Parenting

Jak wprowadzić dziecko w świat filozofii? "To przede wszystkim wciągająca historia"

Parenting

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik
Filozof i eseista z książką dla dzieci
Filozof i eseista z książką dla dzieciDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Czy filozofia to dziedzina, którą powinny interesować się dzieci? W ocenie Tomasza Stawiszyńskiego - tak. To właśnie z myślą o najmłodszych czytelnikach stworzył książkę "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii". O czym opowiada i jak ma wprowadzić młodych ludzi w świat największych myślicieli? O tym autor opowiadał w Dzień Dobry TVN.

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Filozofii. Został on ustanowiony w 2002 roku przez UNESCO. Dzień ten jest jednak ruchomy i przypada na trzeci czwartek listopada. W ramach jego obchodów organizowane są różnego rodzaju wykłady, warsztaty, konferencje, a także wykłady i inne wydarzena kulturalne.

Jak przekonać dzieci do filozofii?

Tomasz Stawiszyński jest cenionym filozofem, eseistą, a także autorem poczytnych książek. Do tej pory pisał głównie z myślą o dorosłych. Teraz wydał pozycję "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii". - To nie jest taki elementarz filozofii, w ogóle długo się zastanawiałem, jak taka książka filozoficzna dla dzieci powinna wyglądać. Pomyślałem sobie, że na czytanie książek filozoficznych o skomplikowanych filozoficznych koncepcjach to jest generalnie czas w życiu jeszcze później. Natomiast dla dzieci powinna to być przede wszystkim wciągająca historia - mówił w Dzień Dobry TVN Tomasz Stawiszyński.

Autor dodał, że jego książka to swego rodzaju współczesna baśń, w której pojawia się filozofia pod postacią pani Sowy. To ona reprezentuje mądrość. - Ale to jest przede wszystkim wciągająca historia [...], w której filozofia jest niejako przy okazji - dodał Tomasz Stawiszyński.

"Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii"

Filozof i eseista wyznał, że z propozycją napisania książki o filozofii dla dzieci zwróciło się do niego wydawnictwo. - Trochę się obawiałem tego, bo to jest wymagająca bardzo publiczność. Przywykłem do pisania książek wymagających również, ale w inny sposób. I jakoś w pewnym momencie przypominałem sobie, jak sam bardzo lubiłem czytać w dzieciństwie i co mnie najbardziej wciągało - mówił.

Choć książka powstała z myślą o dzieciach miedzy 9. a 12. rokiem życia, to tak naprawdę, może po nią sięgnąć każdy. A jak przekonać malucha do czytania, gdy w zasięgu jego ręki są takie atrakcje jak gra na konsoli, Internet, social media? Co o książce myślą jej pierwsi czytelnicy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości