Podróże

Bawaria – najciekawsze miejsca regionu

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Monachium, Bawaria

Pomimo tego, że Niemcy są częstym kierunkiem podróży turystów z całego świata, to właśnie Bawaria cieszy się największą popularnością. Mnogość atrakcji na czele ze średniowiecznymi zamkami, niesamowitą przyrodą i przyjaznymi mieszkańcami sprawiają, że planowany wyjazd powinien trwać minimum tydzień.

Bawaria to jeden z 16 niemieckich landów. Jej największym miastem jest Monachium, jednak nie tylko ono zasługuje na uwagę. Dużym powodzeniem cieszą się również Norymberga, Bamberg i Ratyzbona. Wiele cennych i ciekawych zabytków jest zlokalizowanych także w mniejszych miejscowościach. Doskonałej jakości drogi i liczne autostrady ułatwiają podróż samochodem. Do stolicy landu bez problemu można dolecieć również samolotem. Dobrze rozwinięta sieć kolei ułatwia poruszanie się po Bawarii.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Bawaria – największe atrakcje regionu

Okres, w którym najlepiej odwiedzić Bawarię, przypada na późną wiosnę i wczesną jesień. W tym czasie można podziwiać bogactwo przyrodnicze w pełnej krasie. Region słynie z niespotykanej w żadnym innym miejscu, sporej grupy średniowiecznych zamków. Gdzie spotkamy najpiękniejsze z nich?

  • Schwangau – zamek Neuschwanstein. To prawdziwa wizytówka nie tylko regionu, ale również całych Niemiec, co zawdzięcza zarówno swojej konstrukcji, jak i niesamowitemu położeniu na wzgórzu, w otoczeniu Alp. Zamek powstał z inicjatywy Ludwika II Wittelsbacha i był wzorowany na średniowiecznych obiektach. Zbudowano go jednak w XIX wieku. Bajkowy klimat jest widoczny nie tylko na zewnątrz, ale także w pięknie wykończonych salach. Szczególne wrażenie robią freski pokrywające wnętrze pałacu, Jezioro Chiemsee – pałac Herrenchiemsee. Budynek znajduje się na jednej z wysp leżących na jeziorze. Powstał za czasów Ludwika II Wittelsbacha, podobnie jak wiele innych obiektów tego typu w Bawarii. Wzorowany na paryskim Wersalu, zachwyca królewskim przepychem, godnym samego Ludwika XIV. Podczas zwiedzania na uwagę zasługują: Sala Tronowa, muzeum, Galeria Lustrzana i wspaniałe ogrody. Można wstąpić także do pobliskiego klasztoru zwanego Starym Pałacem, Norymberga – Zamek Cesarski. Symbol Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, przetrwał liczne bombardowania w okresie II wojny światowej i po odbudowie stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Warto zobaczyć Kaplicę Imperialną wykonaną w stylu romańskim, Głęboką Studnię i Okrągłą Wieżę. Z góry można także podziwiać wspaniałą panoramę miasta.

Bawaria zachwyca nieskażoną przyrodą. Odwiedzając ten region, należy zatrzymać się nad Jeziorem Bodeńskim położonym w sercu Alp, na granicy Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W jego okolicach i pobliskich miejscowościach także można zwiedzić ciekawe zabytki. Popularnym ośrodkiem jest Lindau, który znajduje się na wyspie połączonej z lądem specjalną groblą. Można podziwiać XIX-wieczny port, klimatyczną latarnię morską i wspaniały XV-wieczny ratusz.

Konstancja jest największym miastem leżącym przy Jeziorze Bodeńskim. Ciekawymi zabytkami są: ratusz z XV wieku i katedra Najświętszej Maryi Panny. Warto odwiedzić także połączoną z miastem wyspę Mainau, na której można podziwiać piękne ogrody z egzotycznymi roślinami.

Co jeszcze oferuje nam Bawaria?

Przełom września i października to okres najbardziej znanego niemieckiego festiwalu – Oktoberfest, na który co roku zjeżdżają się miliony turystów z całego świata. Odbywa się on w Monachium od ponad 200 lat. Specjalnie na tą okazję warzy się piwo. Bogata strefa gastronomiczna serwuje lokalne przysmaki, a dzieci mogą skorzystać ze sporej liczby karuzel i zjeżdżalni. Stałym elementem wydarzenia jest także parada strojów, która odbywa się w pierwszą niedzielę festynu. Przybysze z całego świata, w liczbie 9 tys. osób, co roku spacerują ulicami Monachium. Bawaria to również urokliwe miejscowości, w których można poczuć prawdziwy klimat regionu. Warto odwiedzić Bamberg – położony około 50 km od Norymbergi. Miasto ma średniowieczne korzenie, leży na 7 wzgórzach i przepływa przez nie rzeka Regnitz.

Zabytki i dawne budowle przetrwały zawirowania czasu wojny, ponieważ bomby nigdy nie pojawiły się w tych okolicach. Miasto słynie ze sporej liczby browarów. Lokalna kuchnia w dużej mierze opiera się na wieprzowinie. Podczas zwiedzania warto udać się na wzgórze katedralne i wzgórze św. Michała, pospacerować wokół placu Maksymiliana, zobaczyć Stary Ratusz, katedrę i majestatyczną Nową Rezydencję. Bawaria może się także poszczycić miejscem, do którego należy miano najpiękniejszego niemieckiego miasteczka – Rothenburgiem nad rzeką Tauber. Średniowieczny klimat i budowle z tego okresu sprawiają, że wizyta w tej malutkiej miejscowości z pewnością będzie należeć do niezapomnianych. Życie toczy się tam przede wszystkim w okolicach rynku i ratusza. Osoby zainteresowane historią II wojny światowej niewątpliwie będą chciały odwiedzić Berchtesgaden, gdzie w latach 1934–1945 mieściła się kwatera Adolfa Hitlera – Berghof. Została zniszczona w wyniku bombardowania przeprowadzonego przez aliantów i splądrowana przez miejscowych. Przetrwało jednak Kehlsteinhaus – herbaciarnia, której budynek znajduje się na wysokości 1834 m n.p.m. Lokalizacja zapewnia zapierający dech w piersiach widok na Alpy. Dziś stanowi ogromną atrakcję turystyczną regionu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Harald Nachtmann/Getty Images

Pozostałe wiadomości