Podróże

Najlepsze, co może zaoferować nam Łotwa – Dyneburg i pozostałe miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Łotwa - krajobraz z lotu ptaka

Łotwa jest pięknym krajem w Europie Północnej, ma niezwykle bogatą historię i zróżnicowane tereny. Niestety, większości Polaków wciąż jest nieznana. Na naszą największą uwagę powinien zasługiwać Dyneburg, czyli piękne łotewskie miasto nad Dźwiną, które nadal jest silnie związane z naszym narodem. Niegdyś znajdowało się w granicach Rzeczypospolitej, dzisiaj jest największym ośrodkiem Polonii na Łotwie. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na sentyment historyczny, ale i wspaniałe zabytki.

Dyneburg znajduje się niespełna pięć godzin jazdy od granicy polsko-łotewskiej. Warto się tam udać, by poznać historię naszego kraju, której na próżno szukać w szkolnych podręcznikach.

Historia Dyneburga

Miasto znane jest od 1275 roku. Wtedy z inicjatywy Ernsta von Rassburga powstał zamek o nazwie Dinaburg. W XIV wieku został on rozbudowany przez zakon krzyżacki, a następnie dostał się w ręce Rosjan. W 1559 roku oddano go w zastaw królowi polskiemu Zygmuntowi Augustowi. Od tego roku aż do 1772 miasto znajdowało się w granicach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i było stolicą Inflant Polskich.

W 1625 roku w mieście powstało kolegium jezuitów, które pełniło funkcję pierwszej szkoły w regionie. Obok niej powstał kościół. W latach 1655–1656 miasto znalazło się pod moskiewską okupacją, z której się wyzwoliło. Życie w mieście wciąż jednak nie było pozbawione zmartwień – w 1710 roku nawiedziła je zaraza, a w 1794 roku spłonęło w wyniku prowadzonych o nie walk.

Po I rozbiorze Polski Dyneburg został włączony do Rosji i rozbudowany. W XIX wieku uruchomiono linie kolejowe do Petersburga, Rygi, Warszawy, Orła i Szawli, przez co miasto stało się ważnym węzłem komunikacyjnym. Na początku 1920 roku po sukcesie operacji dyneburskiej spora część miasta została włączona do terytorium niepodległej Łotwy. Dyneburg wielokrotnie był niszczony i odbudowywany, przez co nie może cieszyć się wieloma zabytkami i historycznymi obiektami architektonicznymi.

Dyneburg jest dzisiaj drugim co do wielkości (zaraz po Rydze) miastem na Łotwie. Istnieje tam wiele polskich akcentów, takich jak np. szkoły, w których zajęcia prowadzone są po polsku. Działa tam również oddział Związku Polaków na Łotwie oraz polska parafia przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Miasto jest jednym z głównych ośrodków łotewskiej Polonii, a na ulicach ludzie chętnie rozmawiają po polsku.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Dyneburg – zabytki warte zobaczenia

Dla nas, Polaków, miejscem niezwykle ważnym na mapie Dyneburga powinny być polskie groby na cmentarzu katolickim. Pochowano tam 237 żołnierzy polskich, którzy polegli podczas walk o Dyneburg z bolszewikami w 1920 roku. Na uwagę zasługuje także tablica upamiętniająca pobyt Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu 27 stycznia 1920 roku. Warto również zobaczyć cerkiew staroobrzędowców, którą zbudowano w latach 1908–1928.

Wśród budowli sakralnych na uwagę zasługują też kościół św. Piotra (zaprojektowany na wzór rzymskiej bazyliki św. Piotra) oraz prawosławna katedra św. Borysa i św. Gleba, którą wybudowano w 1905 roku. Zdobiona jest wieżyczkami i kopułami, a we wnętrzu można podziwiać wspaniałe XIX-wieczne ikony. Cudowny widok na katedrę rozciąga się z wiaduktu kolejowego. Na uwagę zasługuje także XIX-wieczna synagoga w Dyneburgu.

Dyneburg nie może poszczycić się znaną nam z dużych miast starówką, ponieważ zniszczono ją w XIX wieku, by zdobyć materiały na budowę twierdzy. Powstała ona w I połowie XIX wieku i była wykorzystywana jako więzienie dla polskich działaczy niepodległościowych. Rozstrzelano tam m.in. Leona Broel-Platera, jednego z organizatorów powstania styczniowego. Pozostałości twierdzy można zwiedzać do dzisiaj.

Najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta jest ulica Ryska – wzdłuż niej ciągną się kamienice z XIX–XX wieku, znajduje się tam kościół św. Piotra oraz restauracje, hotele i banki. W centrum miasta podziwiać można zarówno socrealistyczną, jak i secesyjną architekturę.

Co mogą zaoferować inne miasta Łotwy?

Ciekawym pomysłem może być wycieczka objazdowa po Łotwie, podczas której warto pojechać do Rygi, czyli stolicy państwa. Znajduje się tam wiele ważnych, również dla Polaków, obiektów architektonicznych, m.in.:

  • park Kronvalda, zamek ryski, katedra Najświętszej Marii Panny, mury miejskie, kościół św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych, kompleks kamienic „Trzej Bracia”, Wielka Gildia.

Warto udać się również do Lipawy, by zobaczyć obiekty sakralne, takie jak luterański kościół św. Trójcy z XVIII wieku, kościół św. Anny z XVI wieku, katolicka katedra św. Józefa i prawosławna cerkiew św. Mikołaja. Na uwagę zasługują także latarnia morska, dworzec kolejowy z 1871 roku, hale targowe i uniwersytet w stylu socrealistycznym.

Obowiązkowym punktem podczas wycieczki objazdowej po Łotwie jest również Jełgawa. Znajduje się tam m.in. klasycystyczny pałac, barokowy kościół św. Anny i wieża zniszczonego kościoła św. Trójcy. Godne zobaczenia są także neoklasycystyczne gmachy Villa Medema i Academia Petrina, w której mieści się fantastyczne muzeum historii i sztuki.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anton Petrus/Getty Images

Pozostałe wiadomości