Podróże

Bonifacio – skalne miasto Korsyki. Turystycznym szlakiem miasta portowego

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
widok na port, łódki i wzgórza

Leżące w południowej części Korsyki miasteczko Bonifacio jest przez wielu uważane za najpiękniejszą miejscowość tego regionu. Przyciąga miłośników majestatycznej architektury, turystów szukających malowniczego miejsca do odpoczynku i na spacery oraz fotografów, którzy jak nigdzie indziej mogą zebrać tu niepowtarzalny materiał.

Bonifacio to maleńkie, liczące ponad 2,5 tys. mieszkańców miasto i gmina w regionie Korsyki Południowej. Malownicza i skalista miejscowość pamięta czasy Napoleona, o czym świadczy architektura z tamtego okresu. Na terenie miasta można jednak znaleźć miejsca o wiele starsze, co czyni je jeszcze bardziej intrygującym.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Pierwsze wzmianki o Bonifacio sięgają IX wieku i mówią o małej osadzie pirackiej. Z racji korzystnego położenia na szlaku handlowym z czasem została przekształcona w port handlowy. Wkrótce po zyskaniu popularności rozwijające się małe miasteczko przeszło w posiadanie Genueńczyków, którzy zaczęli przeobrażać je w fort, budując m.in. cytadelę i bastion obronny z bramą główną, którą do dzisiaj można podziwiać jako jedną z atrakcji turystycznych. Otoczone skałami i murem Bonifacio zyskało jedno główne wejście. Brama Genueńska pełniła tę funkcję aż do XIX wieku. Przeobrażenie miasta w śródziemnomorską twierdzę zrodziło wiele ataków mających na celu zdobycie i zniszczenie cytadeli i fortu. Usytuowane na wysokich skałach miasto przetrwało liczne oblężenia, dzięki czemu do dzisiaj możemy podziwiać budowle pochodzące jeszcze z XII wieku.

Bonifacio – marina pod wiszącą skałą

Miasto rozdzielone jest przez Cieśninę św. Bonifacego i składa się z dwóch części: Górnego Bonifacio i Dolnego Bonifacio. Niewątpliwym atutem górnej części miasta jest jej nietypowe położenie. Rozpościera się bowiem na prawie 70-metrowych skałach wapiennych, które tworzą ścianę ściętą niczym nożem. Górne Bonifacio uwite jest z wąskich uliczek, wzdłuż których stoją białe i beżowe domki. Całość przywodzi na myśl klimat włoski. Ze szczytu skał, które są doskonałym punktem widokowym, w słoneczny dzień może zobaczyć oddaloną o 12 km Sardynię.

Jednym z obowiązkowych punktów turystycznych w tej części miasta jest kościół Sainte-Marie-Majeure z przełomu XII i XIII wieku. Jego ciekawym punktem jest dzwonnica zbudowana na planie kwadratu. To również w Górnym Bonifacio można zobaczyć dwa ogromne otwory wykute w skałach, które niegdyś pełniły funkcję spichlerzy. Dzisiaj są przykryte szklanymi kopułami i stanowią atrakcję turystyczną.

Dolne Bonifacio to zupełnie odmienna część miasta, która potocznie bywa nazywana Bonifacio marina. Jej centralnym punktem, wokół którego toczy się życie mieszkańców i turystów, jest przystań jachtowa i port promowy. To stąd regularnie odbywają się kursy m.in. na pobliską Sardynię. Wzdłuż przystani znalazły swoje miejsce liczne kawiarenki i knajpki, oferujące tutejsze przysmaki i niepowtarzalne francuskie wino. Dolna część Bonifacio to również rozległe i piaszczyste plaże z widokiem na wysokie i majestatyczne klify budujące całe miasto.

Dolne i górne Bonifacio połączone są ze sobą Schodami Króla Aragonii, które tworzy 187 stopni. Wykute w skale, prowadzące wprost do morza, nieregularne i piękne w swojej formie, zostały wyciosane w 1420 roku na polecenie króla Aragonii Alfonsa V po zdobyciu miasta. To obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Przyciągają swoją nietypową formą, a przejście nimi gwarantuje niezapomniane widoki.

Bonifacio z perspektywy łódki

Bonifacio to miasto, które zachwyca z lądu i onieśmiela z wody. Zwiedzanie miasta z drugiej, morskiej perspektywy to moment, który powinien przeżyć każdy, kto tam przyjeżdża. Kilka razy dziennie z miejscowego portu można udać się na ponadgodzinny rejs po Morzu Śródziemnym i okolicznych zatokach.

Już na samym początku wycieczki niecodziennym kolorem zachwyca woda, która mieni się lazurowym odcieniem. Rejs zabiera turystów m.in. do Groty Sdragonato, która skrywa w sobie dwie kolejne groty, a jedna z nich jest zwana grotą zakochanych.

Kolejnym punktem rejsu jest najbardziej wysunięty na południe Korsyki Punkt św. Antoniego, na którym stoi działająca do dzisiaj latarnia morska. Rejs uzupełniają widoki na Schody Króla Aragonii, które zupełnie inaczej prezentują się z morskiej perspektywy. Podziwiając Bonifacio z dołu i z oddali, nie sposób nie zachwycić się jego majestatycznością i absolutnie monumentalnym widokiem.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości