Podróże

Albufeira w Portugalii kusi pięknymi plażami, ciekawą historią i wieloma atrakcjami. Dlaczego warto tam jechać?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rocky89/Getty ImagesAlbuferia

Albufeira leży nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. To jedna z najpopularniejszych miejscowości regionu Algarve. Wyróżnia się szerokimi piaszczystymi plażami, bujną roślinnością śródziemnomorską oraz bogatą historią.

Przez setki lat Albufeira była pod rządami najpierw Rzymian, a następnie Maurów. Po chwilowym odrodzeniu miasto ucierpiało w wyniku licznych trzęsień ziemi. Wiek XIX przywrócił portugalskiej Albufeirze dawną świetność. Dziś to jedna z najpopularniejszych miejscowości wczasowych nie tylko regionu Algarve, ale i całej Portugalii. Czym się wyróżnia Albufeira?

Albufeira – najpopularniejsza miejscowość wczasowa w Portugalii

Albufeira położona jest w regionie Algarve w Portugalii, nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Jest to najpopularniejsza miejscowość wczasowa tego regionu. Z uwagi na dużą liczbę turystów miasto pełne jest kawiarni, restauracji, hoteli czy barów. Charakteryzuje się łagodnym klimatem w miesiącach letnich oraz wysokimi temperaturami. Od strony południowej Albufeira otoczona jest szerokimi piaszczystymi plażami, a od północnej śródziemnomorską roślinnością z gajami oliwnymi, pomarańczowymi i figowcami. W dawnych czasach portugalska Albufeira była wioską rybacką pełną małych białych domków. Nazwa miasta pochodzi z języka mauretańskiego i oznacza „zamek na morzu”. Początkowo Albufeira należała do Rzymian, a następnie do Maurów. Kiedy Maurowie zostali wypędzeni, Albufeira rozkwitła pod względem ekonomicznym dzięki handlowi z miastami położonymi nad Morzem Śródziemnym. W XVIII wieku Albufeira ucierpiała w wyniku trzęsień ziemi, dopiero wiek XIX przywrócił jej dawną świetność. Od lat sześćdziesiątych XX wieku Albufeira funkcjonuje głównie jako słynne centrum turystyczne. Miejscowość zamieszkuje obecnie około 19 tysięcy mieszkańców.

Albufeira – plaże i temperatura wody

Albufeira pełna jest pięknych, piaszczystych, szerokich plaż. Miasto otaczają trzy plaże: Pescadores, Peneco i Inatel. Okoliczni mieszkańcy nazywają je amfiteatrem miasta. Za najpopularniejszą z nich uchodzi Praia do Peneco. Prowadzi do niej wykuty w skałach tunel. Ze względu na tę interesującą lokalizację plaża Peneco jest zawsze pełna turystów. O wiele spokojniejsza i mniej zaludniona jest Praia do Pescadores, czyli Plaża Rybaków. Można jeszcze udać się nieco dalej, by wyciszyć się na otoczonej klifami i niemal pustej Praia da Oura. Należy się nastawić na to, że temperatura wody w Albufeirze nie jest zbyt wysoka. Wszystko jednak zależy od przemieszczających się w Oceanie Atlantyckim prądów morskich – niektóre z nich są zimne, a niektóre ciepłe. W miesiącach letnich, w lipcu i sierpniu, temperatura wody w Albufeirze wynosi około 22℃.

Jakie atrakcje czekają turystów w Albufeirze?

Ponieważ portugalska Albufeira jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych, nie można narzekać tu na brak atrakcji. Turyści znajdą tu wiele rozrywek i możliwości ciekawego spędzenia czasu.

Sporty wodne – Albufeira to znakomite miejsce dla miłośników żeglarstwa, jazdy na nartach wodnych, windsurfingu, nurkowania.

Jazda konna – to kolejny sport, który można uprawiać podczas wakacji w Albufeirze. Jazda konno przy klifach oraz po plaży ma wielu miłośników.

Golf – w Albufeirze znajdują się liczne kluby golfowe, a ten sport jest bardzo popularny.

Targ rybny – targ cieszy się dużym powodzeniem, codziennie można kupić tu świeże ryby prosto z łodzi rybackich.

Nocne życie – Albufeira nigdy nie śpi, więc fani nocnego życia z pewnością nie będą się nudzić. Niemal na każdej ulicy znaleźć można mnóstwo dyskotek, jarmarków, klubów, restauracji barów karaoke.

Albufeira – co warto zobaczyć?

Jeśli ma się już dość plażowania czy udziału w nocnym życiu, można udać się na zwiedzanie miasta i całego regionu Algarve, w którym znajduje się wiele naprawdę ciekawych miejsc.

Porches – to jedna z bardziej znanych miejscowości wypoczynkowych regionu.

Lagos – stolica regionu Algarve, a zarazem jedno z najstarszych okolicznych miast. Z Albufeiry można tu dojechać autobusem.

Park Zoomarine – to połączenie parku wodnego z zoo. Organizowane są tu pokazy zwierząt morskich, połączone np. z terapią z udziałem delfinów. Park położony jest w miejscowości Agoz, około 10 kilometrów od Albufeiry.

Stare miasto Albufeiry pełne jest zabytkowych budynków, znajdują się tu m.in. XVIII-wieczny kościół parafialny (Igreja Matriz), Kaplica Miłosierdzia z XV wieku (Capela da Misericórdia), Muzeum Archeologiczne, kościół św. Sebastiana (Igreja de São Sebastião) z XVIII-wiecznym ołtarzem z drewna. W kościele znaleźć można wiele cennych rzeźb i obrazów, jak choćby wizerunek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia, patronki Albufeiry.

Stara wieża zegarowa Torre do Relógio to kolejne ciekawe miejsce w Albufeirze. Wieża pochodzi z czasów panowania Maurów. W XIX wieku została udekorowana ażurową żelazną koroną. Jest uznawana za symbol miasta.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dubaj krwią zbudowany?

Dubaj krwią zabudowany?
Dubaj krwią zabudowany?
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Rocky89/Getty Images

Pozostałe wiadomości