Podróże

Biarritz – ciekawe miejsca. Atrakcje francuskiej Kalifornii

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
John Harper / Getty ImagesBiarritz

Biarritz to modny kurort położony pomiędzy oceanem Atlantyckim a szczytami Pirenejów. Piękne budynki z jasnego kamienia, ekskluzywne rezydencje, a do tego ocean, klify oraz plaża sprawiają, że jest to idealne miejsce do wypoczynku i surfowania. Wyraźne mieszają się tu ze sobą wpływy francuskie, hiszpańskie i baskijskie, tworząc wielokulturową mozaikę, do której chce się wracać. Biarritz jest też nazywane „stolicą surfingu” lub „francuską Kalifornią”.

Centrum najważniejszych wydarzeń w Biarritz stanowi Plaża Grande Plage, gdzie można odpocząć na miękkim, perłowym piasku. Przy głównych placach, Place Georges-Clemenceau oraz Place Bellevue, usytuowane są budynki reprezentatywne dla całego miasta. Odpoczywając w Biarritz, najlepiej zastosować strategię „ get lost in the city ”, czyli spacerować jego uliczkami bez planu i punktów w programie – wówczas odkryje się przed nami jego niesamowite piękno.

Kurort Biarritz – krótka historia miejsca

Do połowy XIX w. Biarritz we Francji stanowiło zwykłą osadę rybacką, której mieszkańcy specjalizowali się w połowie wielorybów. Kiedy po Rewolucji Francuskiej kąpiel w większych akwenach przestała być postrzegana jako niepoważna, a zamiast tego nagle stała się modna, Biarritz zyskało na popularności. Samą modę na kąpiele wprowadził Napoleon, który w 1808 r. wskoczył oficjalnie do wody, a konkretnie – do leżącej przy Biarritz Zatoki Baskijskiej.

O walorach przepięknego kurortu Biarritz przekonało się wiele znanych osobistości. Należał do nich m.in. właśnie Napoleon, który – na życzenie żony – postawił tam swoją rezydencję. Od tego momentu zaczęła odwiedzać to miejsce arystokracja, a i do dziś można natknąć się tu na celebrytów. Bywała tu królowa Wiktoria i Edward VII, szwedzki władca Oskar II czy cesarzowa Austrii „Sissi”. Do spopularyzowania Biarritz przyczynił się także Victor Hugo, który pięknie opisał to miasto i tym samym wzbudził zainteresowanie swoich czytelników.

Zjawiskowa miejscowość przyciągała wielkie sławy również i wiele dekad później. Często bywali w tu m.in.. Charlie Chaplin czy Frank Sinatra. Odwiedzała Biarritz i Coco Chanel, której romans z ciotecznym bratem cara, Dymitrem Pawłowiczem, rozpoczął się właśnie tutaj. W Biarritz założyła ona także swój pierwszy butik. Celebryci do dzisiaj spotykają się w luksusowym Hotelu du Palais, czyli unowocześnionej willi cesarzowej Eugenii, małżonki Napoleona. W du Palais często były kiedyś organizowane wielkie, ekskluzywne bale.

Biarritz – co warto zobaczyć we „francuskiej Kalifornii”?

W kurorcie Biarritz atrakcje można spotkać na każdym kroku. Wysokie, oceaniczne fale rozbijające się o brzeg Zatoki Baskijskiej sprawiają, że panują tam świetne warunki do uprawiania windsurfingu. Sama moda na ten sport została zapoczątkowana przez Petera Viertela, amerykańskiego scenarzystę, który lubił pływać w tej okolicy. W Biarritz znajduje się mnóstwo sklepów ze sprzętem surfingowym, a na plaży trudno nie zauważyć osób pływających na deskach.

Mimo że wiele osób docenia tu przede wszystkim świetne warunki do windsurfingu, niektórzy przyjeżdżają do Biarritz na narty. W pobliżu znajduje się mityczna góra Basków, La Rhune, z której widoczne jest całe atlantyckie wybrzeże.

Nieopodal eleganckiego Hotelu du Palais znajduje się otwarte od 1857 r. kasyno w stylu art déco. W całym mieście aż się roi od rozrywkowych klubów i wykwintnych restauracji, w których dominują dania z owocami morza. W Biarritz do ciekawych miejsc zaliczyć należy także cerkiew w neobizantyjskim stylu, postawioną na polecenie cara. Warto przejść się również do Muzeum Oceanograficznego, gdzie można zobaczyć 30-metrowego rekina.

Jeśli jesteś zmęczony, odpocznij w Port des Pecheurs, gdzie niegdyś znajdowała się osada rybacka, a dzisiaj stoją okazałe jachty. Na uwagę zasługuje leżąca nieopodal skała Rocher de la Vierge, na której szczycie postawiona została pewna figurka, którą Napoleon kupił na wystawie w Bayonne. Z samej skały roztacza się przepiękny widok na całe wybrzeże. Na cyplu Saint-Martin można zobaczyć też magiczną latarnię, którą uwiecznił Picasso na obrazie pt. Kąpiące się. Wrażenie robią tutaj też same nadmorskie klify, zwłaszcza na tle zachodzącego słońca.

Co pewien czas w Biarritz organizowane są zloty surfingowców. Nie brakuje atrakcji również i dla koneserów sztuki, organizuje się tu bowiem rozmaite festiwale, wernisaże, granych jest także wiele sztuk teatralnych.

Zobacz wideo: Jak tanio kupić dom we Włoszech. Piotr Wojtasik radzi

Jak tanio kupić dom we Włoszech? Piotr Wojtasik radzi

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John Harper / Getty Images

Pozostałe wiadomości