Parenting

Po rozwodzie kontakty z dzieckiem ma kontrolować kurator? Projekt budzi sprzeciw

Parenting

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
PAP
Kurator skontroluje utrzymywanie kontaktu rodzica z dzieckiem po rozwodzie

Postępowania informacyjne w sprawach rozwodowych rodziców małoletnich, alimenty natychmiastowe oraz zmiany dotyczące kontaktów z dzieckiem przy udziale kuratora. Takie m.in. zapisy znalazły się w projekcie nowelizacji, który przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. - Jesteśmy przeciwni - mówią stanowczo kuratorzy. Co budzi ich największe wątpliwości?

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt pakietu zmian m.in. w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, ale też w procedurze cywilnej. Wprowadza m.in. rozwiązania mające pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących kontaktów rodzica z dzieckiem, gdy rodzice nie mieszkają razem – informuje Prawo.pl. Według serwisu resort proponuje, by sędziowie zlecali kuratorom nadzór nad ich realizacją.

Projekt, który właśnie trafił do opiniowania, zakłada m.in. postępowania informacyjne w sprawach rozwodowych rodziców małoletnich dzieci, alimenty natychmiastowe, ale także zmiany dotyczące kontaktów z dzieckiem przy udziale kuratora.

Opieka nad dziećmi po rozwodzie
Opieka nad dziećmi po rozwodzie Źródło: Dzień Dobry TVN

Projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym

Problem dotyczący rodziców utrudniających kontakty z dzieckiem pogłębił się w dobie koronawirusa. Prawnicy specjalizujący się w sprawach rodzinnych alarmują, że zwiększa się liczba takich przypadków. Z różnych powodów - począwszy od covidowych obaw, po narastający konflikt między byłymi partnerami i spory o alimenty. W najnowszym projekcie ministerstwo wprowadza zmiany w art. 113[4]. Obecnie brzmi on: "Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń". Po zmianach zostanie do niego dopisane: "a także poddać sposób utrzymywania kontaktów kontroli kuratora sądowego".

Kurator będzie miał obowiązek:

  • dopilnowywania terminowości kontaktu z dzieckiem poprzez współdziałanie z jego rodzicami; poznawania przyczyn sytuacji, w której kontakt się nie odbył; utrzymywania stałego kontaktu z zobowiązanym i uprawnionym do spotkań z małoletnim;
  • zobowiązywania do właściwego postępowania wobec małoletniego, które umożliwi pełną realizację postanowienia; składania do sądu sprawozdań z realizacji prowadzonego nadzoru w terminach określonych przez sąd.

Jednak kurator nie będzie zobowiązany do uczestniczenia w spotkaniach rodzica z dzieckiem.

Kurator skontroluje sposób utrzymywania kontaktu rodzica z dzieckiem

Kuratorzy mają wiele wątpliwości dotyczących nowych zapisów. - Jesteśmy temu przeciwni. Należy pamiętać, że kontakty nie wiążą się automatycznie z ograniczeniem władzy rodzicielskiej, więc tym samym, przy pełni władzy rodzicielskiej, kurator nie ma prawa ingerować w jej wykonywanie. Dodatkowo, ta "kontrola" - bo tak to jest wpisane w projekcie - nie będzie liczyła się do naszego obciążenia, a będzie wymagać nakładów pracy – mówi, cytowana przez Prawo.pl, Aleksandra Szewera-Nalewajek, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Kuratorów Sądowych. Dodaje, że obawy kuratorów budzi również brak zapisów, jak miałyby być prowadzone te sprawy, bo „nasze doświadczenie pokazuje, że potrafiły to być uciążliwe i czasochłonne czynności.”

Zobacz także:

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości