Podróże

Największe atrakcje Pasto w Kolumbii

Podróże

leonardospencer/Getty ImagesBazylika Las Lajas w Kolumbii

To niezwykłe kolumbijskie miasto położone jest u podnóża czynnego wulkanu Galeras. Pasto ma jednak do zaoferowania wiele innych atrakcji turystycznych. Co warto zobaczyć w Pasto?

Pasto leży w południowo-zachodniej Kolumbii i jest stolicą departamentu Narino. Liczebność mieszkańców kształtuje się na poziomie pół miliona. To wyjątkowe miasto nie tylko dlatego, że funkcjonuje u stóp wulkanu. San Juan de Pasto (to jego oficjalna nazwa) nigdy nie zasypia, a nocą tętni życiem, zachęcając do spróbowania lokalnych przysmaków. Pasto to także miasto, w którym co roku odbywa się wyjątkowy Karnawał Czarnych i Białych.

Mieszkańcy Pasto, jak większość Kolumbijczyków, są uważani za bardzo przyjaznych i serdecznych, a atmosfera miasta zachęca do spacerów i podziwiania uroków okolicy.

Kolumbijskie Pasto - miasto pod wulkanem

Wulkan Galeras znajduje się zaledwie 9 kilometrów od miasta. Spośród 450 tysięcy mieszkańców aż 8 tysięcy mieszka w bliskim sąsiedztwie czynnego wulkanu. Decydują się na spore ryzyko, muszą być stale gotowi do ewentualnej ewakuacji. Podczas wybuchu wulkanu w 1993 roku zginęło dziewięć osób. Z kolei po erupcji z roku 2005, ze względu na obecność pyłu wulkanicznego, mieszkańcy Pasto musieli przez dłuższy okres nosić maski i gogle ochronne.

Wulkan otacza niezwykły rezerwat przyrody - Santuario de Flora y Fauna Volcán Galeras. Można po nim wędrować i podziwiać niesamowite widoki oraz rzadkie gatunku zwierząt. Rezerwat to 7500 akrów ziemi, znajdziemy tam piękne jeziora, rzeczki i strumyki. Spotkamy również kolibry, zagrożone żaby i ptaki, w tym orły, sowy czy strzyżyki.

Carnaval de Negros y Blancos

Karnawał Czarnych i Białych (Carnaval de Negros y Blancos) to słynna impreza, która została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To dzięki niej kolumbijskie Pasto jest znane na całym świecie. Karnawał odbywa się każdego roku, między 2 a 7 stycznia. Bierze w nim udział kilkuset artystów, którzy organizują przemarsz przez całe miasto, tańcząc i śpiewając. W Carnaval de Negros Y Blancos bierze udział cała wielokulturowa społeczność miasta, a impreza jest dowodem wzajemnego szacunku i tolerancji.

La Laguna de la Cocha

Laguna de la Cochca, zwane także jeziorem Guamuéz, to kolejne wyjątkowe miejsce w Pasto. Krystaliczna czysta woda, otoczona zielonymi wzgórzami i andyjskimi łąkami, prezentuje się naprawdę sielankowo. Jezioro to jest drugim co do wielkości zbiornikiem wodnym w Kolumbii. Laguna ma powierzchnię ok. 40 km², a na jej terenie znajdują się rzeki oraz dwie wyspy. To ostoja dla wielu gatunków ptaków oraz rzadkiej roślinności. Laguna jest częścią rezerwatu przyrody, w którym znajdziemy wiele szlaków spacerowych i punktów widokowych.

Będąc w okolicy La Laguna de la Cocha, koniecznie należy zajrzeć do wioski El Encanto i spróbować lokalnego specjału, czyli pstrąga tęczowego.

Bazylika Las Lajas

To kultowe miejsce, głównie ze względu na swoje położenie. Ten niezwykły kościół został wzniesiony na klifie, tuż obok kanionu Rio Guaitara, a roztaczają się z niego naprawdę bajeczne widoki. Bazylika znajduje się w pobliżu kolumbijskiej granicy z Ekwadorem. Została zbudowana w neogotyckim stylu i wyróżnia się piękną architekturą. Tuż obok świątyni znajdują się liczne sklepiki z pamiątkami oraz restauracje. Bazylikę można zwiedzić za darmo. To zdecydowanie turystyczne "must see" dla zwiedzających Pasto.

Museo del Oro Nariño

Podobnie jak wiele innych miast Kolumbii, Pasto ma także swoje własne muzeum złota. Można tam dowiedzieć się czegoś więcej na temat rdzennych mieszkańców Pasto, ich kulturze i ich stylu życia, a także obejrzeć złoto odkryte na wykopaliskach archeologicznych wzdłuż wybrzeży Andów i Pacyfiku. Wstęp do muzeum jest bezpłatny, dostępne są przewodniki, a także biblioteka i pokój dziecięcy.

Centro historico de Pasto

Pasto może również pochwalić się przepięknym zabytkowym centrum. Można po nim godzinami spacerować, oglądając małe, kręte uliczki, liczne kościoły, podziwiając ciekawą architekturę i wiele urokliwych kawiarni i restauracji.

Na głównym placu miasta, Plaza de Nariño, znajduje się rzeźba Antonio Nariño, kolumbijskiego bohatera w walce o niepodległość.

W Pasto warto również spróbować lokalnych przysmaków. Wśród nich znajdziemy takie egzotyczne specjały, jak np. pieczoną świnkę morską oraz smażone empanady, czyli placki ze sfermentowanego ciasta kukurydzianego. Specjalnością są placki wypełnione mięsem, ziemniakami i orzeszkami ziemnymi. Wśród słodyczy popularne jest quimbolitos - ciasto z rodzynkami, kukurydzą i wanilią, zawinięte w liście konopi.

Museo del Carnaval

To muzeum poświęcone Carnaval de Blancos y Negros. Obejrzymy tam między innymi bogate fotografie i kostiumy z poprzednich edycji karnawału. Niektóre eksponaty to zwycięskie stroje karnawałowe wyłonione w czasie dorocznego konkursu.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kolumbijczyk, który chce zostać Polakiem

Kolumbijczyk, który chce zostać Polakiem
Kolumbijczyk, który chce zostać Polakiem

Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: leonardospencer/Getty Images

Pozostałe wiadomości