Zabawa lalkami może pomóc dziecku. "Daje możliwość rozwoju umiejętności społecznych"

Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka? Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Zabawa lalkami jest nieodłącznym elementem dziecięcych aktywności. Maluchy czeszą im włosy, przebierają, karmią i dbają o nie. Wchodzą też w różnego rodzaju role, udając, że lalka jest mamą, nauczycielką czy też panią w sklepie. Jak dowiedli naukowcy, zabawa lalkami rozwija wiele umiejętności interpersonalnych. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym Marielle Tourel, specjalistka z zakresu rozwoju dzieci oraz Lara Gessler, mama półtorarocznej Neny.

Funkcja lalek w rozwoju dziecka

Zespół neurobiologów z Cardiff University przez kilka lat badał, jak zabawa lalkami Barbie wypływa na rozwój dzieci.

- Zabawa oparta o wyobraźnię, wspiera rozwój wielu umiejętności - społeczno-emocjonalnych, językowych, rozwiązywania problemów itd. Jeśli chodzi o lalki Barbie, mamy teraz potwierdzenie z wieloletnich badań, przeprowadzonych przez zespół neurobiologów na Uniwersytecie Cardiff we współpracy z marką Barbie, że zabawa lalkami daje dzieciom możliwość rozwoju umiejętności społecznych i emocjonalnych. Czyli jak np. wchodzimy w interakcję z innymi ludźmi, rozwoju empatii, czyli zrozumienia emocji drugiej osoby - tłumaczyła Marielle Tourel.

Podczas zabawy opartej o wyobraźnię dziecko samodzielnie lub w grupie może odgrywać różne sceny i wcielać się w role innych osób. - Wchodzi w ich emocje, zachowania, potrzeby. Bawiąc się w dom, odgrywa w rolę taty. Jeśli odgrywa scenę szkoły, to może wchodzić w emocje, myśli nauczycielki - zauważyła specjalistka z zakresu rozwoju dzieci.

Zabawa lalkami pomaga wyrażać emocje

Choć Nena, córka Lary Gessler, ma dopiero półtora roku, to już chętnie sięga po lalki.

- Nie podejrzewałam, że Nena będzie miała takie skłonności do bawienia się lalkami, bo sądziłam, że jest jeszcze trochę za mała. A kiedy lalka się pojawiła, to moja córeczka ją bierze i daje jej buzi, czyli zachowuje się tak, jak my się zachowujemy w stosunku do niej. Okazuje się, że ona sama z siebie ma taka potrzebę, to wychodzi dość naturalnie, taki rodzaj opiekuńczości. Wydaje mi się, że szczególnie teraz jest to ważne, kiedy kontakty z rówieśnikami są ograniczone przez pandemię, to z tych lalek robi się taki samouczek do ćwiczeń społecznych przez bardzo naturalną zabawę, która wychodzi intuicyjnie - przyznała Lara Gessler.

Jak wskazała Marielle Tourel, rodzice mogą wykorzystać zabawę lalkami do przygotowania malucha na nowe, nieznane sytuacje.

- Np. podczas adaptacji do przedszkola, szkoły, to możemy wejść w odgrywanie ról - zaznaczyła specjalistka z zakresu rozwoju dzieci.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości