Wyjazdy w Alpy. Które miejsca są najlepsze na zimowe wakacje?

zimowe Alpy
Fot. Geir Pettersen / Getty Images
Alpy leżą na terytorium następujących europejskich państw: Włoch, Słowenii, Niemiec, Liechtensteinu, Szwajcarii, Austrii, Monako i Francji. Ten piękny łańcuch górski od stuleci przyciąga miłośników zimowego szaleństwa. Gdzie wybrać się na narty w Alpy?

Alpy są najwyższym łańcuchem górskim na kontynencie europejskim. Zajmują powierzchnię ponad 220 tys. km2, a ich długość wynosi około 1200 km. Gdzie znajdują się Alpy? Ten łańcuch górski ciągnie się od wybrzeża Morza Śródziemnego aż po dolinę Dunaju w pobliżu Wiednia. Jest idealnym kierunkiem podróży o każdej porze roku. Wyjazd w Alpy na narty to doskonały pomysł na aktywny zimowy urlop. Gdzie najlepiej pojechać?

Alpy austriackie

Alpy w Austrii leżą stosunkowo niedaleko od Polski. Można pojechać autem, autobusem lub pociągiem do Wiednia i stamtąd wyruszyć w góry. Stoki narciarskie są bardzo dobrze przygotowane. Również usługi i jakość infrastruktury znajdują się na najwyższym poziomie. Trasy są świetnie oznakowane, a wyciągi wygodne i szybkie. Dużym plusem Austrii jest też to, że każdy miłośnik białego szaleństwa znajdzie coś dla siebie, niezależnie od swoich umiejętności. Dla osób początkujących i średniozaawansowanych szczególnie polecane są Tyrol i Ziemia Salzburska – charakteryzują się one łagodnymi trasami i pięknymi krajobrazami. Zaawansowani narciarze mogą z kolei wybrać się do wysokogórskich ośrodków w Vorarlbergu.

Często zdarza się jednak, że trzeba się zatrzymać w małych górskich miejscowościach i stamtąd dojeżdżać na stoki swoim samochodem lub skibusem. Kolejnym minusem jest to, że zakwaterowanie i ceny skipassów są niestety dosyć drogie. Polacy na zimowe wyjazdy najczęściej wybierają właśnie Austrię . Na zimowy urlop najchętniej jeżdżą do Tyrolu, Ziemi Salzburskiej i Karyntii.

Zobacz film: Narty czy snowboard? Źródło: Dzień Dobry TVN

Alpy włoskie

Alpy we Włoszech są zaraz po Alpach austriackich najchętniej odwiedzanymi przez Polaków. Włoskie Alpy to regiony znajdujące się w Dolinie Aosty i przy Mont Blanc. Ośrodki narciarskie są tam bardzo zróżnicowane – można korzystać zarówno z łagodnych tras dla początkujących i średniozaawansowanych, jak i z wysokogórskich tras zarezerwowanych dla zaawansowanych narciarzy. Są one zazwyczaj bardzo dobrze przygotowane. Infrastruktura również jest na wysokim poziomie.

Narciarzy i snowboardzistów do włoskich Alp przyciąga też tzw. „włoski klimat”. Mieszkańcy są zrelaksowani, uśmiechnięci i weseli. Dodatkowym atutem jest pyszna włoska kuchnia, która po całodniowych zimowych szaleństwach smakuje jeszcze lepiej.

Alpy francuskie

We Francji znajduje się kilka najsłynniejszych miejscowości górskich np. Chamonix czy Val d’Isere. Francuskie Alpy są polecane średniozaawansowanym i zaawansowanym narciarzom. Wiele tras jest trudnych i wymagających. Wszystkie jednak są bardzo dobrze przygotowane. Również infrastruktura we francuskich Alpach znajduje się na wysokim poziomie.

Alpy szwajcarskie

Alpy Berneńskie, Alpy Glarneńskie, Alpy Lepontyńskie – to tylko kilka z licznych pasm Alp leżących na terenie Szwajcarii. Szwajcarskie Alpy zajmują aż 60% powierzchni kraju. Najwyższym szczytem jest Dufourspitze – ma on wysokość 4634 m n.p.m. Średnia wysokość Alp leżących na terenie tego państwa to 1700 m n.p.m.

Szwajcaria jest drogim krajem, jednak mimo to przyciąga rzesze narciarzy i snowboardzistów. Decyduje o tym infrastruktura na najwyższym poziomie i świetnie przygotowane trasy. Panują tam też świetne warunki do jazdy off-piste . Szwajcarskie Alpy , tak jak te francuskie, są polecane średniozaa,wansowanym i zaawansowanym narciarzom.

Alpy – najwyższy szczyt

Najwyższym szczytem Alp jest Mont Blanc. Ma on wysokość 4808,72 m n.p.m. i leży na włosko-francuskiej granicy. Górę tę nazywa się często Dachem Europy. Mont Blanc, należący do Korony Europy, jest najczęściej uważany za najwyższy szczyt Starego Kontynentu. Jednak niektórzy alpiniści i naukowcy inaczej określają granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i za najwyższy szczyt uważają Elbrus (5642 m n.p.m.), leżący w Rosji na terenie Kabardo-Bałkarii.

Pierwsze, nieudane próby zdobycia Mont Blanc to wyprawy Horacego Benedykta de Saussure’a , przyrodnika ze Szwajcarii, w 1785 r. Dach Europy został po raz pierwszy zdobyty 8 sierpnia 1786 r. przez Jacques’a Balmata i Michela Paccarda . W następnym roku de Saussure z sukcesem powtórzył próbę zdobycia góry. Pierwszy Polak, który wspiął się na Mont Blanc w 1818 r., to Antoni Malczewski . Pomocą służyło mu 11 przewodników. Malczewski był ósmą osobą na świecie (nie licząc przewodników i tragarzy), która stanęła na szczycie Dachu Europy.

Zobacz także:

Gdzie na narty w Polsce?

Jak przygotować dziecko na wyjazd na narty?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości