Podróże

Co turystom może zaoferować Nottingham?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Maria Wachala/Getty ImagesNottingham

Nottingham to tzw. miasto jaskiń, znane głównie z opowieści o Robin Hoodzie. W aglomeracji tej mieszka aż 670 tysięcy mieszkańców, a na turystów czeka kilka wyjątkowych atrakcji. Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć w leżącym w Wielkiej Brytanii mieście Nottingham.

Większości z nas miasto to kojarzy się głównie z Robin Hoodem. Jednak można tam zobaczyć znacznie więcej atrakcji i zabytków, jak chociażby zamek Nottingham.

Co warto wiedzieć o Nottingham?

To duże miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie Nottinghamshire. Położone jest nad rzeką Trent i leży na zachód od Birmingham i na północny wschód od Londynu. W rankingu najbardziej urokliwych miast Anglii Nottingham zdecydowanie znalazłoby się w pierwszej trójce. Wiele osób wybierających się Wielkiej Brytanii często uwzględnia to miasto w planie zwiedzania, gdyż znajduje się w nim wiele zabytkowych budowli, parków oraz charakterystycznych ceglanych domów.

Na terenie obecnego Nottingham za czasów rzymskich była osada. Mieszkali w niej ludzie żyjący w lepiankach i jaskiniach skalnych. W VI wieku osiedlili się tam Saksoni pod przywództwem Snota. Był to nieco bardziej cywilizowany lud, a od nazwy ich władcy powstała pierwotna nazwa miasta Snottingham.

W IX wieku tereny te zostały zaatakowane przez wikingów, którzy przejęli terytorium. 200 lat później, za sprawą Wilhelma Zdobywcy, osada ponownie wróciła do Anglików. Powstało wówczas miasto wraz z zamkiem, a w XII wieku osada uzyskała prawa miejskie. Mieszkańcy Nottingham w XVII wieku zajmowali się rzemiosłem, np. wyrabiali szkło, garnki oraz tkali. Z czasem miasto zaczęto przebudowywać, cegła zastąpiła drewno, a ówczesny pałac zamieniono na pałac stojący tam po dziś dzień.

Poznaj najciekawsze atrakcje Nottingham

Miasto posiada wiele ciekawych zabytków, lecz jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest zamek Nottingham. Znajdują się w nim m.in. znany pomnik Robin Hooda, pub, muzeum i galerie. To jedno z tych miejsc, w których można spędzić całe popołudnie. Na szczycie zamku znajduje się punkt widokowy umożliwiający obejrzenie całego miasta. Jedną z zalet zamku jest również jego lokalizacja. Z centrum miasta można do niego dotrzeć w 15 minut, a opłata za wejście wynosi jedynie kilka funtów. Wejście do zamku Nottingham jest darmowe dla dzieci.

Popularną atrakcję Nottingham jest również park Nottingham Arboretum. Powstał w 1852 roku, a z centrum miasta można do niego dotrzeć także w kilkanaście minut. To miejsce, które z pewnością spodoba się miłośnikom botaniki. W parku rośnie ponad 800 drzew, a część z nich zasadzono jeszcze w XIX wieku. Istnieją pewne przypuszczenia, że J.M. Barrie, autor powieści "Piotruś Pan", inspirował się tym miejscem, tworząc krainę Nibylandię.

Trzecią z atrakcji Nottingham w Anglii jest Miasto Jaskiń. Wydrążone w skałach jaskinie, pozostałość po plemieniu Brytów, znajdują się pod miastem. Z biegiem czasu zaczęto używać ich jako szlaków komunikacyjnych. System jaskiń można zwiedzić dzięki dwóm trasom turystycznym. Co ciekawe, w jaskiniach znajduje się zabytkowa garbarnia.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji warto rozważyć wizytę na uniwersytecie Nottingham, będącym jedną z najlepszych wyższych uczelni w kraju. Godne polecenia jest również Muzeum Sprawiedliwości, w którym organizowane są interaktywne wycieczki.

Które z atrakcji Nottingham sprzyjają wypoczynkowi?

Zwiedzanie popularnych miejsc turystycznych może być niezwykle męczące. Po wielu godzinach spacerowania po zatłoczonych alejkach i budynkach niekiedy ma się ochotę po prostu odpocząć. W tym celu można udać się np. do parku Green’s Windmill. Dodatkowo znajduje się tam również muzeum, w którym pokazywany jest proces wytwarzania mąki. Kolejnym przyjemnym parkiem jest Wollaton Hall and Park. To zdaniem zarówno przyjezdnych, jak i Anglików, najlepszy park Nottingham. Można tam spokojnie odpocząć, a przy okazji obejrzeć stado jeleni oraz pałac.

Co warto wiedzieć przed zwiedzaniem Nottingham?

Nottingham to miasto, w którym dużo się dzieje. W ciągu roku organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne. Jedną z bardziej znanych imprez jest Nottingham Goose Fair, czyli Gęsi Jarmark. To impreza z tradycjami, po raz pierwszy zorganizowano ją w 1541 roku. Gęsi Jarmark to ogromne wesołe miasteczko oferujące atrakcje dla osób w każdym wieku.

W mieście Nottingham można także aktywnie spędzać czas. Istnieją tu doskonałe warunki do jazdy na rowerze, sportów wodnych czy jazdy konnej. Dużą popularnością cieszy się także stadion drużyny Nottingham Forrest Football Club znajdujący się przy Pavilion Road. Ciekawą atrakcją jest również park linowy znajdujący się w sławnym lesie Sherwood.

Przed wyjazdem do Nottingham warto wziąć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. W mieście bowiem często pada, nawet podczas suchych miesięcy. Co więcej, panuje tam klimat umiarkowanie ciepły, a średnia temperatura wynosi 9,8℃.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Średniowieczny Zamek Guédelon

Średniowieczny Zamek Guédelon
Średniowieczny Zamek Guédelon

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Maria Wachala/Getty Images

Pozostałe wiadomości