Podróże

Chicago – największe atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zobaczyć w Chicago?

Chicago jest jednym z najbardziej zaludnionych miast Stanów Zjednoczonych, zaraz po Los Angeles i Nowym Jorku. Mieszka tu bardzo wielu Polaków. Miasto słynie ze specjalnej odmiany pizzy – deep dish, a jednym z 28 siostrzanych miast Chicago jest Warszawa. Będąc w USA, nie sposób zrezygnować z odwiedzenia tego miasta – zwłaszcza, że naprawdę jest tu co zwiedzać!

Chicago to duże miasto o powierzchni ponad 600 km2, położone nad jeziorem Michigan, wchodzącym w skład kompleksu pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Chicago uważane jest za centrum biznesowe i naukowe środkowo-zachodniej części USA. Turyści z pewnością nie będą się tu nudzić – w Chicago jest wiele miejsc, które warto zobaczyć.

Chicago, czyli Wietrzne Miasto

Chicago często kojarzy się z silnymi wiatrami, dzięki czemu nazywa się je „Wietrznym Miastem” ( Windy City ). Porywiste wiatry pochodzą znad jeziora Michigan. Turyści nieprzyzwyczajeni do silnych wiatrów niekoniecznie będą się tu czuć dobrze, tym bardziej, że wiatr wieje tu niemal przez cały czas. Wydawać by się mogło, że wysokie wieżowce w centrum miasta osłaniają od wiatru znad jeziora – częściowo tak jest, ale jednocześnie tworzą one silne przeciągi.

Z czego słynie Chicago?

Dzięki swojemu położeniu, Chicago bardzo szybko stało się ważnym centrum handlowym. W 1871 roku w mieście miał miejsce wielki pożar. Wydarzenie to, choć tragiczne, spowodowało gwałtowny rozwój Chicago, które z drewnianego miasteczka zmieniło się w potężne miasto z wysokimi wieżowcami i ścisłym centrum nazywanym Loop . Z czego dziś słynie Chicago? Znajdują się tu największe zbiory impresjonizmu w całej Ameryce Północnej i pochodzi stąd rzesza artystów i znanych osób, m.in. Walt Disney czy Barack Obama. To w Chicago zaczyna się najbardziej znana droga w Stanach Zjednoczonych – Route 66, prowadząca do Los Angeles. Również w Chicago, w Field Museum, znajduje się najdokładniej odtworzony szkielet dinozaura. Atrakcje Chicago zadowolą nawet najbardziej wybrednych turystów!

Chicago – co warto zobaczyć?

Chicago jest przede wszystkim miastem wieżowców. Do roku 1998 Willis Tower, mający 442 metry wysokości, był najwyższym budynkiem na świecie. Na 103. piętrze wieżowca znajduje się popularny taras widokowy – jedna z najbardziej znanych atrakcji Chicago. Z tarasu rozpościera się piękny widok na wybrzeże Michigan, śródmieście oraz przedmieścia Chicago. W całym mieście można znaleźć wiele interesujących budynków. Jednym z tych, które najbardziej rzucają się w oczy jest na pewno Trump International Hotel and Tower, mający ponad 400 m wysokości. Zabytki Chicago zachwycą każdego turystę swoją monumentalnością. Jednym z symboli miasta jest wieża ciśnień z roku 1869, która przetrwała wielki pożar. Będąc w „Wietrznym Mieście”, warto także zobaczyć kilka budowli sakralnych, m.in. kościół św. Trójcy z 1906 roku, kościół Jana Kantego, kościół św. Jadwigi, bazylikę św. Jacka, a także kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Inne atrakcje Chicago

W Chicago istnieje wiele nawiązań do Polski – co nie dziwi z uwagi na fakt, że jest to drugie na świecie miasto pod względem populacji Polaków. Znajduje się tu np. Aleja Solidarności, pomnik Tadeusza Kościuszki, pomnik Mikołaja Kopernika. Polacy mają tu swoją telewizję, sklepy, restauracje. W Chicago znajduje się również Muzeum Polskie, będące jednym z najstarszych muzeów w Stanach Zjednoczonych. Zostało założone w 1935 roku, a jego pierwotna nazwa brzmiała: Muzeum i Archiwum Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego w Ameryce . Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat polskiej historii i kultury.

Atrakcją Chicago są również plaże oraz bulwary, na których można miło spędzić czas i odpocząć od zgiełku miasta. Często można tu spotkać ludzi uprawiających jogging lub spacerujących. Pięknym zakątkiem jest Navy Pier, a więc Molo Marynarki Wojennej, o długości prawie jednego kilometra.

Klimat Chicago

Średnia roczna temperatura w Chicago wynosi 15 st. C. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, jednak średnie temperatury w tych miesiącach nie przekraczają 30 st. C. Roczna liczba dni deszczowych wynosi średnio ok. 124, a liczba dni z opadami śniegu – 28. Zwiedzanie Chicago najlepiej zaplanować w okresie od maja do września, pamiętając, że w maju mogą zdarzyć się częstsze opady deszczu. Pogoda w Chicago w tych miesiącach jest idealna na zwiedzanie miasta.

Niektórzy uważają, że w Chicago można poczuć się jak w Polsce. Czy tak jest naprawdę? Warto przekonać się samemu!

Zobacz także:

Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu

Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata
Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Bjarte Rettedal/Getty Images

Pozostałe wiadomości