Podróże

Brugia – szlakiem flamandzkiej Wenecji. Dlaczego warto spędzić weekend właśnie tam?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jorg Greuel/Getty ImagesBrugia

Brugia to historyczne miasto, które już od początków istnienia było jednym z głównych ośrodków handlu, sztuki i kultury. Łączące w sobie architekturę średniowiecza, baroku i gotyku przyciąga turystów monumentalnymi budowlami sakralnymi. W 2002 roku Brugia została wybrana Europejską Stolicą Kultury.

Brugia to miasto, którego nie trzeba reklamować. Uwielbiane przez turystów, zaraz obok Brukseli, jest największym ośrodkiem turystycznym w Belgii. Położone w północno-zachodniej części kraju, jest miejscem o długiej historii, którą raczy wszystkich przybyłych gości. Położone w zbiegu licznych kanałów rzecznych, nazywane jest flamandzką Wenecją.

Historyczna część miasta

Historia ziem, na których leży dzisiejsza Brugia, sięga czasów Juliusza Cezara. Już wtedy, w związku z dobrym położeniem, miasto wzbudzało zainteresowanie, stając się ważnym ośrodkiem na szlaku handlowym. W 1128 roku Brugia uzyskała prawa miejskie, od samego początku przyjmując za cel prężny rozwój. Na jej terenie powstawały liczne kanały i zabudowania. Korzystne położenie i łatwy dostęp do morza umożliwił nawiązanie kontaktów handlowych z głównymi ośrodkami w basenie Morza Śródziemnego. Czas świetności miasta przypadł na XVIII wiek, kiedy rozwinął się lokalny rynek, usługi handlowe, a nawet bankowość. W XV wieku miasto stało się jednym z trzech (obok Brukseli i Lille) ośrodkiem kultury, nauki i sztuki. Wszystko za sprawą księcia Burgundii – Filipa III Dobrego, który ustanowił Brugię jednym ze swoim dworów. Otworzyło to przed miastem wiele możliwości i wyniosło na pozycję ważnego ośrodka. Ściągający do Brugii inwestorzy i naukowcy przyczyniali się do prężnego rozwoju miasta.

Kanały miasta powiększały się, a ich znaczenie wykorzystali również Niemcy, którzy w czasie I wojny światowej wybudowali w mieście, działający do dziś, Port Zeebrugge.

Szlakiem zabytków

Brugia to miejsce, które zaspokoi nawet najbardziej spragnionych historii turystów. Pomimo rozwoju i mijających wieków, w doskonałym stanie zachowała swoje średniowieczne i gotyckie budowle. Najbardziej zachwyca jedna z najstarszych dzielnic miasta Burg, gdzie znajduje się ratusz Stadhuis oraz bazylika Heilig Bloed Basiliek, która w swych murach skrywa fiolkę z krwią Chrystusa. Łączące dzielnice liczne kanały umożliwiają zwiedzanie miasta z gondoli lub małych łódek. To właśnie za ich sprawą Brugia nazywana jest flamandzką Wenecją .

Obowiązkowym punktem wycieczki jest browar Brouwerij De Halve Maan, którego początki sięgają XVI wieku. Do dzisiaj słynie on z produkcji jednego z najlepszych belgijskich piw. Wizyta w browarze to nie tylko możliwość spróbowania trunku, ale też poznania historii browaru i życia mieszkańców na przestrzeni wieków.

Brugia w świecie artystów postrzegana jest jako jeden z ważniejszych ośrodków malarstwa. W czasach średniowiecza była centrum mecenatu i ściągała wszystkich najważniejszych przedstawicieli ówczesnego malarstwa. Prace można podziwiać w licznych lokalnych muzeach i budynkach sakralnych. Jednym z muzeów, obok którego nie można przejść obojętnie, jest Muzeum Brugse Vrije i Hansa Memlinga, które znajduje się w najstarszym budynku szpitalnym w Europie. To ostatnia zachowana średniowieczna budowla, w miejscu której mieścił się Szpital św. Jana. W planie turystycznym nie może zabraknąć wizyty w gotyckim ratuszu z fasadą pochodzącą z XIV wieku, czy renesansowej kancelarii miejskiej z 1535 roku.

Monumentalne budynki sakralne to gratka dla miłośników architektury. Do najpiękniejszych zachowanych w idealnym stanie należą m.in:

  • katedra św. Salwatora z XII wieku, potocznie zwana katedrą Świętego Zbawiciela – początkowy plan jej budowy zakładał stworzenie miejscowego kościoła parafialnego, który w XVIII wieku przebudowany został w katedrę. To centrum wiary rzymskokatolickiej skupia w sobie wspaniałe rzeźby i malarstwo pochodzące z XII wieku;
  • kościół Najświętszej Marii Panny z XIII wieku – zbudowany na przestrzeni ponad 300 lat (1290–1549) kościół łączy w sobie wiele stylów, m.in gotyk i barok. Charakterystycznym punktem budowli jest druga na świecie pod względem wysokości ceglana wieża sięgająca 122,30 m. To w murach tego kościoła znajdują się grobowce księcia Burgundii Karola Śmiałego i jego córki, księżnej Marii. Kościół jest również miejscem, gdzie podziwiać można jedno z nielicznych dzieł Michała Anioła – rzeźbę Madonny z Brugii. To monumentalne dzieło pochodzące z 1514 roku zostało zachowane w idealnym stanie.
  • bazylika Świętej Krwi – bazylika jest miejscem przechowywania relikwii krwi Chrystusa, która została przywieziona z Ziemi Świętej przez Thierry’ego Alzackiego, hrabię flandryjskiego. Z racji obecności tej niezwykle ważnej dla katolików relikwii, bazylika od wieków jest miejscem pielgrzymek wiernych z całego świata.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnik
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jorg Greuel/Getty Images

Pozostałe wiadomości