Materiał promocyjny

Jak odkrywać i wspierać dziecięce talenty? Czat z ekspertem

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak wspierać i odkrywać dziecięce talenty?
Jak wspierać i odkrywać dziecięce talenty?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Talent to pewna wrodzona predyspozycja, której podłożem jest układ neuronalny w mózgu. Jak go odkrywać i wspierać u najmłodszych? Zapraszamy na czat z psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską.

Akcja Lidla "Szkoły pełne talentów"

Dr Aleksandra Piotrowska odpowiadała na pytania widzów Dzień Dobry TVN, którzy szukali porad w kwestii odkrywania i wspierania dziecięcych talentów. Czat z internautami skłonił psycholog do wyciągnięcia wniosków, że większy problem z zapewnieniem dziecku możliwości uczestnictwa w pozaszkolnych zajęciach mają mieszkańcy mniejszych miejscowości.

- Stwarzanie dzieciom okazji do tego, żeby mogły popróbować sobie bardzo różnych dziedzin i aktywności, powinno być obowiązkiem społeczeństwa. Nie tylko rodziców, bo nie wszystkich rodziców stać na to, żeby zadbać o 15 różnych takich możliwości - zaznaczyła w rozmowie z Małgorzatą Ohme i Filipem Chajzerem.

Dr Aleksandra Piotrowska nawiązała tym samym do akcji "Szkoły pełne talentów" organizowanej przez sieć sklepów handlowych Lidl.

- Dlatego bardzo się cieszę z takich akcji, które sprawiają, że poprzez sieć szkół czy innych placówek typu przedszkola jakieś możliwości sprawdzenia się stają się dostępne dla wszystkich dzieci we wszystkich miasteczkach. (...) Generalnie chodzi o to, żeby robiąc zakupy, można było wspierać wybrane przez siebie szkoły w całej Polsce - tłumaczyła ekspertka.

Jak odkrywać i wspierać dziecięce talenty? Czat z ekspertem

Talent to według dr Aleksandry Piotrowskiej "pewna wiązka specjalnych uzdolnień w jakiejś dziedzinie". Ekspertka zaznacza jednak, że to praca nad predyspozycjami jest kluczowym elementem rozwoju.

- Żeby mieć z tym [talentem - przyp. red.] do czynienia, musi nałożyć się na siebie grupa biologicznie wyznaczonych predyspozycji, ale one nie w 100% przesądzają o talencie. (...) Jeśli nie będziesz z nimi nic robił, to jak tkanka mięśniowa po prostu się nie rozwinie - tłumaczy psycholog.

Czat z ekspertem

Dzień dobry, W jakim wieku dziecka można zacząć rozwijać talent? I jak go odkryć? Pozdrawiam ?

Aleksandra Piotrowska Dzień dobry, w okresie przedszkolnym już widać, że pewne czynności przychodzą dziecku łatwiej niż inne. A zajmowanie się czymś sprawia dziecku ewidentną przyjemność. I to zapewne wskazuje, że ta dziedzina związana jest z talentem dziecka. Ważne żeby dawać dziecku od jak najwcześniejszego okresu rozwoju możliwość próbowania, poznawania różnych rodzajów aktywności i różnych dziedzin wiedzy. I nie złościć się jeśli dziecko zarzuca coś o czymś myśleliśmy, że już jest początkiem pasji, czy zainteresowania.

Witam. Jak pomóc dziecku z lękiem przed wymiotowaniem? Córka nie chce jeść, bo boi się że zwymiotuje. Ma stany lekowe. Straciła na wadze już 4 kg. Jest zamknięta w sobie i nie śmiała a jest bardzo zdolna i traci na tym w szkole. Bardzo proszę o pomoc .

Aleksandra Piotrowska Zdecydowanie trzeba szukać pomocy specjalisty psychologa. Wszystko wskazuje na to, że dziecko przekroczyło taki poziom lęku kiedy może to samoistnie minąć.

Witam serdecznie , zastawiam się kiedy jest mowa o talencie u dziecka a kiedy o czytsej ciekawości. Mój synek ma prawie 7 lat , marzył o gitarze ( dostal ja na urodziny) oglada z podekscytowaniem inne instrumenty muzyczne . Drobne instrumenty typu flet ,harmonijka czy cymbałki bylam w stanie mu zapewnić. Ale to są chwilowe zainteresowania. Czy ja powinnam go zachęcać do używania gitary itd . Czy jeśli "pobawil" się kilka razy i nie zaskoczyło tzn ze jednak to nie było to.Wiem że dzieci szybko nudzą się albo rezygnują z wcześniej zdawalobyscie fascynujących zajęć. Pozdrawiam serdecznie Mama Tomka

Aleksandra Piotrowska Gra na gitarze jest przykładem umiejętności, która sprawia przyjemność dopiero po osiągnięciu jakiegoś poziomu zaawansowania. Dlatego bardzo ważne jest, aby od początku zapewnić dziecku możliwość szybkiego uzyskania widocznych efektów, np. odegrania prostych melodii. To z reguły pomaga przetrwać początkowy okres nauki gry na instrumencie, ale wiele dzieci na trwałe traci zainteresowanie opanowaniem jakiegoś instrumentu i moim zdaniem należy im na to pozwalać.

Mój syn ma 7 lat i kocha samochody. Ma pokaźna kolekcje zna się na Markach. Ostatnio fascynuje go złomowisko gdzie samochody są miażdżone. Ostatnio wpadł na pomysł rozbicia zabawki młotkiem czy to normalne? Dodam że W okolicy nie ma żadnych zajęć na które mógłby uczęszczać i rozwijać zdrową pasję.

Aleksandra Piotrowska Rozbieranie, czy rozbijanie zabawek po to aby poznać ich budowę występuje naprawdę często. Każdy szanujący się inżynier, czy konstruktor ma na koncie takie osiągnięcia. Zainteresowanie samochodami warto podtrzymywać dobierając odpowiednie lektury, czy filmy. A może sklejanie modeli?

Pozdrawiam cieplutko, Edyta, studentka sprzed lat :-)

Aleksandra Piotrowska Ściskam serdecznie!

Dzień dobry! Syn ma autyzm szukamy dla niego sportu ale syn jest na wszystko na nie. Ma ADHD i w domu jest bardzo pobudzony. Co mogłoby go przekonać? Judo nie chciał boksu nie chciał Piłka nożna tez nie była trafiona…

Aleksandra Piotrowska Zastanawiam się czy nie warto poszukać czegoś w obrębie lekkiej atletyki, np. w biegach, dopierając dystans do możliwości i wytrzymałości syna. Unikałabym dyscyplin umożliwiających agresywność, ale także bez ostrej rywalizacji. Może udałoby się zacząć od wspólnego biegania?

Dziękuje spróbujemy z bieganiem. ? W grupie nie lubi biegać ale może z nami będzie chciał. On ogólnie nie lubi gdy ma robić coś co robią wszyscy… Pozdrawiam serdecznie

Aleksandra Piotrowska Trzymamy kciuki!

Dzień dobry, córka w wieku prawie 14 lat, jest uzdolniona w kierunku matematycznym, ale interesuje się również wieloma dziedzinami, szczególnie biologią, Ponadto tańczy w formacji taneczno-akrobatycznej. Jest prymuską w 8.klasie szkoły podstawowej, ale jeszcze dokładnie nie wie czym chce się w przyszłości zajmować. Szkoła, poza dodatkową godziną indywidualnego toku nauki z matematyki, nie wspiera jej jakoś dodatkowo. Mieszkamy w niedużej miejscowości (30tys. mieszkańców), gdzie nie ma tak wielu możliwości jak w dużych miastach, typu najbliższy Poznań. Czy poleciłaby Pani jakieś platformy edukacyjne/ aplikacje dla dzieci uzdolnionych lub inne formy wsparcia dla córki? Nie chciałabym czegoś "przegapić", a w pełni wykorzystać jej potencjał. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam -Justyna

Aleksandra Piotrowska Wspierajcie jej różnorodne zainteresowania, ale jeśli można doradzić – pilnujcie kompetencji matematycznych. Wspaniale rozwijają poznawczo człowieka i są bardzo przydatne we współczesnym świecie.

Dzień dobry. Mój syn bardzo niechętnie rozpoczął edukację przedszolną jako 5 latek. W czasie całego roku szkolnego chodził w kratkę ze względu na częste infekcje ale również lekkie odpuszczenie z naszej strony - rodziców. Aktualnie jest w zerówce i w dalszym ciągu stawia opór. Niechętnie uczestniczy w zajęciach, niechętnie podchodzi do posiłków ogólnie rzecz biorąc jest bardzo wycofany. Jak go zachęcić do wspólnych zajęć z rówieśnikami i odkrywania nowych rzeczy?

Aleksandra Piotrowska Zerówka jest obowiązkowa, więc tu nie mają Państwo żadnego pola manewru. Zresztą naprawdę jest niezbędna z punktu widzenia wymagań szkoły. Spróbujcie znaleźć dla chłopca jakieś zajęcia dodatkowe, w których będzie znajdował przyjemność i będzie wraz z innymi dziećmi. Druga możliwość to organizowanie prywatnych sposobów spędzania wolnego czasu popołudniami, lub w weekendy dla niedużej grupki znających się i lubiących się dzieci.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska, Izabela Dorf

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości