Parenting

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka? "Nadmiar bodźców bywa przytłaczający"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Zajęcia dodatkowe – daj dziecku wybór

Wielu rodziców, aby ułatwić swoim dzieciom start w dorosłe życie lub zachęcić do znalezienia hobby, zapisuje jej na różne zajęcia dodatkowe. Czy to dobry pomysł? Czym się kierować przy ich wyborze i co zrobić, aby nie zniechęcić dziecka? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Kamilą Szczawińską, modelką i mamą trójki dzieci oraz Martą Bąkowską, dziecięcym psychologiem klinicznym z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Zajęcia dodatkowe - czy warto zapisać na nie dziecko?

Spora grupa rodziców chce, aby ich dzieci zdobywały wiedzę i rozwijały się nie tylko w szkole, dlatego decydują się zapisać swoje pociechy na zajęcia dodatkowe. Tym tropem poszła też Kamila Szczawińska, modelka i mama trójki dzieci. - U nas w domu wybór zajęć podyktowany był trochę moją pasją. Od zawsze mamy konie i chciałam, żeby moje dzieci też jeździły. Córka przepadła, tak samo, jak ja. Natomiast mój syn Julian nie chwycił bakcyla i nie zmuszam go tego. Bardziej odpowiada mu piłka nożna - mówiła modelka.

Mimo że udział w różnego rodzaju zajęciach pozaszkolnych może przynieść dziecku sporo korzyści, to nie należy przesadzać z ich ilością. W ocenie Marty Bąkowskiej, dziecięcego psychologa klinicznego zajęcia trzeba dopasować do rozkładu dnia oraz indywidualnych cech dziecka. - Nadmiar zajęć i bodźców bywa przytłaczający. Często obserwuje dzieci, które są po prostu przemęczone i wypalone. Dlatego ważne jest, aby rodzice obserwowali swoje dzieci. Ich mowa ciała mówi bardzo dużo o tym, jak się czują - mówiła specjalistka.

Zdaniem psychologa nie należy też dziecka zmuszać do zajęć. - Jeśli danego dnia jest w gorszej formie lub po prostu nie ma na nic ochoty - odpuśćmy. Jednak w sytuacji, gdy to się powtarza, warto się temu bliżej przyjrzeć i zastanowić, czy te zajęcia w ogóle sprawiają dziecku przyjemność - dodała.

Czym się kierować przy wyborze zajęć dodatkowych?

Wielu rodziców próbuje przekonać dzieci do swojej pasji. Zdaniem specjalistki nie ma w tym nic złego. - Bardzo ważne jest, aby nie wymuszać i nie zmuszać dziecka. Warto pamiętać, że rolą rodzica jest pokazanie dziecku, że ma różne możliwości i wcale nie musi robić i lubić tego, co my - dodała.

Kamila Szczawińska wyznała, że choć zgadza się ze stwierdzeniem, że dzieci nie powinno się do niczego zmuszać, to jest jedna rzecz, do której przymusza swoje pociechy. - Bardzo mi zależy, aby uczyły się hiszpańskiego. Kiedy mieszkaliśmy w Hiszpanii, bardzo dobrze poznały ten język. Teraz mieszkamy w Niemczech, ale niedługo znowu wrócimy do Hiszpanii. Nie chcę, żeby zapomniały tego, czego już się nauczyły - dodała modelka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości