Podróże

Dlaczego warto odwiedzić Katanię? Lista atrakcji jest długa

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Giuseppe Torre / Getty ImagesKatania

Tuż po Palermo Katania jest drugim co do wielkości miastem Sycylii. Rokrocznie przyjeżdża tu wielu turystów z całej Europy, którzy wypoczywają nad tamtejszym morzem lub robią sobie przystanek przed zwiedzaniem wulkanu Etna. Poznaj atrakcje Katanii.

Katania nie jest typowo turystycznym kurortem. Mimo to miejsce posiada swój specyficzny klimat, który jednak nie każdemu będzie odpowiadał.

Poznaj krótką historię Katanii

Katania to włoskie miasto i port należący do Sycylii. Jej historia zaczyna się jeszcze w czasach antycznych. Wówczas Sycylia należała do terenów, które Rzymianie nazywali Magna Graecia (nazwa używana do określania południowych Włoch, skolonizowanych przez Greków). Katania początkowo była kolonią należącą do Grecji. W trakcie I wojny punickiej przyłączyła się do Republiki Rzymskiej, co okazało się trafionym wyborem. W efekcie Katania stała się strategicznie miastem, w którym powstał m.in. amfiteatr (mniejszy jedynie od rzymskiego koloseum).

Dla rozwoju Katanii szczególnie ważny był 1445 rok, kiedy to otworzono tam najstarszy sycylijski uniwersytet. Wkład placówki w rozwój miasta był ogromny, gdyż sprawił, że Katania stała się ważnym ośrodkiem kulturalnym Włoch. W XVII wieku miasto zalała lawa wulkanu Etna i wystąpiło tam ogromne trzęsienie ziemi. Wydarzenia te sprawiły, że Katanię trzeba było zaprojektować na nowo, co było początkiem sycylijskiego baroku. Obecnie miasto nie ma aż tak dużego znaczenia jak niegdyś, lecz atrakcje Katanii, w tym znany na całym świecie wulkan Etna, wciąż przyciągają turystów z całego świata.

Jakie atrakcje oferuje Katania?

Wiele z najciekawszych atrakcji miasta znajduje się w jej najstarszej części. Dzięki temu można je wszystkie zobaczyć w ciągu jednego lub dwóch dni i to bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. Turyści zazwyczaj zaczynają spacer po mieście od wizyty na Piazza del Duomo, czyli na placu Katedralnym. To właśnie tam znajduje się słynny posąg słonia oraz organizowany jest targ rybny. Do atrakcji Katanii zalicza się także via Etnea, ekskluzywna ulica przypominająca nowojorską Piątą Aleję. Osoby potrzebujące spokoju mogą udać się do Giardino Bellini, czyli dużego parku miejskiego, w którym to można obserwować wulkan Etna. Miłośnikom przyrody można zaoferować wizytę w tutejszym ogrodzie botanicznym, pełnym drzew, krzewów i kwiatów z całego świata.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Katanii jest Etna. Na zwiedzanie tego miejsca warto poświęcić jeden dzień. Etna to największy wulkan w Europie, z którego można obejrzeć całą Sycylię oraz znajdujące się niedaleko Wyspy Eolskie. Mierzy 3300 metrów wysokości i ma aż 270 nieczynnych kraterów. W lecie służy jako taras widokowy, a w zimie jako stok narciarski. Na Etnę można dostać się zarówno samochodem, jak i autobusem.

Przed przyjazdem do Katanii, warto wiedzieć, że nie jest to typowy kurort. Miasto nie jest duże i raczej trudno je określić mianem turystycznej stolicy Włoch. Wiele zabytków architektonicznych zostało zniszczonych przez trzęsienie ziemi oraz wybuch wulkanu Etna w XVII wieku.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Katanii?

Na wizytę w Katanii warto przeznaczyć około 4 dni. Odpowiednio zaplanowana wycieczka pozwoli na zwiedzenie najbardziej znanych atrakcji turystycznych, w tym wizytę na Etnie. Warto też pamiętać, że niektóre z miejsc są otwarte jedynie w pierwszej połowie dnia.

Kiedy warto udać się do Katanii?

Do Katanii i jej okolic turyści przyjeżdżają najczęściej w sezonie letnim. Jest to jednak czas, w którym temperatury bywają wysokie, a nieznośne upały mogą dać się we znaki. Na Sycylię można jednak z powodzeniem wybrać się także późną jesienią lub wczesną wiosną – w tych miesiącach kursuje tam jednak mniej samolotów. Zaletą wycieczki do Katanii poza sezonem są niższe ceny noclegów oraz mniejsza liczba turystów na ulicach. Wadą tego rozwiązania może być zła pogoda. Poza sezonem często pada tu deszcz.

Jakie jest jedzenie w Katanii?

Sycylijskie dania to tradycyjne włoskie potraw, np. makarony. Najbardziej znana jest pasta alla norma, czyli makaron z pomidorami i bakłażanem. Oprócz tego restauracje serwują lokalne przysmaki, do których zaliczają się: kulki ryżowe, caponata (potrawka z bakłażana) oraz granita, czyli mrożony deser na bazie soków owocowych lub kawy. Ze słodkości dużym powodzeniem wśród turystów cieszy się np. cannolo, chrupiąca rurka z nadzieniem serowymi i pistacjami. Kolejnym smaczną potrawą, typową dla Katanii, są arancini, czyli smażone i panierowane kulki z mięsem lub warzywami, będące jednocześnie produktem regionalnym.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech?

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi
Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Giuseppe Torre / Getty Images

Pozostałe wiadomości