Podróże

Nisa – miejscowość w Portugalii, którą warto odwiedzić

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co warto zobaczyć w portugalskim Nisa? Atrakcje

Portugalia to w ostatnim czasie bardzo popularny kierunek turystyczny. Choć to stosunkowo mały kraj, ma całkiem wiele do zaoferowania. Ciekawym przykładem jest niewielka miejscowość Nisa. Co warto w niej zobaczyć?

Jakie atrakcje ma do zaoferowania Nisa? Czy warto się tam wybrać? Komu się tam spodoba, a kto raczej powinien poszukać innego miejsca na wypoczynek?

Nisa – informacje ogólne

Nisa to miejscowość położona we wschodniej części Portugalii, w dystrykcie Portalegre. Jest siedzibą gminy o tej samej nazwie. Gmina Nisa zajmuje powierzchnię 576 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwana przez około 7500 ludzi. Gęstość zaludnienia to 1,2 osoby na kilometr kwadratowy. Dla porównania gęstość zaludnienia w Polsce wynosi 124 osoby na kilometr kwadratowy, a w Chinach 140. Jak zatem łatwo się domyślić, Nisa i jej okolice to ciche i spokojne miejsce – idealne na udany wypoczynek z dala od obleganych kurortów.

Północna część regionu Alentejo, na terenie którego leży Nisa, to niemal mityczna kraina równin i pagórków, a także wody, która leczy i stanowi miejsce rekreacji. Okolice miejscowości to świetne miejsce do spacerowania i jazdy na rowerze. Do dyspozycji zwiedzających, którzy pragną odkryć te tereny, oddano osiem oznakowanych szlaków prowadzących przez malowniczo położone okoliczne wioski. Okolice rzek Sever i Tag to z kolei okazja do bliskich spotkań z przedstawicielami tutejszej dzikiej fauny – jeleniami.

Z czego słynie Nisa?

Nisa słynie głównie z produkcji owczego sera, który powstaje z surowego mleka poddawanego procesowi koagulacji. Mleko ścina się przy użyciu naparu z ostu. Dojrzewający przez co najmniej 45 dni ser ma mocny smak z lekko kwaśną nutą. Skórka sera jest żółta i twarda, natomiast jego wnętrze kremowobiałe. Ser Nisa produkowany jest w ponad 20 lokalnych gospodarstwach.

Nisa – co warto tam zobaczyć?

Spacer po uliczkach Nisy może być magicznym doświadczeniem i okazją do poznania niezwykle pogodnych i gościnnych mieszkańców. Główną atrakcją miejscowości są ruiny zamku z XIII wieku. Na uwagę zasługuje miejski mur z dwiema potężnymi bramami Porta de Montalvão z wieżą i Porta da Villa otoczoną dwiema wieżami. Warto zobaczyć starożytny most rzymski znajdujący się w sercu miejscowości oraz kaplicę Nossa Senhora da Redonda, która pochodzi z XVI wieku. Jest to interesujący przykład wiejskiej, portugalskiej kaplicy. Fasada ma prosty charakter, a nieznaczne przeróbki, których dokonano w wieku XVIII, sprawiły, że wnętrze nabrało bardziej dynamicznego, barokowego charakteru. Wewnątrz kaplicy znajduje się pojedyncza nawa. Na ścianach można zauważyć pas niebiesko-białych płytek. Uwagę przykuwają sceny opatrzone łacińskimi opisami. Zgodnie z tutejszą tradycją w poniedziałek wielkanocny do kaplicy wyrusza pielgrzymka, a całe wydarzenie kończy się piknikiem w jej pobliżu.

Warto odwiedzić także parafialny kościół Montalvao – zbudowano go w wieku XIII, ale jego wnętrze zostało przebudowane w wieku XVI. Do czasów współczesnych zachował się w nim piękny portal, który stanowi interesujący przykład architektury sakralnej.

Poza budowlami skaralnymi Nisa oferuje ciekawe muzea: haftu i garncarstwa, które z pewnością warto odwiedzić.

Nisa – atrakcje w okolicy miasteczka

Będąc w tym regionie, warto zwiedzić także okolicę samego miasteczka. 10 kilometrów na południowy zachód od Nisy można zobaczyć megalityczny monument – Anta de São Gens. Jest to korytarz zbudowany z pięciu lekko nachylonych, granitowych kamieni nakrytych kamiennym kapeluszem.

10 minut od Nisy znajduje się równie urocza miejscowość Arez z zamkiem Amieira do Tejo wzniesionym w czasach średniowiecza dla Alfonsa IV. Budowla jest świetnym przykładem portugalskiego gotyku. Na uwagę zasługuje także kaplica pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela wzniesiona w 1556 roku.

W pobliskiej miejscowości Monte Claro znajduje się kolejny przykład ciekawej architektury – fontannę Fonte da Cruz wybudowaną w 1564 roku.

Komu spodoba się Nisa?

Nisa to niezwykle malownicza i pełna uroku miejscowość. Warto ją odwiedzić, zwłaszcza jeśli nie przepada się za tłumami i poszukuje się ciszy i spokoju z dala od wielkich kurortów. To idealne miejsce na romantyczne wakacje tylko we dwoje. Można tu poczuć smak i duszę Portugalii oraz poznać bliżej jej historię. Osoby, które preferują wypoczynek pełen nocnych atrakcji i imprez, raczej powinny wybrać inne miejsce na urlop. Nisa bowiem to wypoczynek dla ducha i ciała na nieco wyższym poziomie, dla prawdziwych koneserów życia.

Zobacz wideo: Jak kupić tanio dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Tiago_Fernandez / Getty Images

Pozostałe wiadomości