Podróże

Kraj Basków - poznaj jego atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
ondacaracola photography/Getty ImagesKraj Basków

Kraj Basków to region, który nikogo nie pozostawia obojętnym. Mimo iż obejmuje niewielkie terytorium, to jego bogactwo krajobrazów jest imponujące. Tuż obok złocistych plaż znajdują się szerokie pastwiska i strome góry. Sprawdź, co jeszcze sprawia, że Kraj Basków od lat cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów.

Kraj Basków urzeka swoją kulturą. Baskowie to wyjątkowy naród, posiadający inne geny niż pozostali mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego. Istnieje hipoteza, że pochodzą oni z Azji, gdyż język, którym się posługują, przypomina język używany przez ludy zakaukaskie.

Gdzie znajduje się Kraj Basków i co warto o nim wiedzieć?

Kraj Basków znajduje się na pograniczu Hiszpanii i Francji. Jest częścią Baskonii - regionu, w skład którego wchodzi siedem prowincji. Trzy z nich: Bizkaia, Gipuzkoa i Araba znajdują się na terytorium Hiszpanii. Stolicą prowincji Araba jest Gasteiz (Vitoria), która jest siedzibą instytucji rządowych. Inne ważne miasta w Kraju Basków to San Sebastian oraz Bilbao. San Sebastian znane jest m.in. festiwalu filmowego oraz licznych wydarzeń kulturalnych. Z kolei Bilbao to największe z miast Kraju Basków, mieszczą się tu najlepsze muzea. Duże wrażenie na zwiedzających robi jego architektura, w szczególności stara dzielnica Casco Viejo i urząd miasta.

Co warto zobaczyć w Kraju Basków?

Każdy, kto był w Kraju Basków, mógłby sporządzić własny ranking najciekawszych miejsc. Istnieje jednak kilka atrakcji, które wymieniane są przez większość zwiedzających. Jedną z nich jest Gaztelugatxe - niewielka wysepka połączona z lądem za pomocą monumentalnego mostu z kamienia, który robi ogromne wrażenie. Docenili ją między innymi twórcy "Gry o tron", którzy nakręcili tam kilka scen serialu. Można stąd podziwiać Zatokę Biskajską, lecz aby dostać się na tamtejszy punkt widokowy, trzeba wejść na szczyt po 230 krętych schodach.

Kolejną z atrakcji hiszpańskiego Kraju Basków jest miasto San Sebastian. To najpopularniejsze z miast w regionie i stolica prowincji Gipuzkoa. Właśnie tutaj wypoczywała rodzina królewska, a tamtejsza Playa de La Concha, czyli Plaża Muszli, uważana jest za jedną z najładniejszych plaż miejskich w Europie. Turyści chętnie spacerują po promenadzie, z której można obejrzeć malowniczą wysepkę Santa Clara. San Sebastian to miasto oferujące wiele atrakcji, więc dla wielu zwiedzających samo w sobie jest celem podróży.

Kolejnym miastem, przez niejedną osobę mylnie uznawanym za stolicę regionu, jest Bilbao. To właśnie tu wielu turystów stawia swoje pierwsze kroki po przyjeździe do Kraju Basków. Dużym powodzeniem cieszy się tamtejsza starówka czy Muzeum Guggenheima. Wszędzie widać fale turystów wędrujących po ulicach miasta, podziwiających jego architekturę i podglądających codzienne życie mieszkańców.

Osoby chcące odpocząć od miejskiego klimatu powinny odwiedzić pasmo górskie Arlar. Często wybierają się tam miłośnicy trekkingu i intensywnych wypraw górskich. Najwyższym punktem jest Góra Txindoki, określana mianem baskijskiego Matterhorn. Dużą zaletą tego miejsca są dobrze oznakowane szlaki.

Kraj Basków - pogoda i transport

Kraj Basków to region, w którym często pada deszcz. Wynika to z położenia geograficznego oraz wpływów Oceanu Atlantyckiego. Z kolei śnieg w zimie pada tu dość rzadko. W środkowej części regionu panuje klimat kontynentalno-śródziemnomorski, więc lata są suche i upalne. Warto o tym pamiętać przy planowaniu zwiedzania poszczególnych atrakcji turystycznych Kraju Basków, aby móc w pełni z nich skorzystać.

Region położony jest w północno-zachodniej części Hiszpanii i graniczy z Francją, więc panuje w nim dość duży ruch na autostradach i drogach. Również pociągi oraz pozostałe środki transportu, przydatne do zwiedzania Kraju Basków, są często zatłoczone. W Bilbao są dwie linie metra, w San Sebastian i w Bilbao kursuje kolejka wąskotorowa i tramwaj. Lotniska znajdują się w Bilbao, San Sebastian i Vitorii. Osoby zainteresowanie połączeniami promowymi mogą szukać połączeń promowych łączących Bilbao z Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej
Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ondacaracola photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości