Podróże

5 powodów, dla których warto spędzić wakacje na Węgrzech

Podróże

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
mat. prasowe 5 powodów, dla których warto spędzić wakacje na Węgrzech

Kiedy Polacy wyjeżdżają na wakacje za granicę, najczęściej wybierają kierunki takie jak Włochy, Hiszpania, Grecja albo kraje Afryki Północnej. Tymczasem całkiem niedaleko jest kraj warty odwiedzenia, gdzie można dobrze odpocząć, a przy okazji poznać kulturę narodu, który jest bardzo przyjaźnie nastawiony do Polaków. Oto 5 najważniejszych powodów dla których warto wybrać się na Węgry.

Powód 1 - niewielka odległość

Ciekawe, czy wiecie, że kilka wieków temu Polska sąsiadowała z Węgrami? Granica przebiegała między innymi na rzece Dunajec. Słynny zamek Nidzica był niegdyś warownią węgierską. Wprawdzie teraz pomiędzy naszymi krajami znajduje się Słowacja, ale i tak mieszkańcy południowej Polski (na przykład Katowic) mają bliżej nad Balaton niż nad Morze Bałtyckie. Można więc łatwo wybrać się własnym samochodem, dzięki któremu będziecie mogli na miejscu zwiedzać różne miasta i atrakcje bez konieczności korzystania z biur podróży albo komunikacji publicznej.

Bliska odległość jest dobra, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Jazda nie będzie męcząca, a w kilka godzin zajedziecie do hotelu albo innego miejsca noclegowego.

Wprawdzie język węgierski i polski są do siebie zupełnie niepodobne i trudno zrozumieć mowę naszych "bratanków", ale kilka dni w ich kraju na pewno pomoże Wam nauczyć się przynajmniej najbardziej podstawowych zwrotów. Przy odrobinie dobrej woli można się dogadać po angielsku, niemiecku, albo... na migi.

Powód 2 - pyszne jedzenie i wino

Kuchnia węgierska z pewnością należy do najlepszych w Europie. Zwłaszcza dla osób, które lubią bardzo pikantne i mocno przyprawione potrawy. Dania węgierskie zawierają dużo warzyw (zwłaszcza sezonowych), często połączonych z mięsem. Jedzenie to jest więc sycące i zaspokoi każdy, nawet wielki głód. W węgierskiej kuchni nie może zabraknąć oczywiście papryki. Wiele dań serwowanych w madziarskich restauracjach ma cygańskie pochodzenie.

Gulasz, leczo, bogracz są daniami powszechnie znanymi i często serwowanymi w restauracjach całego świata (w domowych gospodarstwach też). Ale, czy wiecie co to jest langosz, kurtoszkalacz albo libamaj? Jeśli nie, to koniecznie sprawdźcie w encyklopedii lub Internecie. Może ich zdjęcia albo sposób przyrządzania zachęcą was do spróbowania tych smakołyków w Budapeszcie.

Dla formalności przypomnimy jeszcze takie węgierskie specjały jak zupa rybna (halaszle), węgierska zupa gulaszowa, faszerowana papryka, a na deser tort dobosza.

W tym niewielkim kraju znajdziecie ponad dwadzieścia regionów winiarskich. Najsłynniejszy jest oczywiście Tokaj, w którym wyrabia się słodkie wina. Znawcom tematu na pewno nieobca jest także nazwa regionu Eger, z którego pochodzi Bikaver, czyli "Bycza Krew".

Powód 3 - Balaton i termy

Węgry nie mają dostępu do morza. Za to wiele ośrodków wypoczynkowych znajdziecie nad brzegami najsłynniejszego tutaj jeziora czyli nad Balatonem. W Europie Środkowej jest ono największe. Ma powierzchnię 592 km kw. Na mapach szukajcie go w południowo-zachodniej części kraju, około 80 km od Budapesztu.

Balaton czasem nazywany jest "węgierskim morzem". Nad jego brzegami wyrosło mnóstwo kurortów z kąpieliskami. Między innymi Keszthely, Balatonkenese, Balatonlelle i mnóstwo innych. Godny polecenia jest półwysep Tihany z parkiem narodowym i słynnym opactwem benedyktynów. W miejscowości Tapolca można pływać łódką po wodach jaskini, a miasto Veszprem nazywane jest węgierskim Rzymem, ponieważ stoi na siedmiu wzgórzach. Pobyt nad Balatonem może być rajem dla miłośników wędkarstwa i żeglarstwa.

Wiele kurortów i ośrodków wypoczynkowych znajdziecie w okolicach węgierskich term. A jest ich tu mnóstwo. Do najsłynniejszych należą Heviz - prawdziwe termalne jezioro, Miskolctapolca - łaźnie ukryte w grotach skalnych i ulubione przez Polaków - Hajduszoboszlo. Warto sprawdzić ofertę bazy noclegowej na Węgrzech na przykład na stronie www.interhome.pl/wegry/

Powód 4 - Budapeszt

Budapeszt bez wątpienia należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych europejskich stolic. Miasto jest położone nad Dunajem, ponad którym możecie przejść słynnym Mostem Łańcuchowym.

W stolicy Węgier koniecznie trzeba zobaczyć zamek. No i oczywiście parlament - jeden z najsłynniejszych zabytków naszego kontynentu. Nocą jest on pięknie oświetlony, a do wnętrza można wejść po wykupieniu biletu. Warto też odwiedzić Basztę Rybacką, a także kościół Macieja.

W samym Budapeszcie także znajdziecie termy. Między innymi słynne Łaźnie Gellerta. Warto także zobaczyć Plac Bohaterów, obok którego stoją budynki Muzeum Sztuk Pięknych.

Wycieczka do Budapesztu może być dobrą propozycją dla wszystkich, którzy nie mają odwagi jechać za granicę własnym samochodem. Trasę można bowiem pokonać m.in. pociągiem.

Powód 5 - inne atrakcje turystyczne Węgier

Jeżeli zaliczycie już wszystkie atrakcje Budapesztu, wykąpiecie się w termach albo w jeziorze Balaton, możecie pojechać na przykład do urokliwej osady Holloko. Jest to wieś wpisana na listę UNESCO, a to dlatego, że dzięki starej architekturze wygląda jak prawdziwy żywy skansen. Tam też znajdziecie ruiny trzynastowiecznego zamku.

Warto też zwiedzić bardzo bogate w zabytki miasto Pecz. Jest tam między innymi kompleks grobowców z czwartego wieku. Zwróćcie też uwagę na tutejszą wielokulturowość. Natomiast nad miastem Esztergom góruje wspaniała bazylika świętego Wojciecha. Możecie w niej zobaczyć piękną kolekcję naczyń liturgicznych.

Gdybyście jednak woleli wyjechać poza miasto, wartymi polecenia jest Park Narodowy Hortobagy. Na terenie Węgier znajdują się też największe europejskie stepy nazywane "puszta". Przepiękne jaskinie zwiedzicie natomiast w Parku Narodowym Krasu Węgierskiego. Najsłynniejsza z nich nazywa się Jaskinia Baradla.

Gdzie nocować?

Wyjeżdżając do innego miasta, a tym bardziej do innego kraju oczywiście musimy pomyśleć o znalezieniu miejsc noclegowych. Najbardziej oczywiste wydają się hotele. Są także inne możliwości, na przykład zamieszkanie w domach i apartamentach wakacyjnych. Są one zwykle dużo wygodniejsze, zapewniają więcej przestrzeni i prywatności. Na dodatek w dobie pandemii koronawirusa pozwalają na utrzymanie dystansu od innych ludzi.

Na Węgrzech na pewno znajdziecie coś na miarę waszych oczekiwań i możliwości finansowych.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości