Te ćwiczenia pobudzą zmysły twojego malucha. "Bodźce warunkują prawidłowy rozwój życia"

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Jak uruchomić zmysły malucha?
Jak uruchomić zmysły malucha?Dzień Dobry TVN
wideo 2/18

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Pomóc w tym mogą ćwiczenia, które uruchamiają zmysły malucha. Jak je wykonać w zależności od wieku pociechy? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli fizjoterapeuci dziecięcy Anna Faliszewska i Stanisław Faliszewski.

Czym jest sensomotoryka?

Sensomotoryka jest niezwykle ważna w rozwoju maluchów. Dlaczego jest tak istotna? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym fizjoterapeuci dziecięcy - Anna Faliszewska i Stanisław Faliszewski. Na początku warto dowiedzieć się, czym jest sensomotoryka. - To sposób na odbieranie wszystkimi zmysłami tego, co się dzieje dookoła nas - tłumaczy specjalistka.

- Wszystkie te bodźce, które na nas wpływają, warunkują prawidłowy rozwój życia. Zdarza się tak, że nasz mózg, który jest niedojrzały od samego dzieciństwa, potrzebuje czasu na dojrzałość i wpływu wielu bodźców, aby się prawidłowo rozwijał - podkreśla nasza gościni.

Jak pobudzić zmysły malucha?

Stanisław Faliszewski zaprezentował kilka ćwiczeń uruchamiających zmysły malucha. Rodzic już 2 lub 3-miesięcznego dziecka może wykorzystać do tego np. piłkę gimnastyczną. - To jest inna powierzchnia, zupełnie inne odczucie przestrzeni stymulowane w zabawie - wyjaśnia. - Obniżając pupę jest efekt wsparcia, polepszenia unoszenia główki - dodaje.

Warto wypróbować również rodzaj stymulacji czucia głębokiego. Wystarczy prawidłowo zawinąć pociechę w kocyk.

- Jeden róg do środka, układamy dziecko linią barków szyi na złączeniu i zawijamy od góry w dół. To odtwarza środowisko w brzuchu, [...] i pomaga mu się uspokoić - pokazuje Anna Faliszewska. - Maluchom, które w pierwszym kwartale są niespokojne - zaznacza. Ekspertka radzi, by układać niemowlę w pozycji na tzw. brzucho-boku. Jakie ćwiczenia sprawdzą się w przypadku starszych dzieci? Możemy zaproponować im zabawę za pomocą dysków sensorycznych. - Fajnie, jeśli mają one takie kolce. Jest to dodatkowo rodzaj stymulacji stopy, która jest bardzo ważna, jeśli chodzi o budowanie napięcia wyprostnego - podsumowuje fizjoterapeutka. 

Dokładne instrukcje i więcej ćwiczeń pobudzających zmysły malucha znajdziesz w naszym wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości