przeszło pod władzę komunistycznych Chin po licznych starciach między obozem chińskich nacjonalistów i komunistów w czasie wojny domowej.

Współcześnie Shenyang jest jednym z głównych ośrodków gospodarczych północno-wschodnich Chin. Ma dobrze rozwinięty przemysł (cementowy, rafineryjny, skórzany, włókienniczy, papierniczy, spożywczy) i transport, głównie sieć kolei. Znajduje się tu wiele wyższych uczelni oraz oddział Chińskiej Akademii Nauk.

Ciekawostką jest fakt, że pierwszy produkowany seryjnie chiński myśliwiec otrzymał nazwę upamiętniającą miasto – Shenyang J-5. Konstrukcja samolotu została oparta na radzieckiej maszynie MiG-17F.

Zobacz wideo: Jakie nowe ograniczenia pojawiły się dla nieletnich graczy w Chinach?

Jakie nowe ograniczenia pojawiły się dla nieletnich graczy w Chinach?
Jakie nowe ograniczenia pojawiły się dla nieletnich graczy w Chinach?

Shenyang – temperatury i klimat

Shenyang leży w strefie klimatu kontynentalnego, wilgotnego, mającego wiele cech klimatu monsunowego. Najwyższa roczna amplituda temperatur wynosi w tym miejscu 46℃. Najwyższe temperatury panują w czerwcu, lipcu i w sierpniu – oscylują od 17 do 29℃. Najwyższa, rekordowa temperatura wynosiła 39,3℃. W tym okresie również, co jest charakterystyczne dla klimatu monsunowego, notuje się najwięcej opadów. Stosunkowo suche zimy bywają bardzo mroźne, zwłaszcza w grudniu, styczniu i w lutym – średnia temperatura waha się od 0 do -17℃.

Shenyang – atrakcje i zabytki miasta. Co warto zobaczyć?

Shenyang jest miastem bardzo atrakcyjnym turystycznie, na co ma wpływ wiele znajdujących się tu zabytków. W nowoczesnym centrum miasta możemy udać się do kina, teatru, odwiedzić wiele prestiżowych i mniejszych, lokalnych restauracji. Jednak do najważniejszych atrakcji Shenyang należą:

  • Pałac cesarski w Shenyang – monumentalna budowla złożona z wielu pomniejszych pałaców, która powstała w 1625 roku i przez krótki czas służyła za dom dla panujących wówczas cesarzy. Kompleks składa się ze 114 budynków. Warto zwiedzić zwłaszcza salę tronową i bibliotekę, zawierającą świadectwa panowania dynastii Qing i kultury mandżurskiej. Inspiracją architektoniczną i stylistyczną dla pałacu był pałac cesarski w Pekinie, bardziej znany jako Zakazane Miasto.
  • Jaskinia Benxi – to jaskinia wodna, która z zewnątrz może nie wyglądać zbyt atrakcyjnie. To jednak tylko pozory. Wchodząc do wnętrza, napotkamy urokliwie uformowane sklepienia górskie, przykrywające rzekę wewnątrz góry. Po tej pięknej jaskini poruszamy się łodziami, dlatego przyjemność ze zwiedzania jest podwójna.
  • Park Beiling – w północnej części Shenyang znajduje się stary park Beiling, w którego centrum zobaczymy słynny grobowiec cesarza Zhaoling Zhuzaihou (dynastia Ming).
  • Ogród botaniczny – Shenyang posiada własny, spektakularny ogród botaniczny, który możemy podziwiać przez cały rok. Znajduje się ok. 10 km od miasta, a jego całkowita powierzchnia wynosi prawie 250 hektarów.
  • Rezydencja marszałka Zhanga (Marshal Zhang’s Mansion) – pozycja obowiązkowa dla każdego entuzjasty wytwornej architektury, a w szczególności kombinacji chińskiego i okcydentalnego stylu architektonicznego. Rezydencja, a właściwie pałac, została wybudowana w 1914 roku. Zajmuje powierzchnię 3,6 hektara, a wokół pałacu urządzono chiński ogród.
  • Pomnik Mao Zedonga – na głównym skwerze w dzielnicy Heping natrafimy na imponujący pomnik towarzysza Mao. Powstał w 1970 roku (sześć lat przed śmiercią wodza), co ciekawe, z żywicy epoksydowej. Majestatyczny pomnik uznawany jest za jeden z głównych zabytków pozostałych po epoce rewolucji kulturalnej w Chinach, które nie zostały usunięte lub zmienione.
  • Magiczne zbocze – jeden z pozornie zwykłych podjazdów dla pieszych i samochodów w Shenyang stanowi zjawisko nie do końca wyjaśnione. Zbocze ma 80 metrów długości i 15 metrów szerokości, nachylone jest pod kątem ok. 20 stopni. Jeśli jednak zatrzymamy samochód u podnóża stoku, to wbrew grawitacji podjedzie w górę.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: shunli zhao/Getty Images

Pozostałe wiadomości