Podróże

Hawaje – kiedy jechać i co warto zobaczyć?

Podróże

Hawaje

Podróż na Hawaje to z pewnością źródło niezapomnianych przygód. Jakie atrakcje turystyczne mają do zaoferowania wyspy? O jakiej porze roku najlepiej zdecydować się na podróż? Poznaj ciekawostki o Hawajach, które warto znać jeszcze przed wyjazdem na archipelag.

Hawaje są najmłodszym amerykańskim stanem. Archipelag składa się ze 137 wysp pochodzenia wulkanicznego, jednak ludzie zamieszkują tylko 7 z nich. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się stolica Hawajów, czyli Honolulu, ale nie tylko tam przyjezdni znajdą ciekawe atrakcje i miejsca warte odwiedzenia. Między poszczególnymi wyspami kursują promy, istnieje również sporo połączeń lotniczych, które pozwalają na zaplanowanie wymarzonej wycieczki bez większych utrudnień. W jakim terminie planować wakacje na Hawaje i co warto zobaczyć? Poznaj najchętniej wybierane miejsca wśród turystów.

Hawaje – pogoda

Pogoda na Hawajach przez cały rok jest wyjątkowo ciepła. Na archipelagu panuje klimat tropikalny, choć odczuwalna temperatura i wilgotność powietrza są mniej uciążliwe niż w innych regionach świata. Z tego względu pogoda jest wyjątkowo korzystna dla turystów. Na wyspach wyróżnia się dwie pory roku, czyli porę suchą i deszczową. Pora deszczowa obejmuje okres od listopada do kwietnia, z kolei pora sucha – od maja do października.

Nawet w zimowych miesiącach temperatura nocą spada niewiele ponad 20℃, w ciągu dnia natomiast oscyluje między 23 a 30℃ (również zimą). Co ciekawe, na wysoko położonych wulkanach, znajdujących się na wyspie Hawai'i, może padać śnieg.

Hawaje – ciekawostki

  • Na Hawajach prawnie ustalone są dwa języki urzędowe, czyli język angielski i język hawajski. Tym drugim posługuje się zaledwie około 20 tysięcy osób zamieszkujących wyspy. Słowem pochodzącym z języka hawajskiego jest popularne "aloha", które stosuje się na powitanie oraz na pożegnanie.
  • Archipelag Hawaje w całości powstał w wyniku wybuchów wulkanów.
  • Na Hawajach naturalnie rośną: wanilia, kakao oraz kawa. Wyspy słyną również z uprawy orzechów makadamia.
  • Na Hawajach obowiązuje czas GMT–10.
  • Wśród turystów najczęściej spotyka się Amerykanów z innych stanów oraz Japończyków, co ma związek z położeniem wysp.

Co warto zobaczyć na Hawajach?

Hawaje to z pewnością jeden z najbardziej wyjątkowych i zachwycających amerykańskich stanów. Turystów przyciągają tu przede wszystkim piękne plaże i naturalne krajobrazy. Podczas wycieczki warto zagospodarować sobie trochę czasu i zwiedzić hawajskie wyspy, które mają wiele do zaoferowania. Turystyka stanowi bowiem jedną z najbardziej rozwiniętych i dochodowych tamtejszej gałęzi gospodarki.

Park Narodowy Wulkany Hawai'i

Park Narodowy Wulkany Hawai'i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Piesza wycieczka po parku dostarcza niezapomnianych wrażeń. Turyści mogą podziwiać wulkaniczne krajobrazy, odkrywać nieznane im wcześniej gatunki zwierząt oraz roślin. Najciekawszymi elementami parku narodowego są dwa czynne wulkany, należące do największych na świecie - Mauna Loa oraz Kīlauea.

Park Narodowy Haleakalā

Jest to drugi rezerwat biosfery na Hawajach, znajdujący się na wyspie Maui. Kiedyś był częścią Parku Narodowego Wulkanów Hawai'i, obecnie uznawany jest za oddzielny obiekt. Atrakcje turystyczne, które zachęcają do odwiedzin Haleakalā, to przede wszystkim, drzemiący wulkan o tej samej nazwie, las egzotycznych drzew oraz wodospady Waimoku. Ta część wyspy pozwala również na podziwianie przepięknych wschodów i zachodów słońca, a także na nocną obserwację nieba.

Honolulu i Waikiki Beach

Honolulu to stolica Hawajów, a Waikiki Beach to najpopularniejsza plaża wyspy. Oba miejsca są licznie odwiedzane przez turystów. Głównymi zabytkami miasta są Pałac 'Iolani oraz historyczna baza Pearl Harbor. Pałac królewski jest jedynym tego typu obiektem w Stanach Zjednoczonych, obecnie używany jest wyłącznie jako muzeum. Pearl Harbor nadal funkcjonuje jako baza wojskowa, współcześnie jednak jako połączenie marynarki i lotnictwa. Odwiedzający wyspę mogą skorzystać z oferty muzeum dotyczącego historii miejsca.

Waikiki Beach z kolei to piękne miejsce, przeznaczone głównie do odpoczynku i podziwiania egzotycznych krajobrazów. W Honolulu znajduje się również Arboretum im. Harolda L. Lyona - ogród botaniczny, w którym znajduje się ponad 5 tysięcy tropikalnych gatunków roślin, z których część występuje wyłącznie na Hawajach. Arboretum podzielone jest na trzy mniejsze ogrody tematyczne.

Wyspa Molokini

Dla osób uwielbiających pływanie i nurkowanie jest to jedno z najlepszych miejsc na rozwijanie swoich zainteresowań. Krystalicznie czysta woda i widoczność ponad 40 metrów sprawia, że odwiedzający chętnie decydują się na uprawianie tu sportów wodnych. Turyści odwiedzają wyspę również z powodu jej ciekawego kształtu - zbliżonego do półksiężyca.

Centrum Kultury Polinezyjskiej

Jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać kulturę Hawajów i bliżej przyjrzeć się obyczajom rdzennych mieszkańców archipelagu. Centrum Kultury Polinezyjskiej znajduje się na wyspie Oahu. Do dyspozycji turystów są stałe wystawy tematyczne, cyklicznie odbywają się tam również m.in. pokazy tradycyjnego tańca.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Rzucić wszystko i wyjechać na Hawaje

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości