Podróże

Heidelberg w weekend – największe atrakcje miasta

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Heidelberg, Niemcy

Położony w południowych Niemczech Heidelberg to niewielkie miasto, przyciągające jednak przez cały rok rzesze turystów. Idealne na weekend, niepozorne, a skrywające w sobie kilka wartych obejrzenia historycznych miejsc. To obowiązkowy punkt w planie podróży każdego miłośnika niebanalnej, zabytkowej architektury. Co warto zwiedzić w Heidelbergu?

Heidelberg to miasto poetów, filozofów i uczonych, którzy do dzisiaj zjeżdżają na liczne festiwale i konferencje. Znajdują się w nim m.in. monumentalny kościół, zamek i uniwersytet, którego mury pamiętają jeszcze wiek XIV. Architektura i klimat miasta przypominają czasy renesansu, zachwycając turystów swoim niecodziennym pięknem. Przepływająca przez miasto rzeka Neckar, uzupełnia ten niecodzienny krajobraz. Heidelberg to miejsce, które musi zobaczyć i poczuć każdy.

Heidelberg – miasto zabytków

Heidelberg jest niewielkim miastem, które corocznie przyciąga kilka milionów turystów. Czyni go to najchętniej odwiedzanym miejscem w całych Niemczech. Architektura Heidelbergu oddaje historię miasta, zabierając turystę w podróż po epokach, począwszy od średniowiecza, przez renesans, barok aż do czasów współczesnych.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Heidelberg to jedno z nielicznych miast, które nie ucierpiało podczas II wojny światowej, dzięki czemu może poszczycić się całą listą zabytkowych atrakcji, m.in kościołami z XVIII wieku, barokowym miejskim Ratuszem z początku 1700 roku, trasą panoramiczną, z której można zobaczyć całe miasto. Inne ciekawe miejsca to: Ulica Główna, która jest jednocześnie najdłuższym w Europie deptakiem z początków XVIII wieku, Brama Karola, kościół świętego Ducha w Heidelbergu oraz liczne muzea.

Najpopularniejsze atrakcje Heidelbergu

Zamek w Heidelbergu – położony na zboczu góry Konugstuhl, to gotycko-renensansowy zamek o bogatej historii, którego data zbudowania nie jest znana. Co prawda pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1225 roku, jednakże mógł on być zbudowany dużo wcześniej. Początkowo pełnił funkcję obronną, by z czasem stać się miejscem reprezentacyjnym i siedzibą przyjmowania ważnych, przybywających do kraju osobistości. Położony w otulinie drzew, słynął z pięknego, wręcz bajecznego ogrodu Hortus Palatinus.

Zamek przyciąga również swoim wnętrzem, które daje turystom możliwość zwiedzenia Muzeum Aptekarstwa czy obejrzenia znajdującej się w piwnicach zamku tzw. Wielkiej Beczki – do jej zbudowania wykorzystano ponad 130 dębowych drzew. Dzięki swoim ogromnym wymiarom, oprócz przetrzymywania wina beczka służyła również za miejsce do tańca (dzięki zamontowanemu na niej parkietowi).

Uniwersytet w Heidelbergu – którego pełna nazwa brzmi Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu. Wybudowany w 1386 roku jest do dzisiaj najstarszym Uniwersytetem w Niemczech. Do jego powstania przyczynił się ówczesny papież Urban VI, który uczynił go zaraz po uniwersytecie w Pradze i w Wiedniu trzecim uniwersytetem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Początkowo był centrum rozwoju kalwinizmu, by w 1802 roku zyskać świecki charakter i takim pozostał do dzisiaj.

Uniwersytet w Heidelbergu jest miejscem matecznym kilkunastu laureatów Nobla. Na terenie uniwersytetu znajduje się jedna z piękniejszych atrakcji całego miasta – Ogród Botaniczny. Zajmuje on prawie 3 hektary i pełni przy uniwersytecie rolę instytucji naukowo-edukacyjnej. Ogród początkowo słynął z uprawy roślin leczniczych, którą zainicjował Heinrich Smetius. Dzisiaj na jego terenie uprawia się ponad 12 tysięcy roślin.

Góra Konigstuhl – sięgająca 567 m n.p.m góra należąca do pasma Odenwald. Dzięki swojemu położeniu jest doskonałym punktem widokowym, z którego można podziwiać całe miasto. Z jej szczytu rozpościera się także widok na Nizinę Górnoreńską. To wręcz bajkowy widok małego gotyckiego miasta zamkniętego w objęciach rozległych lasów. Na górę można dojechać kolejką górską. Natomiast sama góra prócz widoków ma również do zaoferowania kilka atrakcji. Obok ruin zamku, na jej zboczach znajdują się również liczne instytucje naukowe oraz park bajkowych postaci.

Opactwo św. Bartłomieja w Heidelbergu należący do kościoła łacińskiego klasztor benedyktyński położony w malowniczym miejscu na wzgórzu. Łączy w sobie bogatą historię ludzi, którzy tworzyli to miejsce i zostawili w nim swój ślad. Oddawany kolejno pod opiekę benedyktynów, cystersów, luteran, kalwinów, katolików i jezuitów. W 1926 roku klasztor ponownie wrócił w posiadanie benedyktynów, którzy osiedli i pozostają w nim do dzisiaj.

Po II wojnie światowej zakonnicy podjęli decyzję o otwartej formie klasztoru, zakładając w nim gospodarstwo ekologiczne ze sklepem, browar i karczmę. Dodatkowo mieszkający w nim bracia prowadzą w klasztorze działalność kulturalną, zapraszając na liczne wykłady i koncerty mieszkańców miasta i przybyłych turystów.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Hiroshi Higuchi/Getty Images

Pozostałe wiadomości