Parenting

Gumowe, nakręcane i piankowe zabawki do kąpieli dla dzieci. Jak je wybrać i czyścić?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Dziecko, Zabawki, Kąpiel

Wybierając zabawki do kąpieli, rodzice często nie wiedzą, na co się zdecydować. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wiek dziecka, ale również na jego osobiste zainteresowania. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje zabawek do kąpieli dla dzieci. Jak je czyścić i kupić dobry organizer, który pomoże utrzymać porządek w łazience?

Zabawki do kąpieli sprawią, że pielęgnację polubią nawet te maluchy, które za unikają wody. Sklepy oferują wiele zabawek, które nie tylko umilą czas w łazience, ale również pełnią funkcję edukacyjną i rozwijają umiejętności motoryczne. Sprawdź, co cieszy się największą popularnością, co może spodobać się twojemu dziecku i dlaczego warto kupić także pojemnik na zabawki do kąpieli.

Jak wybrać zabawki do kąpieli?

Głównym kryterium wyboru zabawek jest wiek dziecka. Warto zwracać uwagę na to, co umieszczone jest przez producenta na opakowaniach, ale również obserwować, czym najbardziej lubi bawić się dziecko. Zabawki do kąpieli dla dzieci w wieku 2–4 lat będą zupełnie inaczej skonstruowane niż te, które przeznaczone są dla niemowląt. Przy zakupie pierwszych zabawek dla dziecka warto zaopatrzyć się również w organizer na zabawki kąpielowe, dzięki któremu utrzymanie porządku w łazience będzie znacznie łatwiejsze.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Zabawki do kąpieli – najciekawsze rodzaje

  • gumowe zabawki do kąpieli – najpopularniejszą zabawką jest oczywiście żółta kaczuszka, ale obecnie można znaleźć wiele innych zwierzątek i kształtów, które mogą zainteresować dzieci. Im bardziej kolorowa i zwracająca uwagę gumowa zabawka, tym lepiej. Ten rodzaj zabawek sprawdzi się dla dziecka w każdym wieku;
  • zabawki do kąpieli na przyssawki, które można umieszczać na brzegach wanny;
  • kredki i kolorowanki do wanny – warto zaopatrzyć się w takie zabawki, zanim dziecko zacznie malować po ścianach i meblach. Kredki można szybko zmyć z brzegów wanny czy lustra, a w trakcie kąpieli dziecko będzie niezwykle szczęśliwe, że nikt nie ogranicza jego kreatywności;
  • pływające i nakręcane zabawki do kąpieli – taki rodzaj zabawek na pewno przypadnie do gustu małym dzieciom, które jednocześnie będą mogły poćwiczyć wykonywanie trudnych ruchów rękami;
  • instrumenty – dzięki bębenkom, pianinom czy fletom dzieci mogą tworzyć muzykę i rozwijać swoją kreatywność. Są to całkowicie bezpieczne zabawki do kąpieli, których można używać na powierzchni wody lub pod wodą;
  • piankowe zabawki do kąpieli – wszelkiego rodzaju puzzle (literki, zwierzęta, ludzie) bez problemu kleją się do brzegów wanny, a dziecko może układać z nich ciekawe historyjki. 

Pojemnik na zabawki do kąpieli – jaki wybrać i gdzie go umieścić?

Odpowiednio dobrany pojemnik na zabawki do kąpieli może przedłużyć ich żywotność i utrzymać je w dobrym stanie. Na rynku dostępnych jest wiele różnych pudełek w kształcie zwierząt czy postaci z bajki, warto zwrócić jednak uwagę na mocowanie i materiał, z którego wykonany jest taki sprzęt. Dużą popularnością cieszą się plastikowe pojemniki z przyssawkami, które można umieścić na szybie prysznica, brzegu wanny lub gładkiej ścianie w łazience. Pojemniki z przyssawkami zazwyczaj radzą sobie z większą ilością zabawek, a tym samym z cięższymi przedmiotami.

Jeśli jednak w łazience panuje zbyt duża wilgotność powietrza lub woda dostanie się bezpośrednio pod mocowanie, pojemnik może się odklejać od ściany czy szyby prysznica. Z kolei organizery z siatką umieszczane na brzegu wanny pod wpływem zbyt ciężkich zabawek mogą się szybko porozrywać.

Jak wyczyścić zabawki do kąpieli?

Po każdej kąpieli warto dokładnie opłukać zabawki wodą z mydłem i pozostawić je do wyschnięcia. Przynajmniej raz na 2–3 tygodnie należy dokładnie je umyć, aby pozbyć się większych zanieczyszczeń i nie doprowadzić do pojawienia się na nich pleśni. Do czyszczenia zabawek można użyć specjalnych środków, które sprzedawane są w sklepach lub roztworu wody i octu. Przyjmuje się, że na 1 szklankę octu należy zastosować 2 litry wody. To skuteczny, naturalny i całkowicie bezpieczny sposób. Zabawki możesz wyczyścić na dwa sposoby – ręcznie i za pomocą pralki lub zmywarki. Jeśli zabawki są wyjątkowo brudne, warto połączyć obie metody.

Ręczne czyszczenie zabawek

Do miski wlej roztwór ciepłej wody i octu. Umieść zabawki w misce i dokładnie zanurz je w wodzie na około 10 minut. Przy użyciu gąbeczki dokładnie wyszoruj wszystkie zabawki. Dokładnie opłucz zabawki i wylej brudną wodę z octem. Do miski nalej czystej, ciepłej wody i jeszcze raz opłucz zabawki. Pozostaw je aż do wyschnięcia w miejscu z niską wilgotnością powietrza.

Czyszczenie zabawek w pralce

Do przegródki na proszek wlej szklankę octu. Jeśli zabawki mają otwór, możesz wlać go również bezpośrednio do nich. Wszystkie zabawki umieść w pralce. Nastaw krótki, 15- lub 30-minutowy program prania. Temperatura nie powinna być wyższa niż 40 st. C. Po praniu nalej ciepłej wody do dużej miski i dokładnie wypłucz zabawki. Pozbądź się wody z wnętrza zabawek, dokładnie wszystko wyciśnij. Pozostaw zabawki na półce lub na ręczniku i poczekaj, aż wyschną.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Iris Images

Pozostałe wiadomości