Podróże

Baku - co trzeba zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Emad aljumah/Getty ImagesBaku

Stolica Azerbejdżanu może kojarzyć się Polakom z rewolucją w Baku, chociażby z racji "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Baku to niezwykłe miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą. Warto poznać je bliżej.

Miasto Baku leży u wybrzeży Morza Kaspijskiego. Nazwa wywodzi się z perskiego słowa badkube, które oznacza "uderzenie wiatru". Wiąże się to z silnymi wiatrami, które często nawiedzają ten rejon. Baku to duża, ponad dwumilionowa aglomeracja, która wciąż się rozbudowuje. Mieszka w niej około 30% mieszkańców kraju. Stolica Azerbejdżanu w niezwykły sposób łączy historyczną architekturę i nowoczesne, futurystyczne budynki.

Baku - atrakcje turystyczne

Baku ma atrakcje dla każdego turysty. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od Starego Miasta. Ta urokliwa część Baku składa się z wąskich, krętych uliczek otoczonych starymi murami. Na Starym Mieście nie brakuje urokliwych restauracji serwujących lokalne jedzenie, sklepów oferujących wyroby rzemieślnicze i pamiątki oraz prawdziwych perełek architektury, do których z pewnością należy Baszta Dziewicza w Baku, Qız Qalası, pochodząca z XII wieku. Jest to jeden z symboli miasta. W środku znajdują się ekspozycje związane z jej historią. Z Baszty rozciąga się też piękny widok na całe miasto. Będąc na Starym Mieście, warto też zobaczyć Pałac Szachów Szyrwanu pochodzący z XV wieku. Został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac mieści się w najwyższym punkcie miasta. Na Starym Mieście znajduje się również ciekawe Muzeum Książek Miniaturowych.

Azerbejdżan, dzięki dużym pokładom ropy w Morzu Kaspijskim, to kraj, który dynamicznie się rozwija. Dla Baku ropa oznacza głównie modernizację i rozbudowę. W stolicy Azerbejdżanu co rusz powstają nowoczesne, zapierające dech w piersiach budynki. Najbardziej popularnymi są z pewnością Ogniste Wieże - czyli trzy wieżowce, które zostały wybudowane w latach 2008–2011. Kształtem przypominają płomienie ognia. Futurystyczne wieżowce najlepiej jest podziwiać po zmierzchu z jednego z tarasów widokowych, ponieważ są one wtedy podświetlane na czerwono, wyświetla się na nich barwy narodowe kraju lub okolicznościowe animacje. Tuż obok Ognistych Wież znajduje się reprezentacyjny meczet, wybudowany pod koniec XIX wieku, którego ozdobą są piękne płaskorzeźby.

Będąc w Baku, koniecznie trzeba przejść się bulwarem nad Morzem Kaspijskim. Spacer promenadą podczas pięknej pogody to pomysł na udane popołudnie w stolicy Azerbejdżanu. Bulwar wydaje się ciągnąć bez końca. Istnieje jednak możliwość skorzystania z niewielkiego pociągu, który kursuje pomiędzy krańcami promenady.

Baku - klimat

Najlepiej jest odwiedzać Baku wiosną, latem i jesienią. Należy jednak pamiętać, że temperatura w Baku w lecie może przekraczać nawet 40℃. Osobom, które źle znoszą tak gorące lata w mieście, doradza się podróż do Baku w czasie, gdy temperatury są nieco niższe.

Ceny w Baku

W Baku ceny są niższe niż w Polsce. Aby nie przepłacać, należy jednak unikać typowo turystycznych restauracji w centrum miasta. Warto przejść się jedynie 5 czy 10 minut, by znaleźć miejsce z pyszną azerbejdżańską kuchnią i lokalnymi, niewysokimi cenami. Obfity obiad w niewygórowanej cenowo restauracji będzie kosztował około 15 zł. Cena lokalnego piwa w barze to wydatek rzędu około 5 zł.

Również taksówki są tańsze niż w Polsce. Należy jednak pamiętać, by przed rozpoczęciem kursu negocjować cenę. Warto zdecydować się także na korzystanie z transportu publicznego. Bardzo niskie ceny biletów są pozytywnym zaskoczeniem. Jednorazowy przejazd metrem w stolicy kosztuje mniej niż złotówkę.

Baku - informacje praktyczne

Ambasada RP w Baku mieści się przy ul. Kiczik Gala 2 na Starym Mieście. Jest otwarta od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 17.00. W nagłych przypadkach można skontaktować się z ambasadą przez dyżurny telefon konsularny. Ambasador RP w Baku jest też akredytowany w Turkmenistanie.

Aby odwiedzić Azerbejdżan i Baku, trzeba wcześniej ubiegać się o wizę. Można zrobić to przez Internet. Wnioskując o elektroniczną wizę, należy wypełnić wniosek, załączyć kopię paszportu i wnieść opłatę, która wynosi 23 dolarów. Wiza uprawnia do wjazdu na teren Azerbejdżanu na okres maksymalnie 30 dni w ciągu 90 dni od jej wydania.

Jak dojechać do stolicy Azerbejdżanu? Baku ma lotnisko międzynarodowe i połączenia do wielu europejskich miast. Lot do Baku to wydatek rzędu 1500 zł, jednak czasem uda się upolować okazję i kupić tańszy bilet powrotny, co jednak często wiąże się z większą liczbą przesiadek. Do Baku można się również dostać międzynarodowymi pociągami, które kursują m.in. do Tbilisi i Moskwy.

Polacy w Baku nie muszą czuć się zagrożeni. Stolica jest uważana za dosyć bezpieczną. Jak w każdym innym turystycznym miejscu należy pilnować swoich rzeczy osobistych. Mieszkańcy Baku słyną z gościnności i są bardzo przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Boom na wakacje we wrześniu

Boom na wakacje we wrześniu
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Emad aljumah/Getty Images

Pozostałe wiadomości