Podróże

Attyka – co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Attyka to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Grecji. Przede wszystkim dlatego, że odnajdziemy tutaj wszystko to, co jest charakterystyczne dla tego kraju. Dlatego też Attyka polecana jest dla osób, które po raz pierwszy odwiedzają Grecję lub mają mało czasu na zwiedzanie i wypoczynek.

To także historyczna kraina, która ma bardzo duże znaczenie dla kultury i rozwoju Grecji. Właśnie w Attyce znajduje się stolica Grecji – Ateny. Oprócz tego są też inne miasta, które warto zobaczyć, chociażby w czasie organizowanych wycieczek fakultatywnych po rejonie Attyki. Grecja czeka na ciebie – sprawdź, co warto zobaczyć, odwiedzając jej południowe regiony.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Co warto wiedzieć o Attyce?

Attyka zarówno w starożytności, jak i obecnie ma duże znaczenie dla całej Grecji. Najsłynniejsze i najważniejsze ośrodki miejskie w czasach antycznych to przede wszystkim Ateny i Maraton. W obrębie tego regionu znajdowała się również Sunion, gdzie wybudowana została świątynia Posejdona. Dzisiaj na znaczeniu zyskały również takie miejscowości, jak Lavrio czy Pireus. Do Attyki należą również wyspy Salamina, Egina oraz Kythira. Region ten utrzymuje się w dużej mierze z turystyki – jest jednym z najchętniej odwiedzanych rejonów nie tylko w Grecji, ale i w całym basenie Morza Śródziemnego. Istotna jest tutaj również uprawa winorośli, która pozwala na produkcję wybornych win, z których słynie Attyka.

Grecka Attyka – atrakcje, które cię oczarują

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakimi kusi Attyka. Zwiedzanie tego regionu najlepiej rozplanować na co najmniej kilka lub nawet kilkanaście dni. Pierwszym punktem na trasie zwiedzania są Ateny. To stolica Grecji, a także miasto, w którym płynnie przenikają się historia i współczesność. Jedną z największych atrakcji jest Akropol, czyli kompleks świątynny położony na wzgórzu o wysokości 157 m n.p.m. W starożytności wzniesiono tutaj między innymi świątynie poświęcone Atenie (Partenon) oraz poświęcone jej i Posejdonowi (Erechtejon). W muzeum znajdującym się na terenie Akropolu podziwiać można m.in. posągi oraz inne cenne eksponaty świadczące o dawnej świetności tego miejsca. Dodatkowo z Akropolu rozciąga się piękny widok na miasto. Będąc w Atenach, nie można też pominąć Teatru Dionizosa, Łuku Hadriana czy Świątyni Zeusa Olimpijskiego. Warto zobaczyć także stadion olimpijski z 330 roku p.n.e., gdzie w 1896 roku odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. W Atenach znajduje się też kilka ciekawych muzeów, m.in. Narodowe Muzeum Archeologiczne (zaliczane do najważniejszych muzeów tego typu na świecie), a także Muzeum Bizantyjskie i Muzeum Benaki. Jeżeli chcemy odpocząć nieco od starożytnych artefaktów, w centrum naszego zainteresowania powinien znaleźć się Pireus, port w Attyce o bardzo nowoczesnym charakterze. Odnajdą się tutaj m.in. osoby, które szukają ciekawych przystani na bazy wypadowe do zwiedzania całego greckiego wybrzeża. Będąc w Pireusie, warto udać się do lokalnych kafejek i restauracji, które serwują lokalne dania bazujące na świeżych rybach i owocach morza. Warta odwiedzenia jest również Miejska Galeria Malarstwa. Miłośnicy sportu oraz historii starożytnej nie mogą ominąć Maratonu. Miasto to jest symbolem jednego z największych zwycięstw Greków w wojnach z Persami. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku organizowany jest bieg z Maratonu do Aten, który ma upamiętniać bohaterski bieg posłańca, który miał oznajmić Ateńczykom dobrą wiadomość o zwycięstwie. W Attyce nie zabraknie również pięknych plaż. Z uwagi na swoją urodę wybrzeże półwyspu, na jakim znajduje się Attyka, nazywane jest często Riwierą Grecką. Można tutaj wypoczywać zarówno na piaszczystych plażach (np. w miejscowości Voula), jak i na piaszczysto-żwirowych (np. w Anavyssos). Niektóre z plaż, szczególnie te znajdujące się z dala od większych ośrodków wypoczynkowych, położone są w niewielkich zatoczkach, otoczonych gęstymi lasami.

Kiedy najlepiej zaplanować wyjazd do Attyki?

Tutejszy klimat jest jedną z rzeczy, którymi kusi turystów Attyka. Pogoda, jaka tutaj panuje, zachęca do wypoczynku i zwiedzania regionu niemalże przez cały rok. Lato, a także wczesna jesień to idealny czas na wypoczynek nad morzem. Z kolei wczesna wiosna i tak zwany niski sezon to dobry czas na podziwianie zabytków, których w Attyce nie brakuje. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień – temperatura powietrza osiąga wtedy średnio ok. 28°C. Z kolei woda ma średnio ok. 24°C. W czerwcu, lipcu i wrześniu możemy liczyć na średnie temperatury powietrza od 25 do 27°C. Zdarzają się dni, gdy termometry będą wskazywały 35 kresek. Równie przyjemna jest temperatura wody w tym okresie. Z reguły wynosi ona ok. 22–24°C. Zimą, od grudnia do lutego, temperatura powietrza waha się pomiędzy 15 a 17°C. Warto przy tym pamiętać, że Attyka jest bardzo słonecznym regionem – latem można tu liczyć średnio na 12 słonecznych godzin w ciągu dnia.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Athanasios Gioumpasis/Getty Images

Pozostałe wiadomości