Parenting

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? Wystartowała wyjątkowa kampania

Parenting

Autor:
Oskar
Netkowski
Czy wiesz w jakie gry gra twoje dziecko? NAPISY
Czy wiesz w jakie gry gra twoje dziecko? NAPISYDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Gaming ma wiele pozytywnych stron - dzieci za pośrednictwem gier potrafią zdobywać wiedzę o świecie czy uczyć się języków obcych. Podobnie jest z surfowaniem po sieci. Nie można jednak pomijać negatywnych aspektów tych form rozrywki. Gry często zawierają treści nieodpowiednie dla najmłodszych, a w Internecie na dzieci czeka wiele zagrożeń. Jak zatem chronić nasze pociechy przed niebezpieczeństwem w sieci? Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zaproponowała konkretne rozwiązania.

OSE dba o najmłodszych w sieci

Ponad 33 proc. nastolatków spędza na graniu ponad dwie godziny dziennie. Prawie 10 proc. z nich spędza w ten sposób więcej niż 4 godziny na dobę. Co ciekawe, większość rodziców twierdzi, że ustala zasady korzystania z Internetu, ale znaczna część ich dzieci deklaruje jednak, że nie zawiera z dorosłymi żadnych umów w tym obszarze.

- Dostarczając Internet do szkół w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, wyrównujemy szanse dzieci i młodzieży, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dbamy też o odpowiedni poziom bezpieczeństwa w szkołach. Aktualnie prowadzimy kampanię edukacyjno-informacyjną, której ambasadorem jest Paweł Małaszyński. Wspólnie podpowiadamy, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci i jak kształtować te zdrowe cyfrowe nawyki - powiedziała Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK.

- Eksperci NASK od lat realizują materiały edukacyjne, poradniki, kursy e-learningowe. Warto być przewodnikami dzieci po tym cyfrowym świecie - dodała.

Szybki i bezpieczny internet w szkołach NAPISY
Szybki i bezpieczny internet w szkołach NAPISY Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?

Jak przekonują eksperci, rodzice często powtarzają, że nie znają się na nowych technologiach. Okazuje się, że wiedza na temat cyfrowego świata i bezpiecznego poruszania się po nim, dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Pojawiało się wiele wartościowych kampanii, materiałów, platform edukacyjnych, e-zasobów, które pomagają w nauce zdalnej, zdobywaniu nowych kompetencji i zrozumieniu cyberzagrożeń.

- Im mniejsze dzieci, tym więcej powinno być naszego czujnego oka i towarzyszenia im w korzystaniu z sieci. Warto pamiętać, żeby technicznie zabezpieczyć sprzęt, który ma dziecko - telefon, komputer. Możemy zrobić to np. m-ochroną, która jest bezpłatna i można skorzystać z programu, który pomoże rodzicom zapoznać się z tym tematem - przekonywała Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w NASK.

Paweł Małaszyński o ochronie dzieci

Paweł Małaszyński został ambasadorem kampanii Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, bo temat bezpieczeństwa dzieci w Internecie jest mu szczególnie bliski. Sam od pierwszych kroków stara się czuwać przy swoich pociechach - 18-letnim synu i 8-letniej córce.

- Wraz żoną zawsze dbałem o zachowanie higieny cyfrowej naszych pociech. Oczywiście sam korzystam z technologii cyfrowej, bo po prostu ułatwia życie i w obecnych czasach nie sposób od tego uciec. Ale ważne jest to, by świadomie wybierać treści, którymi się karmimy i by dawać przykład naszym dzieciom - przyznał aktor. - Mam prawie 19-letniego syna i to, jak współpracowałem z Jeremiaszem, który był mały (...) to była kwestia rozmowy z dzieckiem, jak korzystać z Internetu. Dzisiejszą rolą rodzica jest wybór, czy przygotować dziecko na świat taki, jakim jest, czy chronić go przed nim. Z córką Leą też odbywam mnóstwo rozmów, wspólnie gramy i zaglądam, co robi z tym Internetem. Rozmowa z dziećmi i przestrzeganie ich przed zagrożeniami nie tylko świata zewnętrznego, ale także wirtualnego, jest bardzo ważna - dodał.

Rozwój dziecka w sieci

Świat cyfrowy oferuje dzieciakom także dostęp do wiedzy. Ogólnopolska Sieć Edukacyjna skutecznie pomaga dbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci na wielu płaszczyznach, m.in. dostarcza do szkół w całej Polsce bezpłatny Internet umożliwiający korzystanie z narzędzi e-learningowych, czy szerokie zasoby merytoryczne.

- Zapraszamy do naszych akcji, gdzie rodzice mogą znaleźć dużo wiedzy. Pomożemy zawsze. Ale pamiętajmy, żeby się nie bać. Jeśli niepokoimy się jakąś grą, podejrzyjmy innych YouTuberów jak w to grają, żeby sprawdzić, o co w tym chodzi - powiedziała Marta Witkowska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości