Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Salvador?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Salvador – brazylijskie miasto pełne fascynujących atrakcji turystycznych. Co warto w nim zobaczyć?

Salvador to niesamowicie urokliwe miasto życzliwie nastawione do turystów, którzy przyjeżdżają tu niemal z całego świata. Jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w jednym z największych miast Brazylii?

Salvador jest kolebką Brazylii. To właśnie tam przybyli czarnoskórzy niewolnicy, którzy do dzisiaj oddziałują na kulturę brazylijską. Na przestrzeni wieków miasto znacznie się rozwinęło. Obecnie jest jednym z głównych ośrodków turystycznych Brazylii.

Salvador – miasto we wschodniej Brazylii: historia i podstawowe informacje

Miasto Salvador zostało założone przez Portugalczyków, którzy przybyli tutaj na początku XVI wieku. Data powstania miasta to umownie rok 1510. Salvador jest stolicą stanu Bahia. W mieście czuć pamięć o kulturze i tradycji niewolników afrykańskich, którzy przybyli tutaj wraz z Portugalczykami. Ich wpływ widoczny jest w religii, muzyce, tańcu, a nawet ważnym w tym regionie sporcie, jakim jest capoeira. Znajdujący się w Brazylii Salvador to miasto szczególne. Stanowi wyjątkowe miejsce zbiegu i połączenia ludzi różnych ras, kultur, religii. Przez wiele lat to właśnie Salvador był stolicą całego kraju.

Salvador w Brazylii – co zobaczyć?

Nad Oceanem Atlantyckim leży malowniczy Salvador. Miasto posiada liczne zabytki oraz wyjątkowy klimat ze względu na łańcuch górski, który dzieli miasto na dwie części. Przedostanie się z jednej strony na drugą odbywa się za pośrednictwem windy.

Atrakcje Brazylii są tak liczne, że bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niezapomnianym przeżyciem dla żądnych przygód turystów jest wycieczka łodzią w górę rzeki Amazonki, która jest drugą pod względem długości rzeką na świecie. Jedną z największych atrakcji jest też z pewnością coroczny karnawał w Rio de Janeiro, który przyciąga rzesze turystów chcących zobaczyć na żywo popisy najlepszych na świecie szkół samby. Dla osób chcących podziwiać piękno dziewiczej natury miejscem wartym uwagi jest wodospad Iguazú, który leży przy granicy z Argentyną. Pantanal to z kolei największe na świecie mokradła znajdujące się w stanie Mato Grosso, na których można spotkać wiele interesujących ssaków, np. kapibara, tapir, ocelot, puma czy jaguar. Kolejną lokalizacją uatrakcyjniającą pobyt w kraju kawy jest Jericoacoara – najbardziej urokliwa piaszczysta plaża Brazylii, która przypomina obrazy z turystycznych folderów Malediwów. Największe miasta w Brazylii to São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Brasília, Fortaleza i Belo Horizonte. Pod względem liczby ludności największe jest São Paulo – ponad 12 mln mieszkańców. Pozostałe miasta znacząco mu ustępują – Rio ma 6 mln mieszkańców, a Salvador około 2,5 mln.

Salvador – atrakcje turystyczne

Zwiedzanie Salvadoru należy rozpocząć od historycznego starego miasta – Pelo, które jest wpisane na listę UNESCO. Miasto to jest usytuowane nad Zatoką Wszystkich Świętych. Warto odwiedzić jedną z wielu kawiarenek w Pelo, aby podziwiać widoki znajdującej się poniżej miasta Zatoki Wszystkich Świętych. Kolejną ciekawą atrakcją jest Mercado Modelo, na którym można kupić liczne lokalne rękodzieła, czy Museu Afro-Brasileiro – centrum kultury afrobrazylijskiej. Ciekawe, że capoeira, która wszystkim kojarzy się przede wszystkim z tańcem, również zalicza się do sztuk walki. Do Brazylii przyszła razem z niewolnikami, a jej pierwotnym celem było utrzymanie ładu. Jednak właściciele niewolników nie pozwalali na organizację walk w obawie przed buntem, więc czarni przybysze przekształcili capoeirę w taniec. Największych mistrzów tej sztuki można spotkać nad zatoką Wszystkich Świętych.

Polskim akcentem w mieście jest pomnik Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto. Warto nie tylko dla wrażeń religijnych, ale też estetycznych odwiedzić kościół franciszkanów – Igreja de São Francisco. W środku znajdują się jedne z największych na świecie zbiorów azulejos, czyli kafli ręcznie zdobionych, które przedstawiają różne wydarzenia z mitologii greckiej. Godnym uwagi jest również miejscowa katedra urządzona z niezwykłym przepychem, bowiem do jej ozdabiania zużyto ponad 100 kilogramów czystego złota.

Niebiańskie plaże

Innym ciekawym miejscem jest Porto da Barra, która obok fortu i latarni morskiej, jest jedną z najczęściej odwiedzanych plaż miejskich. W tle widać wyspę Itaparica. Według podań to właśnie tam na brazylijską ziemię zszedł nie włoski podróżnik Amerigo Vespucci, kiedy dopłynął do wybrzeża. Niecodziennym doświadczeniem jest widok zachodzącego słońca, które znika za horyzont przy udziale oklasków, śpiewów i tańców radości. To ciekawa celebracja nadchodzącej nocy.

Plaże w Salvadorze są mocno piaszczyste, z czystą wodą i palmami kokosowymi.

Inne atrakcje Brazylii

Nocny spacer trzeba obowiązkowo odbyć w Rio Vermelho, która jest dzielnicą salwadorskiej bohemy. Spotykają się tam wszelkiej maści artyści. Miejsce znane jest z nocnych klubów, barów i modnych restauracji.

Warto również spróbować miejscowej kuchni, np. przysmaku z mąki fasolowej i oleju palmowego o nazwie regine. Świetnie komponuje się z suszonymi krewetkami, ostrym sosem i sałatką z pomidorów i kolendry. Jest to jedno z najpopularniejszych dań w Salvadorze.

Wizyta w brazylijskim Salvadorze to także uczta piłkarska dla prawdziwych fanów tego sportu. W mieście działają dwa kluby – Vitoria i Bahia, które toczą zacięte boje w brazylijskiej ekstraklasie.

Zobacz wideo: Festiwal płonących kul w Salwadorze. Gorące święto na cześć wulkanu

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: sbk_20d pictures/Getty Images

Pozostałe wiadomości