Parenting

Lockdown lepszy niż 500+? Najwyższa liczba urodzeń od 1997 roku

Parenting

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
rp.pl
noworodek w szpitalnym łóżeczku

Programy społeczne mające na celu zachęcenie Polaków do powiększania rodzin nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Okazuje się, że lepiej niż finansowa zachęta, może podziałać czas wspólnie spędzony w domu. Tak przynajmniej wynika z niemieckich analiz.

Pandemia a prokreacja

Nikt do końca nie wie, jakie długofalowe skutki przyniesie pandemia i związane z nią lockdowny. Pewne jest natomiast, że przymusowe zamknięcie w czterech ścianach korzystnie wpłynie na przyrost naturalny. Przynajmniej w Niemczech. Świeżo opublikowane analizy przygotowane przez Instytutu Gospodarki Niemieckiej nie pozostawiają złudzeń. W Niemczech w 2021 roku przyszło na świat 769 tys. dzieci. To najwyższa liczba narodzin od 1997 roku, kiedy 812 tys. niemieckich mam przywitało na świecie swoje maluchy.

Ciążowe tematy dla młodej mamy

Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Zdaniem autora badania wyż demograficzny nie ma szans na utrzymanie się i jest ściśle związany z lockdownem.

Lockdown a liczba urodzeń w Niemczech

Najwięcej dzieci rodzi się w zachodnich landach, gdzie mówi się o wzrastającym zapotrzebowaniu na szkoły i przedszkola. Tam też obserwowany jest największy napływ imigrantów. W dużej mierze są to młodzi ludzie, co może skutkować koniecznością rozbudowania infrastruktury Z kolei we wschodniej części długotrwała tendecja spadkowa może doprowadzić do zamykania placówek. Eksperci przewidują, że baby boom w Niemczech jest chwilowy i w niedługim czasie liczba urodzeń wróci do stanu sprzed pandemii.

W Polsce lockdown nie przyniósł eksplozji narodzin. Ze statystyk GUS wynika, że 2021 rok był najgorszy pod kątem demografii od czasów II wojny światowej. Zarejestrowano 331 tys. urodzeń żywych, czyli o ok. 24 tys. mniej niż w 2020 r. Od 2013 roku przyrost naturalny w Polsce pozostaje ujemny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jacek_Sopotnicki / Getty Images

Pozostałe wiadomości