Podróże

Astana – kazachska stolica i wszystko, co oferuje turystom

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Astana to nietypowa stolica, która zadziwia zarówno nowoczesnym budownictwem, jak i okultystyczną symboliką. Na odwiedzających miasto czeka intrygująca Piramida Pokoju i Pojednania oraz kunsztowna konstrukcja Biblioteki Prezydenckiej. Podpowiadamy, co jeszcze warto zobaczyć w Astanie.

Wspaniałość zabudowań miasto Astana zawdzięcza rządzącemu od 1997 roku prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi. Niektórzy uważają, że ogrom monumentalnych budowli odzwierciedla nie tylko chęć stworzenia luksusowej stolicy, ale również megalomanię polityka.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Astana ‒ stolica Kazachstanu

Astana stolicą Kazachstanu jest od 1997 roku, kiedy to z Ałma-Aty przeniósł ją Nursułtan Nazarbajew ‒ prezydent Kazachstanu panujący do czasów obecnych. Od momentu przeniesienia miasto przechodzi gruntowną przebudowę pod okiem angielskich architektów, a do 2007 roku także słynnego japońskiego architekta Kisho Kurokawy, który przed swoją śmiercią zdążył oddać terminal pasażerski portu lotniczego w Astanie. Astana zgodnie z założeniami Nowego Porządku Świata ma się stać stolicą luksusową. Budową wielu reprezentatywnych budowli zajmuje się grupa architektów ze znanej na całym świecie firmy Foster and Partners. Skąd Kazachstan ma fundusze na kosztowną renowację swojej stolicy? Przebudowa finansowana jest w większości z zysków z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Co ciekawego kryje stale odnawiane miasto Astana? Mnóstwo ekstrawaganckich budynków, które można zobaczyć wyłącznie tutaj.

Pałac Prezydencki Ok Orda

Pałac Prezydencki nie jest miejscem zamieszkania głowy państwa, a budynkiem, gdzie prezydent pracuje i w którym znajduje się muzeum jego osiągnięć. Budynek o wysokości 80 m został wybudowany w latach 2001–2004. W konstrukcji uwagę zwraca niebieska kopuła z iglicą, na której końcu umieszczony został orzeł trzymający kulę. Pałac jest centralnym punktem Astany. Warto wybrać się na spacer wokół monumentalnego budynku, gdzie rozciągają się: ogród, z budynkiem Kazachskiej Filharmonii Narodowej o intrygującej konstrukcji przypominającej płatki kwiatów, i bulwary z nowoczesnymi budowlami.

Pomnik Bajterek

Bajterek oznacza "wysoką topolę" i być może w zamyśle prezydenta miał ją przypominać. Bo pomnik to wynik projektu Nazarbajewa, który miał naszkicować wieżę na papierowej serwetce. Pomnik ma formę wieży mierzącej 97 m wspartej na stelażu z białej stali i zakończonej złotą kulą. Na szczycie pomnika w kuli znajduje się punkt widokowy, skąd rozciąga się efektowna panorama miasta. Można się tam w barze napić zimnego piwa i przyłożyć swoją dłoń do odcisku dłoni prezydenta. Odcisk widnieje na sztabce złota ułożonej na malachitowym cokole. Po przyłożeniu swojej dłoni turyści mogą usłyszeć dźwięki hymnu narodowego.

Namiot Chan Szatyr

"Namiot króla" został zaprojektowany przez słynnego angielskiego architekta Normana Fostera. Budowla jest przezroczysta i przypomina swoją konstrukcją kazachską jurtę, tym sposobem futurystyczny budynek ciekawie nawiązuje do tradycji. Znajduje się w nim centrum handlowe. Jest dość nietypowe, gdyż na ostatnim piętrze można skorzystać z krytego basenu z plażą wypełnioną piaskiem przywiezionym z Malediwów.

Piramida Pokoju i Pojednania

Piramida to jedna z najciekawszych budowli w Astanie. Pełna okultystycznych symboli ma również interesujące znaczenie. Konstrukcja Piramidy odzwierciedla celebrowany w Kazachstanie kult słońca ‒ najstarszej okultystycznej religii świata. Budowla stoi przed Pałacem Prezydenckim, od którego oddzielona jest rzeką Iszym. Piramida Pokoju i Pojednania to efekt projektu Normana Fostera, jej budowa pochłonęła 58 mln dolarów. Piramida osiąga wysokość 62 m, długość jej podstawy to również 62 m. Dolne kondygnacje przypominają granit, na górze wykonana jest ze szkła. Dół pozbawiony jest całkowicie dostępu do światła dziennego, którym wypełnione są natomiast górne przeszklone piętra. Taki układ ma znaczenie symboliczne i odzwierciedla podział społeczeństwa na "lud", "grupę zwierzchników" i "nieujawnioną grupę osób decydujących". Na dole umiejscowiona jest sala operowa, nad nią znajduje się Słoneczny Stół, przy którym spotykają się liderzy światowych religii. Spotkania międzyreligijne mają na celu wyłonienie Światowej Religii Nowej Ery, czyli New Age. Co trzy lata organizowane są tam również kongresy Liderów Światowych Tradycyjnych Religii. Sufit sali spotkań oświetlony jest przez przeszklenia Piramidy. Odwiedzając Piramidę, warto wejść na sam jej szczyt, czyli Besik Hall, który dzięki przeszkleniu jest świetnym punktem widokowym na miasto.

Biblioteka Prezydencka

Wybudowana w latach 2009–2012 Biblioteka Prezydencka, która mieści zbiory narodowe, intryguje nietypową konstrukcją architektoniczną. Powstała na planie spirali jest jedynym na świecie budynkiem tego typu, co sprawia, że stanowi obowiązkowy punkt dla odwiedzających Astanę. Została zaprojektowana przez Duńczyków, którzy wzorowali się na wstędze Möbiusa i połączyli w jedno okrąg, rotundę, łuk i tradycyjną jurtę, z tego względu efekt jest zachwycający.

Meczet Nur-Astana

Największy meczet w Azji Centralnej został zbudowany w 2005 roku ze środków ofiarowanych przez sułtana Kataru. Świątynia jest okazała, może pomieścić 5000 wiernych. Meczet ozdabia pozłacana kopuła sięgająca wysokości 40 m. Cztery minarety wysokości 64 m sprawiają, że budowlę widać z daleka. Ciekawe jest również wnętrze meczetu ‒ bogato zdobione i bardzo barwne.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Bilal Arslan/Getty Images

Pozostałe wiadomości