Parenting

Nagranie podzieliło internautów. Rozbawiony ojciec dał synowi chochlę. Chłopiec uderzył nią brata

Parenting

Autor:
Patrycja
Sibilska
Źródło:
gazeta.pl
Bijący się chłopcy i dziecko z tik toka

TikTok to źródło wielu mniej lub bardziej zabawnych treści. Post ojca dwóch małych chłopców, być może wbrew jego intencji, należy do tej pierwszej kategorii. Na filmiku widzimy zapłakane dziecko, któremu tata podaje łyżkę do nalewania zupy, a brzdąc wykorzystuje ją do uderzenia starszego brata w głowę. Internauci krytykują postawę mężczyzny. Czy słusznie? O komentarz poprosiliśmy psycholożkę.

Tata zachęca do przemocy?

Filmik opublikowany na koncie darrylleewhite, w krótkim czasie podbił sieć. Ma ponad 1,4 wyświetleń i 1,5 tysiąca komentarzy, w tym wiele krytykujących postawę ojca.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Tata chłopców udokumentował na pierwszy rzut oka normalną sytuację, jakich wiele pomiędzy rodzeństwem. Jednak to, co szokuje, to jego własna reakcja. Na filmiku widzimy zapłakanego brzdąca, którego do rozpaczy doprowadziła zapewne sprzeczka ze starszym bratem, co można wywnioskować z dalszej części nagrania. Mężczyzna wzbogacił film wesołym podkładem muzycznym i kilkoma hashtagami, między innymi "badboy", "comedy". W dalszej części widać, jak tata podaje synkowi chochlę - dużą, ciężką łyżkę do nalewania zupy. Maluch wydaje się doskonale rozumieć, jak ma jej użyć. Bez wahania kieruje kroki w stronę brata, który niczego nieświadomy ogląda w tym czasie bajkę i... uderza go z impetem w głowę.

"Teraz może ci się to wydawać śmieszne, ale to się zmieni, gdy pomyśli, że to norma i będzie robił to w przedszkolu lub szkole" - pisze jeden z zaniepokojonych internautów.

"Biedne dziecko. Po co stać tam, filmować i pozwolić, aby tak się działo?" - czytamy kolejne krytyczne zdanie pod adresem rodzica.

Wzorce przekazywane przez rodziców

Zaniedbania, przyzwolenie na agresję, utrwalanie złych wzorców - to tylko niektóre z wachlarza rodzicielskich "gaf". Wychowanie dziecka z pewnością wymaga wiele zaangażowania ze strony rodziców, codziennej pracy i umiejętności przekazywania pozytywnych wzorców. Jakie mogą być konsekwencje zachowania, jakie zaprezentował tata chłopców z filmiku? Zapytaliśmy o to psycholożkę Aleksandrą Piotrowską.

- Tu zawiódł mechanizm modelujący. Co jest najbardziej niepokojące w przedstawionej sytuacji, to fakt, że tata wręczając dziecku chochlę, którą chłopiec bije brata, utrwala zły wzorzec. Jest świadomym przyzwoleniem na agresję. Brak jakiejkolwiek wychowawczej postawy ojca, może spowodować zakodowanie się w dziecku mechanizmu nieprawidłowej reakcji w przyszłości, z prostej przyczyny - jest to dla niego jedyny znany i zakodowany wzorzec - komentuje doświadczona psycholożka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło: gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/ TikTok/darrylleewhite/screen

Pozostałe wiadomości