Podróże

Asuan – perła Egiptu

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zobaczyć w Asuan w Egipcie?

Wysoka temperatura przez cały rok, robiąca piorunujące wrażenie tama na Nilu, wyjątkowe zabytki – to z tych powodów Asuan jest miastem, które przyciąga rzesze turystów z całego świata. Co ciekawego można tam zobaczyć?

Asuan możemy pamiętać z lektury „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Jest to jedno z miast w Egipcie, które Staś i Nel odwiedzili podczas swojej wędrówki po Afryce. Asuan pozostawał jednym z ważniejszych egipskich miast już wtedy, gdy państwo okupowali Brytyjczycy. Okupantów na miejscu już dawno nie ma, ale potęga Asuanu przetrwała i wciąż pozostaje jedną z ważniejszych aglomeracji Egiptu.

Tama w Asuanie

Ogromna budowla, jaką jest Wielka Tama Asuańska – to bez wątpienia godne zobaczenia dzieło ludzkich rąk. Miała być jedyną tamą na Nilu, jednak z biegiem lat okazało się jednak, że jedna to zbyt mało i nieco wyżej w biegu rzeki Egipcjanie wybudowali kolejną wodną zaporę. Jednak to tama w Asuanie od lat przyciąga i elektryzuje turystów. Co jest w niej takiego wyjątkowego? Z pewnością rozmiary: jest wysoka na 111 metrów, długa na 3600 metrów i szeroka na niemal kilometr. By ją zbudować, potrzebne było 43 miliony m3 materiału, a jej moc to ponad 2 gigawaty.

Choć w Egipcie przez lata rządzili Brytyjczycy, to nie oni wspierali państwo we wznoszeniu budowli, ale Związek Radziecki. Stąd na jednym z końców tamy stoi wieża w kształcie lotosu, która ma upamiętniać bratnią pomoc od ZSRR i wieczną przyjaźń radziecko-egipską. Budowa tamy w Asuanie rozpoczęła się w roku 1960, choć planowana była już osiem lat wcześniej. Z powodów politycznych ze wsparcia w finansowaniu budowli wycofały się Stany Zjednoczone. W roku 1970 tama była już gotowa w całości. W trakcie jej budowy przesiedlono ponad 100 tysięcy Egipcjan. Choć wciąż robi niesamowite wrażenie, tama w Asuanie przyniosła Egipcjanom sporo problemów. Miała negatywny wpływ na rozwój rolnictwa w górnej części rzeki i zanik rybołówstwa. Jej powstanie mocno zubożyło ekosystem i zasób ryb Morza Śródziemnego.

Asuan – potęga miasta

Wysoka temperatura panująca w Asuanie przez okrągły rok nie zniechęca turystów do zwiedzania tego egipskiego miasta. Tym bardziej, że w Asuanie jest mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków, których widok na długo pozostaje w pamięci. Od czego warto zacząć zwiedzanie egipskiego Asuanu? Na przykład od 1500 obiektów z historii Nubii pochodzących jeszcze z czasów prehistorycznych – malunków naskalnych, wnętrza domu typowego dla tej krainy oraz narzędzi potwierdzających wysoką kulturę materialną mieszkańców tej części Afryki. Wszystkie te zabytki znajdują się w asuańskim muzeum.

Od strawy duchowej możemy przejść do strawy dla ciała i udać się na spacer po bazarze zwanym Suk, gdzie możemy spróbować regionalnych przysmaków oraz zakupić pamiątki typowe dla tego regionu świata. Idąc dalej i chcąc pozostać w turystyczno-rozrywkowym nastroju, możemy skierować kroki na promenadę, przy której znajduje się szereg kafejek, a także nieco kojącego cienia pod wysokimi palmami. Kiedy już odpoczniemy i nabierzemy sił, znów możemy wrócić do aktywnego zwiedzania. Co jest następnym „must see" w Asuanie? Z pewnością położone nad Nilem mauzoleum Agi Chana z pięknym widokiem na okolicę. Stamtąd udajmy się do ogrodów botanicznych na Wyspie Kitchenera, rejonie składającym się w zasadzie wyłącznie z roślinności. Pozostając jeszcze przez jakiś czas na wyspach usytuowanych na Nilu, koniecznie musimy sprawdzić atrakcje Wyspy Elefantyny. W rezydencji niejakiego Williama Willcocksa, projektanta Zapory Asuańskiej, mieści się tam muzeum z piękną roślinnością subtropikalną oraz licznymi przedmiotami używanymi przez wieki w Asuanie.

Piramidy w Asuanie

Jeśli chodzi o budowle sakralne, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na mieszczący się a Asuanie jeden z największych klasztorów koptyjskich na świecie – klasztor św. Szymona, pochodzący z VI wieku. Stanął na szczycie wzgórza z widokiem na miasto i Nil. Niestety, obiekt został zniszczony przez muzułmanów i do dziś nie zostało zbyt wiele śladów po zamieszkujących go niegdyś 300 mnichach. W lepszym stanie znajduje się Świątynia Izydy na wyspie File – przez lata jedno z najważniejszych miejsc kultu w Egipcie.

Już za granicami miasta Asuan zwiedzimy wybudowaną na początku XX wieku zaporę oraz kamieniołom czerwonego granitu. W okolicy odwiedzić można jeszcze wioski nubijskie, gdzie można obejrzeć codzienne życie rdzennych mieszkańców.

Czy w Asuanie są piramidy? Owszem, jest pochodząca z czasów panowania trzeciej dynastii granitowa piramida schodkowa. W ramach relaksu możemy wybrać się na wycieczkę po Nilu. Do wyboru mamy prom, zdecydowanie szybszą motorówkę lub tradycyjną łódź żaglową – felukę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Martyna Wojciechowska o swojej pierwszej podróży

Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata
Martyna Wojciechowska o pierwszej podróży w życiu: Uciekłam z domu! Miałam 3 albo 4 lata

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Adams/Getty Images

Pozostałe wiadomości