Podróże

Bazylea – najciekawsze miejsca

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Museimage/Getty ImagesBazylea

Bazylea jest położona na granicy trzech Państw – Szwajcarii, Niemiec i Francji. Wraz z dwiema gminami – Riehen i Bettingen – wchodzi w skład kantonu. Bazylea jest przepięknym miastem, w którym aż roi się od zabytków. W 1996 roku Szwajcarska Organizacja Ochrony Ojczyzny nadała miastu nagrodę Wakkera za osiągnięcia w ochronie wyglądu miasta.

Bazylea, pomimo iż jest niedużym miastem, wiele oferuje turystom. Przyjeżdżając do Bazylei, można mieć pewność, że zobaczy się wiele pięknych zabytków i spróbuje pysznej kuchni. Atrakcje turystyczne Bazylei spodobają się nawet najbardziej wymagającym i żądnym przygód turystom!

Bazylea – najważniejsze informacje

Bazylea to jedno z najważniejszych miast Szwajcarii. Przede wszystkim jest trzecim pod względem wielkości miastem w tym kraju. Ponadto, jako jedyne miasto Szwajcarii posiada port. Bazylea zajmuje terytorium o wielkości 24 m² i dzieli się na piętnaście dzielnic, leżących po prawej i po lewej stronie Renu. Dwie dzielnice leżą poza Bazyleą.

Bazylea jest centrum przemysłu chemicznego, ale przede wszystkim stanowi ośrodek kultury – znajduje się tu Muzeum Kultur, Muzeum Architektury, Muzeum Historii Przyrody, Muzeum Starożytności oraz Muzeum Jeana Tinguely. Działa tu teatr muzyczny, na którego spektakle przyjeżdżają ludzie z całego świata.

Miasto Bazylea jest pełne kontrastów. Z jednej strony można podziwiać tu piękną zabudowę, a z drugiej Bazylea ma tereny zielone, można więc odpocząć w tym mieście. Zabudowa pomimo różnorodności jest spójna, wszystko w Bazylei współgra ze sobą – wiele tu bardzo starych zabytków, a jednocześnie nie brakuje innowacyjnego budownictwa. Projektowaniem w tym mieście zawsze zajmowali się najlepsi specjaliści o międzynarodowej sławie (m.in. Renzo Piano), dzięki czemu architektoniczny spokój miasta nie został zburzony. Atrakcje Bazylei są zróżnicowane i każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnik historii, jak i jedzenia, sztuki czy muzyki. W Bazylei działają liczne orkiestry, organizowane są ciekawe wydarzenia i festiwale. Jedną z najstarszych i najbardziej cenionych orkiestr jest Orkiestra Symfoniczna Bazylei.

Ciekawostką jest to, że lecąc do Bazylei, która znajduje się w Szwajcarii, wylądujemy na lotnisku należącym do terytorium francuskiego.

Bazylea – atrakcje, które trzeba zobaczyć

Co warto zobaczyć w Bazylei? Wybór ciekawych miejsc jest duży. Poniżej kilka obiektów, które koniecznie należy zobaczyć:

  • Katedra w Bazylei – jest to jeden z najważniejszych obiektów sakralnych w Bazylei. Została ona wzniesiona na życzenie cesarzowej Kunegundy i Henryka II. Świątynia ta była wielokrotnie przebudowywana, jednak da się zauważyć elementy stylu gotyckiego oraz romańskiego. Zwiedzając miasto, warto zobaczyć tę świątynię nie tylko w dzień, ale również w nocy – po zmroku prezentuje się niezwykle.
  • Brama miejska – nazywana również Spalentor, jest jedną z trzech bram miasta, najlepiej zachowaną, mimo że została zbudowana w 1008 roku. W zależności od tego, z której strony patrzy się na bramę, można odnieść wrażenie, że jest bardzo surowa i budząca grozę albo wręcz przeciwnie – sprawia przyjemne i ciepłe wrażenie.
  • Ratusz – nie sposób nie zauważyć ratusza w Bazylei, przede wszystkim ze względu na jego kolor – ciemna czerwień przyciąga wzrok, a okna zaskakują. Wraz z nietypowymi balkoniki tworzą niesamowity efekt. Całość konstrukcji sprawia, że turysta może poczuć się, jakby został przeniesiony do magicznej i baśniowej krainy.
  • Munsterplatz – Bazylea słynie z pięknych placów, a jednym z najpiękniejszych jest właśnie Munsterplatz. Wypoczynek w tym miejscu jest szczególny – plac otoczony jest kamienicami powstałymi w okresie od XVII do XIX wieku. Znajduje się na nim wiele kawiarenek i pubów – szczególnie przyjemnie jest latem, kiedy na placu panuje gwar, a sam Munsterplatz tętni życiem.

Zwiedzanie Bazylei sprawi niemałą przyjemność osobom, które doceniają kunszt architektoniczny, lubią piękne budowle, historię, a także smaczne jedzenie i sztukę. Jeżeli pociąga nas to wszystko, warto wybrać się do Bazylei latem. Z kolei zimą mogą przyjechać tu miłośnicy białego szaleństwa – narty w Bazylei to naprawdę doskonały pomysł. Szwajcarskie stoki są doskonale przygotowane, a widoki na nich przepiękne!

Zobacz także:

Zobacz wideo: Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki W swoich książkach dużo pisze o kulturze Indian Ameryki Południowe. W jednej z nich pada zdanie, że "indiańskość jest synonimem smutku”
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Museimage/Getty Images

Pozostałe wiadomości