Parenting

Najlepsze kraje do wychowywania dzieci. Polska na niechlubnym miejscu w rankingu

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
comparethemarket.com.au
Kraje przyjazne rodzicom

Raport zaprezentowany przez Compare The Market został sporządzony na podstawie danych z 31 rozwiniętych krajów. Badacze wzięli pod uwagę m.in. dostęp do opieki medycznej, poziom wyszczepienia dzieci oraz zasoby wody pitnej. Istotnym elementem były również rekreacyjne tereny zielone.

Jakość życia

Australia, Islandia i Japonia - te trzy kraje zostały uznane za najbardziej przyjazne rodzinom wychowującym dzieci. Dzierżąca palmę pierwszeństwa Australię doceniono za dostępność zielonych terenów rekreacyjnych przypadających na milion mieszkańców. Zauważono również najwyższą średnią długość życia oraz powszechny dostęp do opieki medycznej. To wszystko przełożyło się na ocenę 7,07 pkt na 10 możliwych, które zapewniły pierwszą lokatę.

Kraje skandynawskie od lat przodują w rankingach na najlepszą jakość życia, nie jest więc zaskoczeniem, że Islandia zajęła wysokie, 2. miejsce. Badacze dostrzegli, że jest to jedno z zaledwie dwóch państw, w którym każda osoba miała dostęp do czystej wody pitnej. Nie bez znaczenia pozostają również wydatki przeznaczane na edukację sięgające 7,7 proc. PKB. Trzecie miejsce zajmuje Japonia z ogólnym wynikiem 6,29 na 10. Kraj Kwitnącej Wiśni uzyskał wysokie wyniki w wielu kryteriach, takich jak dostęp do wody pitnej (98,57 proc.) i średnia długość życia, która jest jedną z najwyższych na świecie. Państwo jest również często postrzegane jako jedno z najzdrowszych na naszym globie, nie tylko ze względu na doskonały system opieki zdrowotnej, ale także nawyki kulturowe.

Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci Źródło: Dzień Dobry TVN

Wychowanie dziecka w Polsce

Naukowcy przyjrzeli się państwom rozwiniętym. Grupę na potrzeby badania ograniczono do członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Wśród krajów wziętych pod lupę najsłabiej wypadł Meksyk, który w każdym z analizowanych aspektów uzyskał wyjątkowo niski wynik. Najbardziej szokujące są dane dotyczące dostępu do bezpiecznej wody pitnej, który oszacowano na 43,03 proc. To sprawiło, że Meksyk został uznany za najgorsze miejsce do wychowywania dzieci.

Na drugim od końca miejscu uplasowała się Litwa. Mimo tego, że jej mieszkańcy korzystają z bezpłatnej opieki zdrowotnej finansowanej przez państwo, kraj ten zajął przedostatnie miejsce rankingu, uzyskując słabe wyniki pod względem wielu czynników, w tym liczby terenów zielonych, oczekiwanej długości życia i liczby szpitali na milion osób.

Trzecie od końca miejsce przypadło Estonii, która uzyskała wynik nieznacznie wyższy niż sąsiednia Litwa. Choć pod pewnymi względami jest zdrowym krajem, na przykład oferuje powszechną opiekę zdrowotną, to uzyskała złe wyniki z powodu kilku czynników, takich jak liczba szpitali na milion osób i miała najniższy wskaźnik szczepień dziecięcych.

Czwarte od końca miejsce przypadło Polsce mogącej się pochwalić 34 szpitalami na milion osób, 9 przestrzeniami zielonymi, wyszczepieniem dzieci na poziomie 94 proc., średnią długością życia 73,7 lat i wydatkami na edukację na poziomie 4,6 proc. PKB.

Pełen ranking:

1. Australia

2. Islandia

3. Japonia

4. Izrael

5. Nowa Zelandia

6. Belgia

7. Finlandia

8. Niemcy

9. Szwajcaria

10. Portugalia

11. Zjednoczone Królestwo

12. Luxemburg

13. Francja

14. Niderlandy

15. Hiszpania

16. Włochy

17. Stany Zjednoczone

18. Irlandia

19. Chile

20. Słowenia

21. Kostaryka

22. Austria

23. Węgry

24. Kolumbia

25. Czechy

26. Łotwa

27. Słowacja

28. Polska

29. Estonia

30. Litwa

31. Meksyk

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: comparethemarket.com.au

Źródło zdjęcia głównego: Askolds Berovskis / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości