Parenting

Jak odkrywać i wspierać dziecięce talenty? Czat z ekspertem

Parenting

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska,
Izabela
Dorf
Jak wspierać i odkrywać dziecięce talenty?
Jak wspierać i odkrywać dziecięce talenty?Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Talent to pewna wrodzona predyspozycja, której podłożem jest układ neuronalny w mózgu. Jak go odkrywać i wspierać u najmłodszych? Zapraszamy na czat z psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską.

Akcja Lidla "Szkoły pełne talentów"

Dr Aleksandra Piotrowska odpowiadała na pytania widzów Dzień Dobry TVN, którzy szukali porad w kwestii odkrywania i wspierania dziecięcych talentów. Czat z internautami skłonił psycholog do wyciągnięcia wniosków, że większy problem z zapewnieniem dziecku możliwości uczestnictwa w pozaszkolnych zajęciach mają mieszkańcy mniejszych miejscowości.

- Stwarzanie dzieciom okazji do tego, żeby mogły popróbować sobie bardzo różnych dziedzin i aktywności, powinno być obowiązkiem społeczeństwa. Nie tylko rodziców, bo nie wszystkich rodziców stać na to, żeby zadbać o 15 różnych takich możliwości - zaznaczyła w rozmowie z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem.

Dr Aleksandra Piotrowska nawiązała tym samym do akcji "Szkoły pełne talentów" organizowanej przez sieć sklepów handlowych Lidl.

- Dlatego bardzo się cieszę z takich akcji, które sprawiają, że poprzez sieć szkół czy innych placówek typu przedszkola jakieś możliwości sprawdzenia się stają się dostępne dla wszystkich dzieci we wszystkich miasteczkach. (...) Generalnie chodzi o to, żeby robiąc zakupy, można było wspierać wybrane przez siebie szkoły w całej Polsce - tłumaczyła ekspertka.

Jak odkrywać i wspierać dziecięce talenty? Czat z ekspertem

Talent to według dr Aleksandry Piotrowskiej "pewna wiązka specjalnych uzdolnień w jakiejś dziedzinie". Ekspertka zaznacza jednak, że to praca nad predyspozycjami jest kluczowym elementem rozwoju.

- Żeby mieć z tym [talentem - przyp. red.] do czynienia, musi nałożyć się na siebie grupa biologicznie wyznaczonych predyspozycji, ale one nie w 100% przesądzają o talencie. (...) Jeśli nie będziesz z nimi nic robił, to jak tkanka mięśniowa po prostu się nie rozwinie - tłumaczy psycholog.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska, Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości