Podróże

Kathmandu – co warto zobaczyć w stolicy Nepalu?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
zatłoczona ulica w Katmandu

Ogromne miasto Kathmandu leży na wysokości ok. 1 400 m n.p.m. w dolinie o tej samej nazwie u podnóża Himalajów. Stolica Nepalu liczy ponad milion mieszkańców i jest największym miastem w kraju. Znajduje się w nim mnóstwo obiektów sakralnych oraz miejsc religijnego kultu. Wiele z nich zostało poważnie naruszonych w 2015 roku podczas potężnego trzęsienia ziemi.

Kathmandu (transliteracja z nepalskiego Kāthmāndau, w spolszczonej wersji Katmandu) to cel podróży turystów z całego świata. Od wielu lat miasto jest w centrum zainteresowania z powodu licznie występujących tu obiektów historycznych i miejsc kultu, szczególnie bogatej kultury hinduskiej i buddyjskiej. Uroczystości religijne, kulturalne i symbolika religijna składają się na codzienny krajobraz tego tętniącego życiem miasta.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Kathmandu podstawowe informacje

Miasto Kathmandu założył król Guanakama Deva w 723 roku. Najpopularniejszym językiem jest w Kathmandu język nepalski, jednak także angielski jest tu raczej powszechnie rozumiany. Dolina Katmandu jest znana z tego, że na listę dziedzictwa kultury UNESCO wpisano aż 7 obiektów architektury znajdujących się właśnie tutaj. Kathmandu jest też ośrodkiem przemysłu włókienniczego, obuwniczego, spożywczego, drzewnego oraz pod względem produkcji materiałów budowlanych.

Około 6 kilometrów od centrum stolicy znajduje się międzynarodowy port lotniczy Tribhuvan International Airport, obsługujący około 2 mln pasażerów rocznie. Jako ciekawostkę warto dodać, że siedzibę mają tu Nepalskie Linie Lotnicze, które przez lata zapracowały na opinię najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Co warto zobaczyć w Kathmandu?

Dzielnicą, w której skupia się większość niedrogich miejsc noclegowych, jest Thamel. To tu można spotkać turystów niemal z całego świata, którzy poza noclegami skorzystać mogą z niedrogiej bazy gastronomicznej serwującej lokalne potrawy.

W Kathmandu mieści się wiele historycznych budowli, ważnych dla dwóch głównych religii, jakie stykają się ze sobą w tym mieście – buddyzmu i hinduizmu. Znaczenie religii widać tu na każdym kroku, nie tylko w architekturze, ale też w zachowaniu ludzi, dla których modlitwa stanowi ważny element codziennego życia, także na zatłoczonej ulicy.

Durbar Square w Kathmandu

Główną atrakcją turystyczną w Kathmandu jest Durbar Square (Plac Durbar). W jednym miejscu znajduje się tutaj wiele świątyń, posągów i pałaców, których rozmieszczenie może sprawiać wrażenie dość przypadkowego. Mapki zwiedzania przygotowane dla turystów opisują ponad 40 obiektów, głównie świątyń. Na zwiedzanie Durbar Square warto zarezerwować sobie jeden pełny dzień. Wstęp na plac jest płatny.

Na Durbar Square nieustannie panuje ruch. Tutaj zlokalizowany jest m.in. nazywany przez miejscowych Placem Królewskim Plac Durbar, który został wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Mieści się tu m.in. Hanuman Dhoka, czyli Pałac Królewski, a obecnie także muzeum. W pobliżu pałacu w oczy rzuca się też świątynia Jagannath Mandir, pochodząca z XVI wieku wybudowana na cześć Kriszny. Jej dach jest wsparty na drewnianych podporach, a te ozdobione są rzeźbami przykuwającymi uwagę praktycznie wszystkich turystów. Przedstawiają sceny z Kamasutry.

Najwyższą świątynią na Placu Durbar jest Świątynia Taledźu (Degu Taleju Temple), wzniesiona na ku czci hinduistycznej bogini. Świątynia ma ponad 35 metrów wysokości, wzniesiona jest na cokole i jest otoczona murem. Niestety nie ma do niej wstępu. Świątynia ta jest ważnym miejscem kultu i wiary związanym z wyborem bogini Kumari, czyli dziewczynki uznawanej za inkarnację bogini Taledźu przez część nepalskich wierzących. To w tej świątyni dokonuje się ostatnich obrzędów oczyszczających ciało i duszę nowo wybranej Kumari, po których trafia ona do Pałacu Kumari, mieszczącego się również na Placu Królewskim. Żywe bóstwo, bogini w postaci kilkuletniej dziewczynki, opuszcza pałac tylko kilkanaście razy w roku. Dla zwiedzających dostępny jest jedynie dziedziniec pałacu.

Świątynia Małp w Kathmandu

Wartą uwagi atrakcją Kathmandu jest też Swayambunath, czyli Świątynia Małp. By tu dotrzeć trzeba przejść 365 stopni. Mieści się tu stupa z charakterystycznymi, namalowanymi oczami, sanktuarium, klasztor, biblioteka, muzeum i kilka mniejszych świątyń. Całość to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc i cel pielgrzymek mieszkańców Nepalu. Turyści powinni uważać tu na wszechobecne święte małpy, które potrafią zabierać bez ostrzeżenia rzeczy osobiste.

Trzęsienie ziemi i powietrze w Kathmandu – trudy Nepalczyków

W 2015 roku w całym dystrykcie Lamjung w Nepalu, także w Kathmandu miało miejsce trzęsienie ziemi o ogromnej sile 7,8 stopnia w skali Richtera. Wówczas zginęło blisko 9 tysięcy osób, a skutki trzęsienia ziemi z 2015 roku widać w Kathmandu do dziś, trzęsienie nie oszczędziło najważniejszych zabytków.

W Kathmandu jest fatalna jakość powietrza. Już kilkanaście minut spaceru po zatłoczonych ulicach miasta powoduje, że niską jakość powietrza można odczuć i w gardle, i w płucach. Według Światowej Organizacji Zdrowia norma rocznego średniego stężenia PM2,5 jest tu przekroczona niemal pięciokrotnie. Na sytuację tę wpływa lokalizacja w dolinie, a także ogromne zatłoczenie stolicy. Panuje tu niesamowity zgiełk. Szczególnie w centrum miasta pełnym przemieszczających się skuterów, starych samochodów, ale też ludzi w rikszach i na rowerach.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Nick Pederson/Getty Images

Pozostałe wiadomości