Sesja rodzinna – kiedy i dlaczego warto ją zorganizować?

Parenting

Aktualizacja:
Fot. monkeybusinessimages / Getty Images

Zdjęcia rodzinne należą do ulubionych pamiątek większości z nas. Udaną sesję rodzinną można zorganizować zarówno w domowym zaciszu, jak i w każdej innej przestrzeni.

Sesja rodzinna – co powinna pokazywać?

Celem, dla którego robi się zdjęcia rodzinne , jest ukazanie kontaktów i związków między poszczególnymi osobami. Nierzadko występują na nich zarówno babcie, dziadkowie, jak i najmłodsze pociechy. Te fotografie umieszczane są później w albumie, który przechowywany jest w specjalnym miejscu, gdyż stanowi cenną pamiątkę. Fotografie familijne powinny eksponować emocje i bliskość. Nie oznacza to, że na każdym ze zdjęć wszyscy muszą się uśmiechać lub pozować.

Do przeprowadzenia udanej sesji rodzinnej niezbędna jest cierpliwość. Niekiedy bowiem trzeba zrobić przerwę, aby przewinąć i nakarmić noworodka. Z kolei starsze osoby mogą być w pewnym momencie zmęczone staniem, a młodsze dzieci mogą być głodne lub nieco znudzone. Jednak fotograf może wówczas skoncentrować się na ujęciach siedzących lub „wtopić” się w tłum i zrobić kilka spontanicznych zdjęć. Wtedy łatwiej uchwycić zwyczajne, codzienne czynności, które też warto uwiecznić na fotografiach.

Zdjęcia rodzinne – jakie ubrania wybrać?

Każda sesja rodzinna rządzi się swoimi prawami i to, w jakich ubraniach powinno się w niej wystąpić, zależy często od koncepcji. Warto wcześniej określić wymagania wobec finalnego efektu. Inspiracji można poszukać w Internecie, w starych albumach ze zdjęciami lub magazynami z modą.

Komfort i wygoda – to najlepsze kryteria doboru odzieży na sesję zdjęciową. Ubrania wszystkich osób na niej występujących powinny też do siebie pasować. Lepiej nie wkładać tych ubrań, butów i dodatków, których na co dzień się nie nosi. Dobrym pomysłem jest także przygotowanie zapasowego zestawu ubrań dla dzieci –w trakcie sesji mogą ubrudzić się jedzeniem. Aby uniknąć stresu związanego z całym doborem kreacji, najlepiej wybrać ją co najmniej kilka dni przed sesją.

Ubrania na sesję nie powinny być brudne i zbytnio zniszczone. Nie wskazane jest również zakładanie zbyt ciasnej odzieży, która wbrew pozorom wcale nie powoduje, że wygląda się szczuplej. Jeżeli któraś z pań zdecyduje się na sukienkę z odsłoniętymi ramionami lub dekoltem, powinna wówczas zadbać, by na skórze nie były widoczne ślady po staniku – będzie to gwarancją udanej sesji zdjęciowej rodzinnej.

Sesja rodzinna w plenerze – czy pora roku i pogoda mają znaczenie?

Dla wielu fotografów nie istnieje „zła pogoda”. Co prawda, większość z nich w trosce o sprzęt unika deszczowych zdjęć rodzinnych , lecz nie jest wykluczone, aby sesja odbyła się też w takich warunkach. Zazwyczaj jednak najbardziej pożądana jest słoneczna pogoda. Umożliwia ona wykonanie wesołych zdjęć, np. w ogrodzie lub na łonie natury. Natura jest nieprzewidywalna. Niekiedy warto wykorzystać jej „kaprysy” i nie odwoływać sesji. Niespodziewany deszcz podczas upalnego dnia może dodać fotografiom zupełnie nowego efektu.

Każda pora roku nadaje się na urządzenie sesji zdjęciowej dla rodziny. Oczywiście najkorzystniejsze są późna wiosna i lato. To wtedy mamy najmocniejsze słońce, długie dni i w miarę stabilne warunki atmosferyczne. Ponadto to właśnie te pory roku należą do najbardziej lubianych. Podczas letnich sesji panuje zawsze sielski nastrój.

Podczas chłodniejszych pór roku także można przeprowadzić interesującą sesję. Zimą często odbywają się sesje świąteczne rodzinne. Jesień raczej sprzyja fotografowaniu w domu, np. przy kominku. Druga z wymienionych pór zapewnia ciepłe światło, dzięki któremu lepiej wyglądają kolory. Niestety podczas jesiennych dni często wieje wiatr, któremu towarzyszy deszcz.

Sesja rodzinna – jakie miejsce wybrać?

Pomysłów na sesje rodzinne jest naprawdę wiele. Mieszkańcy miast chętnie udają się tym celu na łono natury. Nie oznacza to jednak, że trzeba koniecznie gdzieś wyjeżdżać. W każdej aglomeracji miejskiej znajdziemy przecież skrawek zieleni – może być to np. park lub inne skupiska drzew. Aby efekt finalny był ciekawy, wcale nie trzeba przeprowadzać sesji w widowiskowej scenerii – liczą się członkowie rodziny, nie architektura. Wszystko zależy od tego, jaki sesja ma mieć charakter i co lubią jej uczestnicy. Satysfakcjonującą scenerią może być wiele miejsc – warto łamać schematy.

Sesja rodzinna w domu to klasyczne rozwiązanie. To właśnie tam domownicy czują się najlepiej, zachowują się naturalnie, co korzystnie wpływa na klimat zdjęć. Wtedy zarówno starsze, jak i młodsze osoby nie muszą już „oswajać” się ze scenerią. Wybór domu na plan zdjęciowy ma też wiele zalet praktycznych. Łatwiej tam opiekować się niemowlakiem, a osoby starsze, gdy poczują się zmęczone, mogą w każdej chwili odpocząć w komfortowych warunkach.

Aby rodzinna sesja była efektowna, nie trzeba kupować żadnych gadżetów. Jeżeli będzie się ona odbywać w domu, to wystarczy, aby pomieszczenie były czyste, a domownicy uśmiechnięci – to najlepszy pomysł na sesję rodzinną!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN