Podróże

Co zobaczyć we włoskim Bolzano?

Podróże

Aktualizacja:
GettyImages-592601669.jpg

Bolzano (stolica prowincji Bolzano-Alto Adige) od lat zachwyca turystów. Mieszają się tam kultury włoska, austriacka i niemiecka. Miasto to jest także ważnym ośrodkiem turystycznym, zwłaszcza dla amatorów sportów zimowych.

Zobacz także: Czym zachwyca turystów włoskie Corleone?

Atrakcji w Bolzano nie brakuje. Przed zwiedzaniem miasta przyda się jednak plan wycieczki. Jakie zabytki i inne ciekawe miejsca warto tam zobaczyć?

Zwiedzanie Bolzano – czego nie można pominąć?

Bolzano to historyczne miasto położone w regionie Trydent-Górna Adyga. Do dzisiaj można w nim zobaczyć wiele budynków, kościołów czy zamków z dawnych czasów. Zabytki Bolzano powinien poznać każdy przybywający do tego miasta turysta. Jednym z nich jest wybudowany w XII wieku Zamek Mareccio (wł. Castel Mareccio), który słynie m.in. z tego, że corocznie odbywa się tam święto wina. Na tę okazję przybywają do niego tłumnie nie tylko mieszkańcy prowincji, ale również turyści. Piazza Walther to główny plac miasta, na którym odbywają się wydarzenia kulturalne, a także jarmark bożonarodzeniowy w okresie przedświątecznym. Można śmiało powiedzieć, że to serce miasta, ale również świetne miejsce spotkań. Plac obfituje bowiem w restauracje i urokliwe kawiarnie. Na jego skraju położna jest przepiękna katedra z rzeźbionym dzwonem i robiącymi duże wrażenie mozaikami.

Gdzie jeszcze wybrać się w Bolzano? 

Ciekawym miejscem jest też Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu, w którym można podziwiać zmumifikowane szczątki „człowieka lodu” . Jego śmierć datuje się na 3300 lat p.n.e, a został znaleziony w latach 90. XX wieku przez niemieckich turystów podczas wycieczki górskiej. Jego ciało było zamrożone w alpejskim lodowcu. W muzeum można też zobaczyć eksponaty z regionu Alp z okresu mezozoiku i paleozoiku. Dla fanów literatury nie lada gratką będzie natomiast gotycki Zamek Runkelstein (wł. Castel Roncolo) z XIII wieku, znajdujący się na obrzeżach miasta i zlokalizowany na wysokiej skale. To właśnie w nim zobaczyć można freski przedstawiające dzieje bohaterów słynnej celtyckiej legendy, czyli Tristana i Izoldy. Latem często odbywają się tam imprezy artystyczne. Ciekawym obiektem jest także kaplica św. Jana. Nieopodal rynku znajduje się zaś Chiesa dei Domenicani , czyli kościół Dominikanów połączony z klasztorem, stanowiący doskonały przykład architektury gotyckiej. Warto również odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej , poświęcone przyrodzie regionu. Duże wrażenie robi w nim pokaźnych rozmiarów akwarium z rafą koralową.

Atrakcje turystyczne Bolzano

Niezbyt dobrym pomysłem jest wybranie się do tego miasta w sierpniu. Pogoda w Bolzano w tym czasie nie jest najlepsza, bo odnotowuje się najwięcej opadów deszczu. Zdecydowanie lepiej wybrać się na wakacyjny wyjazd w tamte rejony w lipcu, który jest najcieplejszy. Warto też dodać, że bliskość Alp sprawia, że w Bolzano jest nieco chłodniej w porównaniu z innymi popularnymi miastami północnych Włoch. Z tego powodu miłośnicy białego szaleństwa mają doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych aż do pierwszych dni maja. To właśnie majestatyczne góry są często powodem, dla którego miasto przeżywa istne oblężenie turystów . W Bolzano powstało nawet Muzeum Górskie. Na narty warto wybrać się przede wszystkim w okolice szczytu Ortler . To najwyższy szczyt w Tyrolu Południowym i znajduje się tam najwięcej ośrodków narciarskich.

Ciekawym miejscem i atrakcją Bolzano jest na pewno Piazza delle Erbe , czyli urokliwy rynek, na którym można kupić warzywa, owoce czy kwiaty. Dekoracyjnym elementem, na który warto tu zwrócić uwagę, są przepiękne XIX-wieczne arkady.

Zobacz także: Kamienne miasto Montepulciano – Włochy i ich malownicza kwintesencja

Bolzano – ciekawostki

Bolzano we Włoszech to najważniejsze miasto Tyrolu Południowego. To także ważny ośrodek przemysłowy, w którym na dużą skalę rozwinęło się hutnictwo aluminium i żelaza. Bolzano jest wyjątkowe z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że mieszają się tutaj wpływy włoskie i niemieckie. Na ulicach można usłyszeć oba języki, często stosowane wymiennie. Ciekawostką jest to, że niektórzy mieszkańcy posługują się także językiem ladyńskim, czyli retoromańskim dialektem używanym przez rdzennych mieszkańców Dolomitów . Od 1949 roku w Bolzano odbywa się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ferruccio Busoniego.

Podczas pobytu w Bolzano warto spróbować miejscowej kuchni, w której często znaleźć można gęste zupy, omlety, kiełbasy z kapustą i szpinakowe knedle. Będąc na jarmarku świątecznym, warto zaś zakupić wyjątkowe ażurowe ciastka z cukrem pudrem i marmoladą.

Więcej: 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości