Podróże

Etiopia – co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zobaczyć w Etiopi?

Etiopia to jedno z najciekawszych państw Afryki, leżące w jej wschodnim rogu. Zachwyca niesamowitą fauną i florą oraz bogatą historią. Zróżnicowany teren sprawia, że podróż będzie obfitować zarówno w tereny pustynne, jak i górskie obszary. Turyści mają szansę trafić na niespotykaną nigdzie indziej kulturę w postaci etiopskich plemion. Tropikalny klimat Etiopii jest nieco łagodniejszy w regionach górskich. Najlepszy czas na wyprawę to okres od października do marca. Pozostałe miesiące są obfite w opady i niekorzystne do zwiedzania.

Etiopia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, turyści powinni jednak unikać terenów przygranicznych z Somalią, Erytreą i Kenią. Polacy muszą posiadać wizę, o którą mogą ubiegać się drogą elektroniczną lub na lotnisku w Addis Abebie. Turystyka skupia się przede wszystkim na miejscach sakralnych, z których słynie Etiopia oraz na wspaniałej i rzadko spotykanej przyrodzie.

Etiopia – od czego zacząć zwiedzanie?

Pierwszym miastem, w którym większość turystów zazwyczaj zaczyna swoją podróż, jest stolica – Addis Abeba. Jest ona położona na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. u stóp wygasłego wulkanu. Stolica stanowi prawdziwą mieszankę kulturową, gdyż jest zamieszkiwana przez kilkadziesiąt narodowości. Co warto zobaczyć w mieście?

Mercato – to największy targ na świeżym powietrzu na całym kontynencie. Jest podzielony na kilka dzielnic, w których można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne rzeczy, począwszy od jedzenia, po ubrania, przyprawy i pamiątki. Chcąc dokładnie zwiedzić Mercato, poznać jego zaułki i skrywane miejsca, warto wynająć przewodnika, który pomoże wynegocjować lokalne ceny i zadba o bezpieczeństwo turystów.

Wzgórze Entoto – na wzniesieniu można podziwiać panoramę stolicy i wejść do kościoła skalnego Entoto Marjam.

Mauzoleum Menelika – król Menelik panował na przełomie XIX i XX w. Zasłynął z wprowadzenia rozwiązań, które przyczyniły się do rozwoju kraju – założenia plantacji eukaliptusów, doprowadzenia do stolicy linii kolejowej i telefonicznej oraz zbudowania szpitala. Krypta znajduje się w podziemiach Kościoła Matki Boskiej. W środku można podziwiać freski i przedmioty związane z życiem króla.

Muzeum Etnograficzne – mieści się przy budynku miejscowego uniwersytetu, będącego dawniej pałacem cesarskim. Przed wejściem do środka można podziwiać wspaniałe ogrody. Po wejściu do pałacu na turystów czekają cesarskie sale, kolekcja krzyży i przedmiotów związanych z plemionami etiopskimi.

Jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanym po wizycie w stolicy jest Lalibela – miasto nazywane ósmym cudem świata. Zabytki, z których słynie Etiopia, to wykute w skale kościoły z XII i XIII w., które znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W sumie jest ich jedenaście i są ze sobą połączone za pomocą tuneli. Według legendy król Lalibela otrzymał we śnie rozkaz wykucia w skałach "drugiej Jerozolimy", dzięki czemu miejscowa ludność mogłaby modlić się na miejscu, zamiast podróżować do Ziemi Świętej.

Drugim najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów jest Gonder, czyli dawna stolica z czasów cesarskich. Ogromny kompleks składa się z zamku, dziedzińca i wieży. W architekturze widać wpływy arabskie, portugalskie i indyjskie.

Etiopia – zwiedzanie dla miłośników natury

Etiopia słynie z zapierających dech w piersiach widoków i dzieł natury. Miłośnicy pieszych wędrówek powinni wybrać się w Góry Semien, określane mianem "Dachu Czarnego Lądu". Najwyższy szczyt jest wysoki na ponad 4,5 tys. m. Podczas wędrówki można podziwiać wygasłe wulkany, niesamowite formacje skalne i wysokie szczyty. Warto zobaczyć także Park Narodowy Semien z rzadko występującymi gatunkami zwierząt, takimi jak dżelady.

Nil Błękitny to najdłuższy dopływ Nilu, który tworzy w Etiopii zjawiskowy wodospad Tys Ysat. To jedna z najważniejszych atrakcji państwa. Aby obejrzeć go w pełnej krasie, warto przyjechać tu po zakończeniu pory deszczowej. W pobliżu wodospadu znajduje się najstarszy most w kraju, wzniesiony w pierwszej połowie XVII w.

W odległości 30 km od Tys Ysat leży największe w Etiopii Jezioro Tana, porośnięte wokół lasem deszczowym. Na jeziorze występują liczne wysepki ze średniowiecznymi klasztorami.

Etiopskie plemiona, które kultywują dawne tradycje, można spotkać w dolinie rzeki Omo. Każde z nich posiada odmienną kulturę i wierzenia. Etiopia to jedno z niewielu miejsc, gdzie można spotkać tego typu atrakcje. Tubylcy mieszkają w niewielkich chatach, malują ciała w charakterystyczny sposób, a część z nich nadal wyznaje animizm. Jednym z najciekawszych plemion jest Mursi. Według ich zwyczajów kobiety nacinają dolną wargę i wkładają do niej gliniany krążek. Od jego rozmiarów zależy ich powodzenie w sferze miłosnej.

Kolejne miejsce, które zapada w pamięć, to Jaskinie Sof Omar. Rozległe tunele pełne pieczar ciągną się na ponad 15 km. Kompleks ma ponad 40 wejść, jednak tylko kilka z nich faktycznie nadaje się do wykorzystania. Niesamowite formacje skalne zachwycają swoją wielkością i kształtami.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Emad Aljumah/Getty Images

Pozostałe wiadomości