Podróże

Filipiny, Luzon – co warto zobaczyć na wyspie? Atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Matteo Colombo/Getty ImagesManila

Wyspę Luzon zamieszkuje ponad 40 milionów osób. Znajduje się pomiędzy trzema morzami: Filipińskim, Sulu i Południowochińskim. Jakie są największe atrakcje turystyczne wyspy?

Luzon to wyspa o powierzchni ponad 100 tys. km2, co czyni ją największą wyspą archipelagu Filipin. To też najważniejszy region gospodarczy kraju. Wydobywa się tu rudy miedzi oraz uprawia m.in. trzcinę cukrową i ryż. Na wyspie znajduje się stolica kraju - Manila. Luzon oferuje turystom szereg atrakcji, począwszy od pięknych krajobrazów, niesamowitych pól ryżowych, a skończywszy na zabytkowych budowlach w stolicy kraju, Manili. Jakie jeszcze atrakcje warto zwiedzić na Luzon?

Wyspa Luzon - atrakcje turystyczne

Krajobraz Luzon jest bardzo różnorodny. Na południu wyspy przeważają wulkany, znajdują się tam też liczne jeziora. Środkowa część zdominowana jest przez równiny, z kolei na północy występuje krajobraz górski.

Jedną z największych atrakcji turystycznych na wyspie Luzon są bez wątpienia tarasy ryżowe w Banaue, w północnej części wyspy. Zajmują one powierzchnię ponad 20 tys. m2 i mieszczą się na wysokości 1500 m n.p.m. Często nazywa się je Ósmym Cudem Świata. Od 1995 roku znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tarasy ryżowe powstały ponad 2 tysiące lat temu. Prawdopodobnie zostały stworzone przez plemię Ifugao. Tarasy ryżowe zasila się wodą pochodzącą z leżących w pobliżu lasów ryżowych. Lokalni mieszkańcy żyją według tych samych zwyczajów od tysięcy lat.

W pobliżu pól ryżowych znajduje się niewielka miejscowość Sagada. Turyści odwiedzają wioskę głównie ze względów na wiszące trumny. Ten starodawny zwyczaj wywodzi się z wierzeń, że zmarli powinni być chowani w przewiewnych miejscach, które pozwalają duszom na opuszczanie ciał. Od stuleci trumny są więc wieszane na ścianach skalnych. Najstarsze z wiszących trumien liczą ponad 500 lat. Miejsca, gdzie można zobaczyć wiszące trumny, to na przykład Dolina Echa. Będąc w Sagadzie, powinniśmy również zwiedzić piękne jaskinie. Część z nich nie wymaga pomocy przewodnika.

Kolejną z atrakcji wartych zobaczenia na wyspie jest wulkan Taal położony na jeziorze Taal w prowincji Batangas. Taal zalicza się do wulkanów aktywnych. Aktywny stożek wulkany wystaje ponad taflę wody na wysokość ponad 300 m. Ostatnie wybuchy wulkanu miały miejsce w 1965 i 1977 roku.

Luzon - odpoczynek

Jeśli zaś szukamy błogiego odpoczynku, możemy udać się do Pagudpud, miejscowości leżącej na północy wyspy. Znajduje się tam urokliwa plaża ze złocistym, drobnym piaskiem. Woda oceanu ma przepiękną turkusową barwę i jest bardzo czysta. Pagudpud nie jest oblegane przez turystów, więc możemy liczyć na spokój i ciszę. Z racji tego, że fale często są wysokie, miasteczko przyciąga głównie surferów.

Innym ciekawym miejscem do odpoczynku jest Park Narodowy Hundred Islands położony w zachodniej części wyspy. Na terenie parku znajdują się liczne wysepki - jest ich łącznie 124, jednak jedynie trzy są zamieszkałe. To właśnie na nich możemy zatrzymać się w jednym z pensjonatów. Z kolei na kilku niezamieszkanych wysepkach możemy nocować w namiocie. Spanie na plaży na bezludnej wyspie może być naprawdę niezwykłym doświadczeniem. Pomiędzy wyspami można poruszać się łodzią lub kajakiem. Zwiedzanie wysepek w ten sposób nazywa się "Island hopping".

Manila - stolica na wyspie Luzon

Manila to miasto na wyspie Luzon, leżące przy rzece Pasig wpadającej do Zatoki Manilskiej. Manila jest dużym ośrodkiem miejskim, zamieszkuje ją około 2 miliony osób. Również tam znajdziemy wiele ciekawych zabytków, ulokowanych głównie w centrum miasta.

Zwiedzanie możemy zacząć od fragmentów fortyfikacji pochodzących z XVI wieku. W Manilii możemy również udać się na spacer na starówkę, Intramuros. W czasach kolonialnych mieściły się tam siedziby rządów Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych. Na uwagę zasługuje także znajdujący się nieopodal kościół św. Augustyna, którego budowa zakończyła się na początku XVII wieku. Inną piękną świątynią jest kościół św. Sebastiana. Na tle pozostałych budynków wyróżnia się też reprezentacyjny pałac Malacanang, który jest rezydencją prezydenta Filipin.

Vigan - historyczne miasto Luzon

Gdy już jesteśmy na wyspie Luzon, warto również wybrać się do malowniczego miasteczka Vigan, które znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. W Vigan dominuje hiszpańska architektura z czasów kolonialnych. Widać tu też wpływy włoskie i filipińskie. Miasteczko, ze względu na swoją urodę, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Vigan jest niewielkie, więc jego zwiedzanie nie powinno zająć więcej niż jeden dzień.

Luzon to niezwykle różnorodna wyspa, która ma wiele do zaoferowania turystom. Możemy zarówno zwiedzać malownicze miasteczka, podziwiać wulkany i zapierające dech w piersiach pola ryżowe, jak i spędzić noc na bezludnej wyspie.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Filipiny - z wysypiska na boisko

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Matteo Colombo/Getty Images

Pozostałe wiadomości