Parenting

Jak rozmawiać z pociechami o seksie? Oto kilka porad

Parenting

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Rozmowy z dziećmi o seksualności bywają trudne. W jakim wieku rodzice powinni poruszyć ten temat ze swoimi pociechami po raz pierwszy? Studio Dzień Dobry TVN odwiedziła psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska oraz seksuolożka Izabela Fornalik. Czy rozmowy o seksie muszą być krępujące?

Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności?

Seksualność człowieka, choć naturalna, nadal dla wielu osób jest powodem do wstydu. W pewnym wieku, gdy dzieci zaczynają zadawać dużo pytań, rodzice często unikają tego tematu. Kiedy i jak rozpocząć rozmowy z najmłodszymi o seksualności?

- Od najwcześniejszych chwil swojego istnienia dziecko jest istotą seksualną. Im wcześniej będzie się stykać z informacjami na ten temat, na tej samej zasadzie jak mówimy o nosku czy uchu, tym lepiej – podkreśliła psycholożka Aleksandra Piotrowska.

Według naszych gościń, temat seksu powinien być traktowany zupełnie neutralnie, a rodzice nie muszą czekać na odpowiedni moment, by "uświadomić" swoją pociechę. Treść naszych tłumaczeń powinna być dostosowana do wieku i możliwości dzieci. Przy okazji codziennych czynności warto tłumaczyć na przykład, dlaczego spotkana na ulicy kobieta jest w ciąży. Jak zapewniały ekspertki, seks wcale nie powinien być tematem tabu.

Edukacja seksualna najmłodszych

Choć rodzicom wydaje się, że dzieci są zupełnie niezainteresowane swoim ciałem i seksualnością, to według specjalistek – są w dużym błędzie. Warto wprowadzić do życia naszych pociech te tematy z pomocą książeczek edukacyjnych czy podręczników dla rodziców lub skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

Im szybciej dzieci zrozumieją, że seksualność człowieka jest zwyczajnym tematem, tym mniejsza szansa na to, że będą na własną rękę szukały informacji w sieci lub trafią na treści pornograficzne.

- Jeśli rodzice nie oswoją swojego dziecka przed okresem dojrzewania, kiedy dziecko jeszcze nie czuje się zawstydzone, jeśli rodzic nie będzie oswajał tego tematu, to będzie to objęte obszarem tabu. To, że my o tym nie mówimy, to dziecko czuje, że o tym się nie rozmawia – tłumaczyła seksuolożka Izabela Fornalik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości