Podróże

Burgundia - co warto zwiedzić i na co zwrócić uwagę podczas pobytu?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Malownicza Burgundia pełna zapierających dech w piersiach krajobrazów, czaruje i zachwyca subtelnym urokiem. Kraina historyczna, położona w centralnej Francji, przyciąga też wyjątkową architekturą. Region ten graniczy od północy z Lotaryngią, Alzacją i Szampanią, a także z Masywem Centralnym i Alpami Francuskimi. Od zachodniej strony sąsiaduje natomiast z pełną wspaniałych zamków i pałaców Doliną Loary.

Krajobraz Burgundii został częściowo ukształtowany przez liczne rzeki, które rozciągają się po całej krainie. Pełne uroku doliny oraz wąwozy skutecznie kuszą turystów z różnych stron świata, by odwiedzili miejsce, gdzie łatwo odnaleźć odrobinę ciszy i spokoju wśród pięknej przyrody.

Historia regionu Burgundii w kilku słowach

Księstwo Burgundii zajmujące tereny centralnej Francji utworzone zostało w 1032 roku. Było to jedno z największych europejskich księstw, które istniały od czasów średniowiecza aż do ery nowożytnej. W roku 1477, kiedy to zmarł książę Karol Zuchwały, księstwo Burgundii zostało przejęte przez koronę francuską. Obecnie Burgundia znana jest jako region słynący z wina, pięknej architektury, wspaniałych widoków i doskonałej kuchni.

Burgundia - co zobaczyć podczas pobytu w tym regionie?

Podczas pobytu w Burgundii warto znaleźć chwilę na zwiedzanie miasta w Dijon. Kolejnym miejscem, w którym dobrze będzie zatrzymać się podczas podróży jest Sens. Można tam zobaczyć średniowieczną katedrę oraz muzeum, prezentujące kolekcję sztuki sakralnej.

W Fontenay zwiedzający będą mogli obejrzeć klasztor cystersów. Ciekawym obiektem jest również bazylika świętej Magdaleny, znajdująca się w Vézelay. W mieście tym można się ponadto przespacerować cieszącymi oko średniowiecznymi uliczkami. W Cluny natomiast można zwiedzać ruiny ogromnego romańskiego opactwa Benedyktynów, wybudowanego na przełomie jedenastego i dwunastego wieku.

Miastem, w którym także warto zatrzymać się na jakiś czas jest Ronchamp. Znajduje się tam nowoczesna kaplica zaprojektowana przez architekta Le Corbusiera. W czasie zwiedzania magicznej Burgundii obowiązkową pozycją jest ponadto zwiedzanie winnic znajdujących się na trasie Routes des Vins.

Burgundia dla dzieci - gdzie zabrać najmłodszych turystów?

Burgundia to nie tylko wspaniałe winnice i architektura. W tym francuskim rejonie coś w sam raz dla siebie znajdą również najmłodsi. Wizyta w parku w Romanèche-Thorins Touroparc na pewno okaże się strzałem w dziesiątkę i przypadnie do gustu dzieciom. W tym miejscu znajduje się nie tylko wesołe miasteczko, ale także zoo i wodne atrakcje.

Interesująca może także okazać się wycieczka do muzeum przedstawiającego, jak niegdyś wyglądało życie w Burgundii. Wielbiciele motoryzacji mogą również udać się do muzeum samochodów, motocykli, a nawet małych samolotów w pobliżu zamku w Château de Savigny-lès-Beaune. Wiele radości najmłodszym sprawi ponadto wizyta w Saint-Fargeau, gdzie tuż obok zamku można zobaczyć burgundzką farmę, na której żyją gospodarskie zwierzęta.

Burgundia i jej pełna aromatu kuchnia

Podczas pobytu w Burgundii warto bliżej zaznajomić się z lokalnymi specjałami. Miłośnicy dobrego jedzenia z pewnością odnajdą tam coś dla siebie. Burgundia to nie tylko wino, ale również doskonała kuchnia, ceniona przez wielu smakoszy. Potrawy z wołowiną przygotowywane są tam zwykle z mięsa pochodzącego od białej odmiany bydła rasy charolaise.

Uznaniem w Burgundii cieszą się również potrawy z drobiu, które przygotowuje się z kur Bresse. Wśród specjałów pochodzących z tego regionu można wymienić musztardę Dijon oraz burgundzkie ślimaki, znane jako escargots de Bourgogne. Wielbiciele gulaszu zagustują w pięknie pachnącym boeuf bourgignon. Próbując burgundzkich specjałów, warto również sięgnąć po wędlinę jambon persillé.

Burgundia i wino, obok którego nie można przejść obojętnie

Wiele osób kojarzy Burgundię z winami. Nic w tym dziwnego, gdyż ten francuski region słynie z produkcji znakomitych trunków. Liczne winnice ciągną się tam pasmem, od położonego na północy Dijon do znajdującego się na południu Lyon. Zróżnicowany teren daje możliwość produkowania różnorodnych win.

Wina czerwone łączy ze sobą szczep winogron pinot noir. Wśród win białych duże znaczenie ma natomiast odmiana chardonnay. W Burgundii uprawia się ponadto gamay (czerwony szczep winogron), jak i pinot blanc, sauvignon blanc i aligoté (biały szczep winogron). Każdy, kto chciałby spróbować najlepszych win w tych rejonów, powinien bez wątpienia wybierać spośród tych produkowanych z czerwonych odmian pinot noir. W przypadku win białych warto natomiast sięgać po chardonnay.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Specjały kuchni francuskiej i sery

Specjały kuchni francuskiej
Specjały kuchni francuskiej

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Marco Bottigelli/Getty Images

Pozostałe wiadomości