Podróże

Co warto zobaczyć na Gotlandii? Fascynująca Wyspa Wikingów

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Gotlandia to największa wyspa na Morzu Bałtyckim. Należy do Szwecji, klimat jest tu na tyle łagodny, że rosnące na każdym kroku róże kwitną nawet w grudniu. Gotlandia często określana jest mianem Wyspy Wikingów. Legenda głosi, że dawno temu była wyspą, która istniała jedynie po zachodzie słońca. Urok udało się ponoć odwrócić Tjelvarowi, który był jednocześnie jej pierwszym mieszkańcem.

Historia Gotlandii

Wyspa Gotlandia w XIV i XV w. była największym ośrodkiem bałtyckiego piractwa. Mieszkali tu znani piraci, bracia witalijscy, którzy byli postrachem całego morza. Pod koniec XIV w. przepędzili ich z tego obszaru Krzyżacy, którzy odsprzedali małą wyspę Szwecji. Wiele dokumentów wskazuje na to, że życie na tych obszarach toczyło się jednak dużo wcześniej, bo już w XI w.

Gotlandia – jak dostać się na Wyspę Wikingów?

Wyspa Wikingów, czyli Gotlandia , położona jest 90 km od Półwyspu Skandynawskiego. Jej długość wynosi 176 km, zaś szerokość – 50 km. Wiele osób dociera na Gotlandię promem. Obecnie najpopularniejsze są rejsy łączone: najpierw z Gdańska do Nynashamn, a następnie z Nynashamn do Visby. Warto zaznaczyć, że samo Nynashamn położone jest niedaleko Sztokholmu, dlatego też wielu turystów decyduje się na tego typu rejs, aby przy okazji zobaczyć stolicę Szwecji. Same promy oprócz ludzi mogą zabrać ze sobą również rowery, samochody oraz motocykle.

Gotlandia – atrakcje, które oferuje sama natura

Gotlandia to idealne miejsce dla osób, które poszukują spokoju, aby wypocząć. Szmaragdowa woda, piaszczyste plaże, klify i formacje skalne znajdują się tutaj obok cennych zabytków, przypominających o dawnej historii Wikingów.

Mała wyspa należąca do Szwecji to również świetne miejsce do aktywnego wypoczynku. Warto przemierzyć Gotlandię rowerem i podziwiać piękno dziewiczej, nieskażonej cywilizacją natury. Godny uwagi jest rezerwat, w którym na co dzień żyją pingwiny, można zobaczyć tu również rajskie jeziora oraz jaskinie ze stalaktytami, np. Jaskinię Lummelunda. Mimo że w tym miejscu temperatura wynosi 8℃, w Gotlandii klimat jest łagodniejszy niż na innych lądach o tej samej szerokości geograficznej.

Przemierzając Gotlandię, można natknąć się na wiele rozmaitych gatunków ptaków. Lubią przebywać tu m.in. gęsi czy rybitwy, na każdym kroku można też spotkać króliki. Warto wybrać się również na otaczające Gotlandię wysepki, takie jak: Stora Karlsö, Lilla Karlsö oraz Farø , które są naturalnymi rezerwatami przyrody. W północnej części Gotlandii znajduje się z kolei Puszcza Trolli. Przemierzając ją, ze względu na bardzo oryginalne gatunki drzew, można poczuć się niemal jak w powieści Tolkiena. Warto również wejść na latarnię Långe Erik znajdująca się w rezerwacie Ottenby – stanowi świetny punkt obserwacyjny z widokiem na morze oraz całą tutejszą przyrodę.

Gotlandia – atrakcje turystyczne Visby i nie tylko

Wyspa Gotlandia oferuje wiele atrakcji turystycznych, do których należy zaliczyć również 101 kościołów. Warto zaznaczyć, że 94 z nich pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza, powstały przed 1350 r. Bardzo popularnym na Gotlandii architektem i jednocześnie kamieniarzem był wówczas Egypticus, którego przydomek powstał w wyniku podobieństw pomiędzy jego dziełami a sztuką starożytnego Egiptu. Wiele kościołów zostało zbudowanych na wyspie pod kierunkiem Egypticusa, a jego styl widoczny jest szczególnie w konstrukcjach kościelnych dzwonnic.

Najpopularniejszym miastem Gotlandii, a zarazem stolicą wyspy, jest Visby, zwane też perłą średniowiecza. Przyjeżdżając tutaj, można mieć wrażenie podróży w czasie: nadal stoją tu mury obronne, które porasta bluszcz, a na licznych kamieniach można zobaczyć wyryte runy . Bez trudu można także się natknąć na ruiny kamiennych świątyń. Warto wspomnieć, że w Visby znajdują się liczne galerie i muzea, spośród których najpopularniejszymi są Gotlandzkie Muzeum Historyczne oraz Gotlandzkie Muzeum Sztuki.

Mówiąc o Gotlandii, nie można także zapomnieć o Wiosce Wikingów, która mieści się w miejscowości Tofta, położonej 20 km od Visby. W tym miejscu można poznać od kuchni życie codzienne Wikingów – o swojej pracy opowiadają kowal i piekarz, który zdradza przy okazji sekrety na najlepsze receptury. Co więcej, organizowane są tu również warsztaty robienia tradycyjnej biżuterii.

Na Gotlandii, tak i w całej Szwecji, można zobaczyć wiele niskich drewnianych domków, które zazwyczaj są pomalowane na czerwono, zielono lub żółto. Budynki wyróżniają się tym, że poszczególne ich elementy, np. framugi, mają inny, kontrastowy kolor, co nadaje im niesamowitego uroku.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości