Podróże

Skiathos – grecka wyspa pełna rajskich plaż

Podróże

Aktualizacja:
Nico De Pasquale Photography/ Getty Images

Wyspa Skiathos w Grecji może się poszczycić ponad sześćdziesięcioma malowniczymi plażami, drzewami piniowymi bujnie porastającymi teren i doskonale przygotowaną bazą hotelowo-gastronomiczną. W rajskim otoczeniu można odpoczywać, nurkować czy popłynąć w rejs. Wspaniałe plenery Skiathos zostały nawet wykorzystane w filmie "Mamma Mia".

Lotnisko na Skiathos słynie na całym świecie ze względu na krótki pas startowy (1628 m). Lądujące samoloty znajdują się zaledwie kilka metrów nad głowami obserwatorów, a podmuch z silników odrzutowych zrywa czapki z głów. Wrażenia są niezapomniane!

Wyspa Skiathos w Grecji – czy warto spędzić tam wakacje?

Skiathos jest jedną z mniejszych greckich wysp – jej powierzchnia to 49 m2. Leży na wschodzie kraju, w basenie Morza Egejskiego i jest częścią archipelagu Sporadów Północnych. Słynie ze wspaniałych plaż, bujnej roślinności, klifów i zatok tworzących malowniczą scenerię dla wypoczynku. Na Skiathos próżno szukać bogactwa zabytków greckiej architektury. Zaletą są tu raczej walory przyrodnicze i krajobrazowe, a nie dziedzictwo kulturowe, jak w przypadku Rodos czy Cypru. Wyspa będzie więc idealna dla miłośników wylegiwania się na plaży, rodzin z dziećmi, a także plane spotterów ze względu na wyjątkowe lotnisko i przelatujące tuż nad plażą samoloty. Na Skiathos funkcjonują także liczne kluby i dyskoteki, w których można bawić się całe noce. Obowiązkowym punktem wycieczki powinna być wizyta w greckiej tawernie serwującej potrawy tradycyjnej kuchni z regionu.

Malownicze plaże wyspy Skiathos

Wyspa słynie z malowniczych plaż zlokalizowanych w sąsiedztwie bujnych lasów i skalnych formacji. W surowym otoczeniu klifów znajduje się na przykład plaża Lalaria z widokiem na charakterystyczną skalną bramę wznoszącą się nad powierzchnią morza. Miłośnicy kameralnych miejsc docenią plażę Kolios z niezbyt szerokim pasem piasku i widokiem na zatokę. Równie ciekawą propozycją będzie plaża Maratha , która jest tak wąska, że zmieścił się na niej zaledwie jeden rząd leżaków i parasoli wykonanych z naturalnych materiałów. Dzięki temu możliwy jest odpoczynek w naprawdę komfortowych warunkach. Do Skiathos przynależy także niewielka wysepka Tsougrias , do której trzeba dopłynąć wodną taksówką w cenie około 10 euro. Warto to zrobić – niektórzy uważają, że to tam znajduje się najpiękniejsza plaża na całym Skiathos!

Jednym z najczęściej odwiedzanych na wyspie miejsc jest złota plaża Koukounaries zlokalizowana na południowym wybrzeżu . Jej nazwa wzięła się od szyszki drzewa piniowego, które występuje na wyspie w ogromnych skupiskach. Określenie „złota plaża” dotyczy charakterystycznej barwy piasku związanej z zawartością miki odbijającej światło słoneczne. W okolicy znajduje się laguna Strofilia oraz doskonale rozwinięta baza hotelowo-gastronomiczna.

Atrakcje turystyczne na Skiathos

Niezaprzeczalnie główną zaletą wyspy są słoneczne plaże, na których można odpoczywać w pięknych okolicznościach przyrody. Co jeszcze warto zobaczyć na Skiathos? Oprócz „szyszkowej” plaży Koukounaries koniecznie trzeba odwiedzić największe miasto na wyspie – Skiathos. Na tamtejszej wieży zegarowej zlokalizowano punkt widokowy , z którego roztacza się widok na wyspę i morze. Podczas spaceru do portu można wstąpić do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie znajduje się niewielkie muzeum. Zgromadzono w nim marynistyczne zabytki i pamiątki związane z historią wyspy. Podczas spaceru wąskimi uliczkami polecamy wstąpić do jednej z tawern słynących z tradycyjnych greckich dań. Na Skiathos warto zwiedzić także kapliczkę św. Jana, czyli Agios Ioannis, wzniesioną na szczycie skał o wysokości około 100 metrów n.p.m. Innym obiektem sakralnym godnym uwagi jest klasztor Evangelistria pochodzący z XVII wieku. Klasztor jest położony około 4 kilometrów od miasta Skiathos, niedaleko najwyższego szczytu wyspy, w otoczeniu lasów piniowych. Obecnie można zwiedzić wnętrze cerkwi oraz muzeum z cennymi eksponatami.

Ciekawostki związane ze Skiathos

Jak każde miejsce, również greckie wyspy mają swoje tajemnice i ciekawostki, które warto znać, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas pobytu:

  • w okolicy malowniczej złotej plaży znajduje się Skiathos Palace Hotel, w którym chętnie zatrzymywała się księżna Diana;
  • na greckich wyspach Skopelos i Skiathos kręcono sceny kultowego musicalu "Mamma Mia". Dziś można tam wypatrywać plenerów znanych z filmu i kupić koszulkę z podobizną Pierce’a Brosnana i Meryl Streep.
  • z wyspy pochodzi Alexandros Papadiamantis, słynny grecki pisarz i tłumacz – przekładał na grecki m.in. dzieła Dostojewskiego czy Turgieniewa.

Fenomen kultury greckiej w Polsce. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Zakyn­thos – Laga­nas, czyli naj­bar­dziej impre­zowa część wyspy

Co warto zobaczyć w San Marino? Atrakcje i ciekawostki

Najpiękniejsze greckie wyspy– gwarancja wspaniałego wypoczynku. Poznaj rajskie zakątki starożytnej Hellady

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości