Parenting

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku to dobry pomysł?

Parenting

Aktualizacja:

Spanie z dzieckiem ma swoje plusy i minusy. W opinii zwolenników obecność dziecka w łóżku pomaga zbudować bliskość między matką a maluchem. Zdaniem przeciwników takie rozwiązanie skutecznie niszczy relacje między rodzicami. Bez względu na to, do którego obozu należymy, i tak w pewnym momencie musimy nauczyć dziecko spać samo. Jak to zrobić?

Spanie w łóżku z dzieckiem z pewnością jest dużym ułatwieniem, przynajmniej na początku. Kobieta, która karmi piersią nie musi się podnosić w nocy z łóżka, aby nakarmić dziecko, ma je tuż obok siebie. Dodatkowo może cały czas kontrolować oddech dziecka i w razie zagrożenia szybko zareagować.

Przeciwnicy spania razem z dzieckiem uważają, że takie praktyki nikomu nie służą. Obecność malca w łóżku sprawia, że między dorosłymi nie ma już bliskości. Seks, kiedy obok jest dziecko, też nie wchodzi w grę. Ale to niejedyny problem. Jeśli jedno z rodziców jest chore istnieje większe prawdopodobieństwo, że przekaże infekcję dziecku.

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Ile powinno spać dziecko w ciągu dnia bądź w trakcie nocy w zależności od wieku?

Czas na zmiany

Spanie w jednym łóżku z małym dzieckiem do pewnego stopnia może być uzasadnione. Takie rozwiązanie z całą pewnością świetnie sprawdza się w przypadku małych dzieci, tj. do szóstego miesiąca życia. Na spanie z dzieckiem częściej decydują się też młodzi rodzice, dla których obecność malucha jest całkowitą nowością. Bez względu na to czym kierują się rodzice zabierając dziecko do łóżka, w końcu przyjdzie czas, gdy malec będzie musiał przesypiać noce we własny łóżku. Kiedy jest najlepszy czas na zmianę? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Dzieci są bardzo różne i każde może inaczej zareagować na nową sytuację.

 • uczyć dziecko spania we własnym łóżku trzeba zacząć wtedy, gdy jest zdrowe;
 • dziecko nie powinno być w okresie ząbkowania ani tuż po szczepieniu. To wyjątkowo trudny czas dla dziecka i dokładanie mu dodatkowych wrażeń nie jest dobrym rozwiązaniem;
 • kiepskim momentem na rewolucję są także sytuacje, gdy w domu pojawia się kolejne dziecko lub mama wraca do pracy. Dla dziecka to decydowanie za dużo.

Dlaczego dziecko powinno spać samo?

Badania pokazują, że dzieci, które śpią same szybciej zaczynają być samodzielne. Co ciekawe, potrafią się same uspokoić i szybciej zasypiają. Warto pamiętać, że uczenie dziecka, aby spało samo nie musi wcale oznaczać całkowitej separacji od rodziców. Początkowo, kiedy dziecko jest jeszcze małe warto wstawić dziecięce łóżko do sypialni. Dzięki temu rodzice będą blisko dziecka i będą mogli zadbać o własne relacje.

Nawet jeśli rodzice zdecydują się położyć dziecko w osobnym pokoju, dobrym rozwiązaniem będzie posiadanie elektronicznej niani, która wykryje ruchy i płacz dziecka.

Spanie z dzieckiem – kiedy tego nie robić?

Dziecka nie można brać do łóżka, kiedy:

 • Jesteśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków lub silnych leków
 • Palimy papierosy

Osoby, które mimo wszystko zdecydują się spać z dzieckiem powinny układać dziecko do snu na plecach. Zaleca się także rezygnację z puchowych kołder czy narzut, ponieważ są one zbyt ciężkie.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Przy uczeniu dziecka samodzielnego spania ważna jest cierpliwość, w zależności od tego ile lat ma nasze dziecko, ważne, aby najpierw porozmawiać z nim i wytłumaczyć dlaczego od teraz będzie spało samo, jeżeli uczymy samodzielnego spania na przykład trzylatka to stopniowo oswajajmy lęk. Jak pomóc dziecku bezboleśnie przejść przez zmianę podpowiada psycholog Zuzanna Butryn:

 • Jeżeli boi się „potworów z szafy” i usilnie demonstruje ich istnienie to przeprowadźcie wspólnie rytuał wyganiania wszelkich stworów, zostawcie zapaloną małą nocną lampkę i otwarte drzwi do pokoju.
 • Przed snem zrezygnuj z dynamicznych zabaw z dzieckiem, przestrzegaj planu dnia, aby zawsze po kolacji i kąpaniu wiadomo było że teraz jest czas na spanie (nawet podczas wakacji). ,
 • Poczytaj dziecku przed snem i na początku bądź z nim kiedy usypia, jednak po bajce stanowczo wyjdź z pokoju. Jeżeli dziecko będzie płakać i wychodzić ze swojego pokoju wróć razem z nim, ale nie ulegaj ze wspólnym spaniem. Ważna będzie konsekwencja w takich działaniach. Dziecko demonstruje swoją siłę i będzie testowało na ile może sobie pozwolić w nadziei, może mu ulegniesz. Mimo iż wymaga to dużo cierpliwości ważne będzie, aby jednak wyznaczyć granice.
 • Dziecku może pomoc także przytulanka, taka której zadaniem będzie go wyciszać i koić do snu, możecie nadać jej imię (na przykład lala Zosia zawsze będzie symbolem czasu spania-taką pluszową nianią).
 • Zwróć uwagę czy ból brzucha zawsze przed spaniem nie jest oznaką symulacji (tylko jeżeli zawsze występuje w tych samych okolicznościach około godziny usypiania).
 • Zawsze przed snem maluch niech skorzysta z toalety, a wodę do picia ma zawsze przy łóżeczku.

Zobacz też:

Wyjście do przedszkola to prawdziwy armagedon. Mama piątki dzieci: „Tylko spokój może nas uratować”

Dzieci rok po roku. „To jest rozpęd. Do niespania człowiek się przyzwyczaja”

Wyjątkowa mama dziewięciorga dzieci. "Rodzicielstwo zastępcze jest dla pozytywnych wariatów"

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości